Metoda objawowo-termiczna angielska

Metoda objawowo-termiczna angielska
Metoda objawowo-termiczna angielska, czyli metoda podwójnego sprawdzenia, opiera się na obserwacji naturalnego rytmu płodności. Przeznaczona jest przede wszystkim dla par, które ze względów światopoglądowych lub religijnych decydują się nie stosować sztucznych metod antykoncepcji.
/ 07.06.2010 15:32
Metoda objawowo-termiczna angielska

Pomiar ciepłoty ciała

Kobieta mierzy temperaturę codziennie o tej samej porze tym samym termometrem. Ważne jest, aby pomiary były wykonywane jeszcze przed wstaniem z łóżka po co najmniej trzygodzinnym śnie. Temperatura powinna być mierzona w ustach, pochwie lub w odbycie. Pomiary zaczynamy od szóstego dnia cyklu i zapisujemy na wykresie.

Początkowo kobieta obserwuje fazę niższych temperatur oraz oznacza na wykresie tzw. linię podstawową, czyli linię przebiegającą przez najwyższą z niskich temperatur. 10 do 16 dni przed końcem cyklu ciepłota ciała wzrasta i na wysokim poziomie utrzymuje się aż do wystąpienia kolejnej miesiączki. Dzień, w którym nastąpił skok temperatury o co najmniej 0,2˚C względem najwyższej z niższych temperatur, przyjmujemy za dzień owulacji. Okres płodny natomiast to kolejne trzy dni, w których utrzymuje się wyższa temperatura lub cztery dni, jeśli temperatura w ciągu kolejnych dni po skoku choć raz spadła poniżej linii podstawowej. Na wykresie należy zaznaczać wszystkie czynniki, które mogłyby zaburzyć jego interpretację np. alkohol wypity poprzedniego dnia, krótki sen, stresy, podróż.

Obserwacja śluzu

Obserwacja ta opiera się na zmianie wyglądu śluzu szyjkowego podczas cyklu miesięcznego kobiety:

  • Po miesiączce kobieta ma odczucie suchości, stwierdza brak jakiegokolwiek śluzu – jest to okres niepłodny.
  • Następnie pojawia się uczucie wilgotności, naoliwienia, występuje śluz gęsty, mętny – jest to początek okresu płodnego.
  • W okresie okołoowulacyjnym występuje uczucie mokrości , śluz staje się przezroczysty, rozciągliwy – ostatni dzień, w którym obserwujemy śluz o takich cechach oznaczamy jako szczyt śluzu, po trzech dniach od tego czasu rozpoczyna się okres niepłodny.

Uwaga: u niektórych kobiet śluz o cechach płodnych pojawia się od razu po miesiączce.

Polecamy: Obserwacja śluzu szyjkowego metodą Billingsów

Badanie szyjki

Kobieta bada szyjkę macicy codziennie o tej samej porze i w tej samej pozycji. W tym celu wprowadza do pochwy jeden lub dwa palce i ocenia wysokość oraz konsystencję szyjki:

  • Po miesiączce szyjka znajduje się nisko w pochwie, jest twarda, a jej ujście jest zamknięte.
  • W okresie okołoowulacyjny
  • m przemieszcza się w górę, staje się miękka, jej ujście otwiera się.
  • Po owulacji szyjka wraca do stanu z początku cyklu.

Okres płodności rozpoczyna się, kiedy szyjka zaczyna stopniowo przemieszczać się ku górze lub stanie się miękka. Dzień, w którym znajduje się ona najwyżej, a jej ujście jest najbardziej rozwarte nazywamy dniem szczytu objawu szyjki. Okres płodny kończy się trzeciego dnia po dniu szczytu.

Jak wyznaczyć okres płodności?

Kobieta może obserwować wszystkie objawy płodności lub wybrać dwa z nich, co również jest wystarczające. O rozpoczęciu okresu płodnego decyduje objaw, który wystąpił najwcześniej, a o jego zakończeniu ten, który wystąpił najpóźniej. Pary, które odkładają poczęcie powinny zaniechać współżycia przez cały okres płodny.

Polecamy: Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Redakcja poleca

REKLAMA