POLECAMY

Jaką dietę stosować w chorobach trzustki?

Ból, niestrawność, biegunki - chora trzustka może przysporzyć wielu kłopotów. Dlatego trzeba dbać o trzustkę – między innymi zachowując odpowiednią dietę. Przeczytaj, co jest wskazane, a co zabronione w diecie trzustkowej.
Jaką dietę stosować w chorobach trzustki?

Niekoniecznie dieta ścisła

Dieta chroniąca trzustkę nie musi być bezwzględnie rygorystyczna tak jak diety odchudzające. Obowiązują ją podobne zasady takie jak 5 małych posiłków dziennie, ograniczona podaż kalorii czy zakaz pojadania pomiędzy posiłkami. Należy pamiętać, że uszkodzona trzustka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania należytej ilości kalorii, nie można ich więc nadmiernie ograniczać.

Przeczytaj: Diety w chorobach układu pokarmowego - vademecum

Nieważna jest ilość, ale jakość!

To podstawowa zasada rządząca dietą przyjazną dla trzustki. Kalorie (czyli energia dostarczana z pożywieniem) nie tylko muszą być we właściwej ilości, ale także pochodzić z dobrego źródła. Takim najlepszym źródłem są naturalne produkty bogate w węglowodany złożone takie jak pieczywo i makaron pełnoziarnisty oraz ryż. Aby zapewnić organizmowi właściwą podaż składników budulcowych należy zatroszczyć się także o dostarczanie dużej ilości białka w formie mięsa (najlepiej drobiowego lub chudej wołowiny), jaj oraz produktów mlecznych (jogurtów, odtłuszczonych serów, mleka, kefirów).

Warzywa i owoce

Są doskonałą i smaczną alternatywą lub dodatkiem do posiłków. Warzywa mogą być przygotowane w różnej formie – surowe, gotowane lub przyrządzane na patelni. Pamiętaj jednak, że niektóre owoce (na przykład banany lub winogrona) nie są wskazane w diecie trzustkowej ze względu na wysoką zawartość naturalnego cukru, który bardzo szybko zamienia się w tkankę tłuszczową, której nadmiar jest dla trzustki szkodliwy.

Przeczytaj: Jaka dieta jest najlepsza w chorobach zapalnych trzustki?

Mniej tłustego

Ograniczenie jedzenia tłustych pokarmów znajduje swoje uzasadnienie w jednej z podstawowych czynności trzustki, a mianowicie trawieniu tłuszczy. Jeśli mniej tłuszczu będzie w dostarczanych pokarmach, trzustka będzie mogła wykonywać mniejszą pracę i bardziej się oszczędzać. Ograniczenie tłustego jedzenia na początku może przysparzać trudności ze względu na wcześniejsze przyzwyczajenia dietetyczne. Smażenie z powodzeniem można zastąpić pieczeniem i gotowaniem. Zamiast śmietany można używać jogurtu naturalnego lub produktów oznaczonych emblematem „0%”.

Pamiętaj, że zawsze lepiej przygotować posiłek samemu niż kupić gotowy.

Pożegnanie ze słodyczami

Słodkie przekąski są całkowicie zakazane w diecie trzustkowej nie tylko ze względu na wysoką zawartość cukru, ale także tłuszczu. Takie produkty jak czekolada czy kremy do ciast są prawdziwą kopalnią tłuszczu. Jeśli nie możesz obejść się bez słodyczy, możesz spróbować własnoręcznie przyrządzanych deserów takich jak galaretka, kisiel, budyń czy sałatka owocowa.

Dowiedz się więcej o diecie dla trzustki na naszym forum medycznym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/2 lata temu
aż normalnie dziwne ze o alkoholu nie wspomnieli porostu powieści fantasy hahahah
/4 lata temu
ja jem wszystko co jest dostepne z ograniczeniem weglowodanow i nie ma znaczenia czy smarzone czy gotowane tluste czy chude ale nigdy drobiu i bialego miesa najlepiej jajka i maslo
/4 lata temu
A gdyby pójść w drugą stronę - w dietę ketogenną? Z wielu badań wynikają całkiem obiecujące wyniki w leczeniu raka trzustki. Poza tym tłuszcz jest jedynym pokarmem, który nie powoduje wylewu insuliny do krwi, więc oszczędza pracę trzustce. Wszystko jeszcze zależy od tego czy mówimy o zapaleniu trzustki wynikającej z jej czynności zewnętrznej czy dokrewnej. Jeśli wezmiemy pod uwagę iż komórki beta trzustki, odpowiedzialne za insulinę, raz zepsute nie mogą być naprawione to dieta uboga w ww jest jedyną opcją.. http://www.pancreaticcancerjourney.com/ketogenic-diet.html
POKAŻ KOMENTARZE (6)