Jak pomóc osobie, która wymiotuje?

Wymioty powodują znaczącą utratę wody i mikroelementów z organizmu. Jak pomóc przy wzmożonych wymiotach? Podstawą pierwszej pomocy jest nawadnianie chorego. Jak więc podawać płyny osobie, która wymiotuje? Czy można poić taką osobę wodą? Po czym poznać, że ktoś jest odwodniony?

Jak pomóc osobie, która wymiotuje?

Wymioty i odwodnienie

Wymioty powodują znaczącą utratę wody i mikroelementów z organizmu. Wpływa to na równowagę ustroju organizmu. Odwodnienie objawia się:

  • pragnieniem,
  • suchością śluzówek,
  • suchością języka,
  • wolniejszym rozprostowywaniem się fałdów skóry.

Z drugiej strony chory nie jest w stanie nawodnić się odpowiednio, ponieważ każda próba kończy się wymiotami. Z tego powodu pierwszym i najważniejszym, a najczęściej również wystarczającym leczeniem, jest odpowiednia podaż płynów. Nawadnianie jest najlepsze i najprostsze w formie doustnej.

Triki Weroniki: Jak czyścić lustro tak, aby nie miało zacieków?

Zobacz też: Dlaczego wymiotujemy?

Odpowiednia opieka nad pacjentem

Wymioty są objawem głównie chorób wirusowych układu pokarmowego, ale mogą mieć również inne przyczyny.

Odpowiednie podejście psychologiczne, zapewnienie chorego o niedługim końcu męczących objawów oraz sprawne nawodnienie są kluczem do sukcesu w przypadku wszystkich pacjentów.

Środek do celu

Pomoc w nawadnianiu jest prosta. Przede wszystkim zastosuj odpowiedni środek, który wyrównuje równowagę elektrolitową. Takie preparaty są dostępne w aptece bez recepty.

Nie używaj do tego celu czystej, przegotowanej wody – rozcieńcza ona bowiem tylko minerały, co może powodować pogorszenie stanu chorego. Produkty mleczne natomiast mogą tylko zwiększyć nudności i wymioty. 

Zobacz też: Czy biegunka jest niebezpieczna?

Powolne pojenie

Nie wystarczy postawić przed chorym szklanki z napojem. Podobnie nie osiągniesz tego namawiając go do picia wszystkiego naraz. Szklanka płynu zostanie bezzwłocznie zwrócona, a chory jak był odwodniony, tak będzie nadal.

Nawodnienie powinno być przeprowadzane łyżeczką do herbaty – jedna łyżeczka co 5 minut. Nadwrażliwy żołądek nie zdąży zauważyć takiej ilości substancji, więc nie wywoła ona odruchu wymiotnego.

Nieco później, czyli powrót do zdrowia

Czasem może pomóc wypicie rosołu, soku czy herbaty ziołowej. Kiedy pacjent toleruje już tego rodzaju płyny, można rozpocząć podawanie delikatnego jedzenia, jak płatki jęczmienne czy jogurt.

Konsultacja lekarska

Kiedy nawodnienie okaże się niemożliwe, a pacjent jest odwodniony lub wymioty są bardzo intensywne lub nie przechodzą po 1–2 dniach, należy bezzwłocznie skonsultować pacjenta z lekarzem. Specjalista może bowiem przepisać leki przeciwwymiotne na receptę (które stosuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach) oraz nawodnienie dożylne, czyli kroplówki, które skutecznie uzupełniają braki wody i elektrolitów.

Pamiętać należy również o innych przyczynach wymiotów (strukturalnych, psychologicznych), które mogą wymagać różnicowania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Najważniejsze metodą leczenia wymiotów jest nawadnianie. Najskuteczniejszym sposobem przywracania prawidłowego nawodnienia i zawartości elektrolitów w organizmie jest podawanie doustnych płynów nawadniających, takich jak np. ORSALIT. Orsalit jest to preparat leczniczy, który doskonale wchłania się z przewodu pokarmowego. Mogą go stosować zarówno dzieci(również niemowlęta i alergicy), jak i osoby dorosłe. W skład ORSALITU wchodzą: woda, glukoza i elektrolity w odpowiednio dobranych stężeniach. Zwykłe napoje nie mają leczniczych właściwości nawadniających. ORSALIT® to jedyny na polskim rynku doustny płyn nawadniający, który występuje w różnych smakach, ma specjalnie opracowany skład zgodny z aktualnymi zaleceniami, ma rurki poprawiające walory smakowe, posiada miarkę ułatwiającą przygotowanie i precyzyjne podanie. Orsalit musi być przygotowany i podawany ściśle według zaleceń. Nie wolno zmieniać jego składu, np. poprzez dosładzanie lub mieszanie z innymi płynami niż woda. Z codziennej praktyki wynika, że doustne płyny są lepiej tolerowane, jeżeli podawane są po dość mocnym schłodzeniu.
/2 lata temu
nie lubię wymiotować