Jak rozpoznać napad kolki nerkowej?

Napad kolki nerkowej to zwykle pierwszy objaw kamicy nerkowej. Jak rozpoznać kolkę nerkową i jak wygląda jej leczenie? Czy można zapobiegać napadom?
/ 03.06.2013 09:47

Napad kolki nerkowej – co to takiego?

Napad kolki nerkowej to jeden z najbardziej bolesnych stanów ostrych w medycynie. Kolka nerkowa często jest pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej.

Kolka nerkowa – kiedy powstaje?

Kamienie powstają najczęściej w kielichach i miedniczkach nerkowych. W zależności od szybkości odkładania się złogów i diurezy (dobowego wydalania moczu) pacjenta, rosną do dużych rozmiarów w miedniczkach lub przedostają się dalej do pęcherza moczowego. Czasem jednak małe kamienie, przechodząc przez moczowód, zwiększają swoją średnicę i blokują moczowód. Zatkanie moczowodu prowadzi do zablokowania drogi odpływu moczu z nerki i wodonercza. Zalegający i wzbierający mocz wywołuje silny ból w okolicy nerki.

Jakie są objawy kolki nerkowej?

Kolka nerkowa to najbardziej charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Ból lokalizuje się w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, najczęściej jest jednostronny, promieniuje do spojenia łonowego, narządów płciowych i krocza oraz tylnej i wewnętrznej powierzchni uda. Charakterystyczne jest również współwystępowanie nudności lub wymiotów. Jeżeli kolka nerkowa trwa długo, z czasem mogą dołączyć się również objawy zakażenia układu moczowego – gorączka, dreszcze, ogólne złe samopoczucie, uczucie parcia na mocz.

Bardzo rzadką odmianą kolki nerkowej jest ból w okolicy nadłonowej – występuje wtedy, gdy złóg zatka drogę ujścia moczu w pęcherzu moczowym, w miejscu cewki moczowej. Ponieważ pęcherz moczowy ma duże możliwości adaptacyjne i może rozciągnąć się do bardzo dużych rozmiarów, ból może narastać stopniowo i dopiero w końcowej fazie może być tak ostry, że skłoni chorego do wizyty w szpitalu.

Zobacz także: Kamica nerkowa – co jeść, a czego unikać?

Jak przebiega leczenie kolki nerkowej?

Kolka nerkowa może w niektórych przypadkach ustąpić samoistnie – chory może wydalić złóg, który powoli przemieści się wzdłuż moczowodu i zostanie „wysikany”. Proces ten jest znacznie bardziej bolesny u mężczyzn.

Najważniejsze dla chorych z kolką nerkową nie jest samo „wyleczenie choroby”, czyli usunięcie złogu, ale zniwelowanie bólu. Dlatego najpierw podaje się leki przeciwbólowe, zaczynając od słabszych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kończąc na opioidach. Ich działanie zwiększa się dodając leki rozkurczowe, wspomagające dodatkowo wydalenie złogu. Dopiero po zwalczeniu bólu, można zastanowić się nad sposobem usunięcia złogu i profilaktyką kolejnych napadów kolki nerkowej.

Czy można zapobiec napadowi kolki nerkowej?

Kolka nerkowa w 50% przypadków nawraca. Nawrót kolki wynika jedynie z nawrotu choroby i można jej zapobiegać stosując zalecenia dla kamicy nerkowej. Najważniejsze zasady profilaktyki kolki nerkowej to dobre nawodnienie (przyjmowanie minimum 2 litrów płynów dziennie, głównie pod postacią czystej wody), dieta z ograniczeniem produktów bogatych w szczawiany i fosforany oraz ograniczenie spożycia soli.

Polecamy: Leczenie kamicy nerek - na czym polega zabieg ESWL?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/09.02.2016 14:17
Sama długo męczyłam się z kamieniami na własną rękę – szkoda czasu. Kupowałam leki na własną rekę a ból i tak nie ustępował… Dopiero badania u specjalisty, zdrowa dieta i urocal dały ulgę.
/08.02.2015 08:41
Witam serdecznie, Posiadam na sprzedaz Ginjal, oryginalny, wyprodukowany przez IKONG Pharmaceutical Industry w Indonezji. Na opakowaniu hologram potwierdzajacy autentycznosc. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. W opakowaniu 100 tabletek. Koszt kazdego opakowania to 110zl. Ogloszenie dlugoterminowe. Zainteresowanych proszę o kontakt. julka154@wp.pl
/11.10.2014 23:25
współczuję..na szczęście moje przygody z układem moczowym, dotyczą tylko pęcherza moczowego. biorę więc żurascuin uro, lepiej zapobiegać niż leczyć. żurawina, pokrzywa i witamina c radzą sobie doskonale.
POKAŻ KOMENTARZE (4)