POLECAMY

Ból brzucha, zgaga, uczucie przesytu… Często je bagatelizujemy, a mogą skutkować zachorowaniem na raka!

Wrzody żołądka to powszechna dolegliwość, ale nie każdy wie, że mogą nawet prowadzić do nowotworu.
Marta Słupska / rok temu
Ból brzucha, zgaga, uczucie przesytu… Często je bagatelizujemy, a mogą skutkować zachorowaniem na raka! fot. Fotolia

Wrzody żołądka to powszechna dolegliwość, na którą cierpi co 10. Polak. Nieleczone mogą doprowadzić nawet do nowotworu. Jak je rozpoznać i leczyć?

Skąd się biorą wrzody żołądka?

Kiedyś sądzono, że powodem powstawania wrzodów żołądka są stres i nieregularnie odżywianie. Potem uznano, że bezpośrednią przyczyną ich pojawiania się jest nadmiar kwasów w żołądku, czyli nadkwasota. Szczególnie chodzi o kwas solny o silnych właściwościach żrących. Leki hamujące lub zobojętniające wydzielanie kwasów żołądkowych nie pomagały jednak pacjentom w pełni i często dochodziło do nawrotów schorzenia. Okazało się wówczas, że powstawianie wrzodów ma związek z bakterią Helicobacter pylori, która bytuje w żołądku – jej nosicielami jest blisko 90% dorosłych Polaków, ale nie u wszystkich jest ona jednakowo agresywna. To właśnie ta bakteria przykleja się do błony śluzowej żołądka i uszkadza jej komórki, wywołując stan zapalny.

Czy wrzody mogą być niebezpieczne?

Czym są wrzody żołądka?

Wrzody żołądka to mały ubytek w śluzówce tego organu. Może mieć różną wielkość –od kilku milimetrów nawet do kilkunastu centymetrów. Różne są także rozległości i głębokości takich nadżerek.

Podobne wrzody powstają też często w dwunastnicy i przełyku.

Objawy wrzodów żołądka

Symptomy związane z wrzodem żołądka są często związane z jego umiejscowieniem, naszą czujność powinny jednak wzbudzić:

  • zgaga,
  • ból brzucha,
  • uczucie przesytu i pełności po jedzeniu,
  • czarne stolce,
  • krwawe lub fusowate wymioty.

Podejrzenie wrzodów żołądka należy zawsze zgłosić lekarzowi – nieleczone mogą nawet doprowadzić do powstania nowotworu!

Wrzody żołądka – leczenie

W przypadku wrzodów żołądka lekarz zaleci antybiotyk, którego celem jest wyeliminowanie bakterii z żołądka. Ważne jest też przyjmowanie leków, które zmniejszają kwaśność w żołądku.

Do farmakologicznego leczenia wrzodów należy też dołączyć odpowiednią dietę, która zakłada unikanie picia kawy, stosowania ostrych przypraw, soli i tłuszczu. Na wrzody nie poleca się ponadto takich produktów jak: gotowe sosy, smalec, gazowane napoje, słodycze, słonina, grzyby, pierogi, naleśniki, warzywa strączkowe i kapustne, produkty z pełnego ziarna i żółte sery.

Chory powinien rzucić palenie i odżywiać się lekkostrawnie, a także unikać stresu.

Jak wykryć chorobę wrzodową?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)