POLECAMY

Jak walczyć z przeziębieniem?

Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Które domowe sposoby są najskuteczniejsze w walce z infekcją? Czy konieczne są antybiotyki? Wszystko o leczeniu przeziębienia!
Marta Wilczkowska / 2 miesiące temu
Jak walczyć z przeziębieniem? fot. Fotolia

Przeziębienie to popularna nazwa różnego typu infekcji górnych dróg oddechowych, rozwijających się na tle wirusowym. Najczęściej towarzyszą mu objawy takie jak katar, kaszel, uczucie zimna czy gorączka. Za rozwój przeziębienie najczęściej odpowiedzialne są rinowirusy, ale tego typu infekcje może wywoływać aż 200 gatunków wirusów. Infekcja przenosi się drogą powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z zakażonym materiałem.

Przeziębienie warto próbować leczyć naturalnymi sposobami. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży, które powinny przyjmować leki z zachowaniem najwyższej ostrożności (trzeba też pamiętać, że nie wszystkie domowe sposoby na przeziębienie są wskazane w przypadku ciężarnych). Sprawdź, jak rozpoznać objawy przeziębienia, jak leczyć przeziębienie w ciąży, jak pokonać infekcję domowymi sposobami i kiedy warto postawiać na preparaty z apteki.

Jak rozpoznać objawy przeziębienia?

Objawy towarzyszące przeziębieniu są charakterystyczne dla infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej pojawia się:

  • katar
  • kaszel
  • ból gardła
  • stan podgorączkowy lub gorączka.

Objawy przeziębienia ustępują zwykle w ciągu kilku dni. Jeśli tak się nie stanie, warto wybrać się do lekarza. Konieczne może być podjęcie leczenia, a nawet, w przypadku gdy infekcja jest jednak bakteryjna, antybiotykoterapii.

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Przeziębienie w ciąży, podobnie jak w innych przypadkach, warto spróbować leczyć domowymi sposobami. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie domowe metody są bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

W przypadku ciężarnych polecane są naturalne metody oparte na leczniczych właściwościach m.in. czosnku, cebuli, miodu, a także domowe inhalacje, np. z soli. Wszystkie leki, również te dostępne bez recepty, oraz suplementy diety powinny być stosowane z największą ostrożnością i po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Poznaj 6 domowych, bezpiecznych sposobów na przeziębienie w ciąży

Domowe sposoby na przeziębienie

Naturalne sposoby na przeziębienie mają dużą skuteczność w niwelowaniu objawów infekcji. W zależności od dolegliwości, możesz wykorzystać lecznicze inhalacje, napary, domowe syropy czy aromaterapię.

Większość potrzebnych składników znajdziesz w swojej kuchni: czosnek, cebula, sok z malin czy herbata lipowa od lat wykorzystywane są w leczeniu objawów infekcji. Poniżej znajdziesz skuteczne sposoby na wszystkie objawy przeziębienia:

Szybkie, domowe sposoby na objawy przeziębienia: katar, kaszel, ból gardła i gorączkę

Leki na przeziębienie

Leczeniu przeziębienia stosuje się leki niwelujące objawy infekcji (np. środki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, niwelujące obrzęk błon śluzowych nosa). W leczeniu przeziębienia nie stosuje się antybiotyków.

W pracy wszyscy chorzy? Poznaj 5 prostych sposobów, jak ustrzec się przed biurową epidemią!

6 bezpiecznych, domowych sposobów na przeziębienie w ciąży
6 bezpiecznych, domowych sposobów na przeziębienie w ciąży
Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci bezpiecznie pozbyć się infekcji!
Naturalny lek za mniej niż 2 zł, którym zwalczysz pierwsze objawy przeziębienia. Jak leczyć się czosnkiem?
Naturalny lek za mniej niż 2 zł, którym zwalczysz pierwsze objawy przeziębienia. Jak leczyć się czosnkiem?
Czosnek nie zadziała, jeśli nie będziesz stosować go właściwie. Sprawdź, jak to zrobić, by w pełni wykorzystać jego lecznicze właściwości!
5 banalnych objawów, które mogą świadczyć o przeziębieniu lub... raku płuc
5 banalnych objawów, które mogą świadczyć o przeziębieniu lub... raku płuc
Diagnozę tę każdego roku słyszy ponad 20 tys. Polaków. Najczęściej w momencie, gdy rak jest już bardzo zaawansowany. Można zmienić te statystki! Trzeba tylko być uważnych i nie lekceważyć sygnałów, jakie wysyła nam organizm.
Ból gardła? Są na to skuteczne sposoby!
Ból gardła? Są na to skuteczne sposoby!
Ból gardła utrudnia ci mówienie i jedzenie? Najpierw poznaj przyczynę, a potem wybierz skuteczną broń.
Nie bagatelizuj kataru! Kiedy świadczy on o poważnej chorobie?
Nie bagatelizuj kataru! Kiedy świadczy on o poważnej chorobie?
Mimo powszechnego powiedzenia, że „katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony – tydzień", katar warto diagnozować i mieć na uwadze, że czasem wskazuje na poważniejsze problemy zdrowotne niż zwykłe przeziębienie.
Chorych na grypę (i nie tylko) przybywa. Jak przetrwać zimę i nie zachorować? 12 rad!
Chorych na grypę (i nie tylko) przybywa. Jak przetrwać zimę i nie zachorować? 12 rad!
Wychłodzenie, odmrożenia, spadki odporności, katar, kaszel, choroba… to i o wiele więcej grozi nam, gdy temperatura za oknem gwałtownie spada. Jak się przed tym uchronić?
Też wierzysz w to, że mróz wymraża choroby? To mit!
Też wierzysz w to, że mróz wymraża choroby? To mit!
Mamy złą wiadomość dla wszystkich tych, którzy wierzą, że mroźna zima jest gwarantem zdrowia: mróz wcale nie unicestwia bakterii ani wirusów. Co gorsze, niektóre z nich wręcz wzmacnia…
Szybkie, domowe sposoby na 4 objawy przeziębienia
Szybkie, domowe sposoby na 4 objawy przeziębienia
Coraz chętniej sięgamy po recepty medycyny naturalnej. I dobrze, bo kuracje naszych prababek okazują się naprawdę skuteczne!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/miesiąc temu
Czy ktoś u 3-latka stosował regularnie syrop z czarnego bzu blukid? Jak szybko zadziałał? Mój synek ciągle łapie przeziębienia, lekarka poleciła by dawać ten syrop przez całą zimę, zastanawiam się jak szybko działa?