Polki.pl
kom. (155)

Sposoby na mrówki

Jakie są sprawdzone sposoby na mrówki? Mamy kilka naprawdę skutecznych rozwiązań oraz domowe sposoby na mrówki. Sprawdźcie!

Już od wiosny mieszkańcy parterowych mieszkań mogą spodziewać się nieproszonych gości. Sama niedawno spotkałam w kuchni i w łazience lokatorów, którzy bez mojej zgody wtargnęli na moje terytorium. Po przebudzeniu, ku mojemu zaskoczeniu w kuchni ukazała się czarna, ruchoma ścieżka - wpadłam w panikę na widok mrówek i chcąc je podusić, wysypałam na podłogę pół kilograma mąki.

Zobacz jeszcze: Inne sposoby na mrówki

Sposoby na mrówki

fot. Fotolia

Dopiero później wyczytałam w internecie o skutecznych sposobach na pozbycie sie mrówek. Mrówki, które wiosną szukają wyjścia, często przechodzą po rurach do naszych mieszkań. Jeśli mieszka się na parterze to jest bardziej niż pewne, że się pojawią. Nie są groźne i złośliwe jak mrówki faraona, ale ich obecność, niejednego może doprowadzić do obłędu.

Podobnie jest z ogrodami - nie każdy życzy sobie, by w jego wypielęgnowanym ogródku panoszyły się mrówki, które podgryzają różnego rodzaju roślinki i sieją zniszczenie.

Zabijanie pojedynczych egzemplarzy nic nie daje - królowa widzi wtedy, że ma małe "stado" i składa coraz więcej larw. Przez co mrówki zaczynają pojawiać się w większych ilościach.

Skuteczne i sprawdzone sposoby na mrówki

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na mrówki jest biały proszek, który służy do lutowania - boraks. Należy wymieszać go z ugotowanym żółtkiem jajka i pozwolić, by mrówki wyniosły jedzenie do swoich gniazd. Boraks powoduje wysuszenie owadów, a także likwidację larw - co zapobiegnie rozmnażaniu się mrówek i zniszczy gniazdo od środka. Trzeba jednak uważać, jeśli ma się w domu małe dzieci lub zwierzęta.

Kolejny sposób to chińska kreda, którą należy porysować wzdłuż miejsc, z których wychodzą mrówki. Owady zanoszą je do gniazda i gniazdo również trute jest od wewnątrz.

Proszek Expel przeznaczony do użytku zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych oraz na zewnątrz. Można stosować w postaci proszku (rozsypać cienką warstwę na ścieżce wędrówek owadów) bądź roztworu wodnego (100g proszku na 5 l wody, przy 1 l na 1m2).

Faracid w sprayu przeznaczony zarówno do zwalczania mrówek faraona jak i innych gatunków nadchodzących z zewnątrz lub bytujących w pobliżu domu. Faracid ma postać mikrokapsułek, działa z opóźnieniem, efekt widoczny jest po 12 godzinach.

Raid w sprayu do zwalczania mrówek i innych insektów - ładnie pachnie i jest stosunkowo skuteczny. Należy wypsikać nim miejsca z których wychodzą mrówki - po kilku dniach powinny odejść.

Płytka Globol - jedna płytka wystarczy na jedno pomieszczenie i działa przez okres trzech miesięcy. Koszt płytki to ok 12 zł.

Faratox B - do kupienia w sklepie ogrodniczym. Dwa pojemniki z preparatem, które przykleja się w miejscach w których najczęściej wędrują mrówki. Mrówki wyjadają preparat i zanoszą do gniazda - po pewnym czasie będzie ich coraz mniej, aż w końcu całkowicie znikną. Preparat kosztuje ok 10 - 20 zł.

Mrówko-Bait - preparat owadobójczy w formie granulowanej trutki pokarmowej, przeznaczony do zwalczania mrówek wewnątrz pomieszczeń, nadchodzących do budynku z zewnątrz lub bytujących w ich pobliżu.

Mrówkofon - preparat do zwalczania mrówek, w formie granulowanej trutki pokarmowej. Specjalnie dobrane składniki czynią preparat wyjątkowo atrakcyjnym dla owadów i zapewniają jego znakomitą skuteczność już po pierwszym zastosowaniu.

W ogrodzie można spróbować zastosować Glotox, który nie rozpuszcza się tak łatwo, więc w razie deszczu nie będziemy musieli go dosypywać.

Domowe sposoby na mrówki

Są również domowe sposoby na mrówki, ale z ich skutecznością bywa różnie. Wiadomo jednak, że tonący brzytwy się chwyta i gdy nie mamy pod ręką nic innego - sięgamy po wszystko, co może pomóc.

  • Na podstawkę nałożyć miód - mrówki lgną do słodkiego, więc gdy uzbiera się na nim spora liczba owadów, należy je spłukać, a brak miodu uzupełnić.
  • W najczęściej uczęszczanych przez mrówki miejscach wysypać proszek do pieczenia.
  • Świeże liście pomidora - rozłożyć w najczęściej uczęszczanych miejscach, mrówki podobno nie znoszą tego zapachu.
  • Jeśli mrówki weszły do szafek, należy ułożyć w niej spleśniałą cytrynę.
  • Można również przetrzeć szmatką nasączoną octem miejsca z których wyłażą mrówki, powinno je to skutecznie odstraszyć.
  • W ogrodzie wokół warzyw można wysypać "granicę" cynamonem - mrówki nie powinny się wówczas do nich zbliżać.

Obejrzyj koniecznie: W lesie – mrowisko – film

Tekst: Karolina Małgorzata GórskaSkomentuj (155)
Oceń 4,57 / 7

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? [video]

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Sprawdzone porady

  • Aliexpress kupony Aliexpress kupony Dzięki kodom na platformie Aliexpress kupisz taniej sprzęt elektroniczny, odzież dla całej rodziny,...
  • Wiklinowy kosz - must have na grzyby! Wiklinowy kosz - must have na... Jeśli na grzyby, to tylko z koszem! Dlaczego wiklina jest lepsza od innych materiałów i jakie kosze są...
  • Co mówi o partnerze jego mieszkanie? Co mówi o partnerze jego... Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem Ci, czy się z Tobą umówię! Co wystrój mieszkania mówi o osobie?...
  • O wodzie bez lania wody O wodzie bez lania wody Dowiedz się, jak zaoszczędzić na wodzie butelkowanej i zmień swoje nawyki!

Skomentuj Sposoby na mrówki

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Sposoby na mrówki

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dom i ogród