Świece zapachowe krok po kroku fot. Adobe Stock

Świece zapachowe krok po kroku czyli jak zrobić świeczkę

Świece zapachowe możesz zrobić sama. Do zrobienia świeczki potrzebne będą: wosk lub parafina, sznurek, foremka, szpatułka, naczynie do podgrzewania i suszarka do włosów.
/ 19.11.2019 15:09
Świece zapachowe krok po kroku fot. Adobe Stock

Świece zapachowe mogą mieć różne kolory, kształty, a przede wszystkim zapach! Zobacz czego potrzebujesz, aby zrobić je samodzielnie.

Na skróty:

Co jest potrzebne by zrobić świeczkę?

Aby zrobić świeczkę zapachową przygotuj:

 • wosk (parafinę),
 • garnek o grubym dnie,
 • miskę do rozpuszczania wosku w kąpieli wodnej,
 • barwnik,
 • foremkę (np. plastikowy kubeczek lub dolną część puszki po piwie),
 • gotowy knot (lub sznurek),
 • nożyk,
 • szpatułkę do wyrównania powierzchni wosku,
 • suszarkę do włosów.

Zamiast kupować gotową parafinę, możesz wykorzystać resztki niedopalonych świec - to pomysł na recykling niepotrzebnych przedmiotów. Jeśli chcesz, żeby świeczka zawierała dodatki, koniecznie je przygotuj - mogą to być np. muszelki, kawałki skórki cytrynowej, ziarna kawy itp.

Przydadzą się także olejki zapachowe (kosztują dosłownie kilka złotych).

Robimy świece zapachowe krok po kroku

 1. Wosk przełóż do garnka i podgrzewaj w kąpieli wodnej. Jak to zrobić? Cały proces przypomina roztapianie czekolady na polewę. Wypełnij garnek wodą mniej więcej do połowy, a na nim ustaw dopasowaną wielkością miskę, w której należy umieścić wosk. Unosząca się z garnka para, będzie ogrzewać miskę i doprowadzi do powolnego roztopienia się wosku. Możesz wykorzystać albo kupioną w sklepie parafinę, albo resztki różnych świeczek.

 2. Przygotuj foremkę do stworzenia świecy. Może to być np. plastikowy kieliszek lub kubek. Pamiętaj, że gdy świeczka zastygnie, foremkę musisz przeciąć. Musi być to przedmiot, który łatwo zniszczysz za pomocą nożyka. Oczywiście, świecę możesz zrobić również w szklance. Na dnie przygotowanej foremki umieść dekoracyjne elementy, np. muszelki lub posiekaną skórkę cytrynową.
 3. Teraz do ciepłego wosku dodaj kilka kropel olejku zapachowego i barwnik. Jeżeli nie chcesz korzystać z gotowych olejków, możesz zdecydować się na naturalny zapach - świetnie sprawdzi się tutaj duża szczypta cynamonu albo waniliowy aromat do ciasta. Delikatnie wymieszaj, aby barwnik i olejek rozeszły się po całej masie. Jeśli nie chcesz, by świeczka miała zapach i kolor, pomiń ten punkt.
 4. Na środku przygotowanej foremki na świecę, umieść knot. Możesz kupić gotowy albo wykorzystać używany ze starej świeczki.
 5. Ostrożnie podtrzymując knot (uważaj, aby się nie oparzyć), wlewaj stopniowo płynną masę woskową. Szpatułką wyrównaj ją, aby rozłożyła się równo w foremce.
 6. Odstaw świecę, aby zastygła. Zależnie od tego, jak bardzo rozgrzany był wosk, może to trwać nawet do 12 godzin. Aby przyspieszyć proces, możesz podsuszać świeczkę suszarką do włosów.
 7. Gdy twoja świeczka ozdobna będzie już całkowicie zastygnięta, pozbaw ją foremki. Przetnij plastikowy kubeczek lub puszkę i wyrzuć. 

Świece zapachowe w szkle: wykorzystaj słoik lub szklankę

Jak zrobić świeczkę zapachową, którą ustawisz w dowolnym miejscu na podstawce już wiesz. Samodzielnie zrobiona świeczka to świetny pomysł na prezent, za to na własne potrzeby możesz zrobić świecę zapachową w szkle.

Nie kupuj nowych słoiczków ani specjalnych naczyń, po prostu wykorzystaj puste naczynia, które z pewnością masz w domu. 

Za naczynie do świecy zapachowej posłużą:

 • słoiczek po jogurcie, koncentracie pomidorowym lub ozdobny słoik po miodzie,
 • szkło pozostałe po innej świecy np yankee candle lub po kosmetykach,
 • szklanki kryształowe (np. ostatnia z kompletu).

Samodzielnie zrobione świeczki do domu pomogą ci pozbyć się przykrego zapachu.

Aby zrobić świecę w szkle postępuj tak jak wyżej. Aby knot nie utopił się w płynnym wosku warto go przytrzymać:

Jak zrobić świece zapachowe w szkle

fot. Adobe stock

Zobacz też:10 sposobów na ładny zapach w domu
Jak zrobić saszetki zapachowe do butów?Uważaj: te świece zapachowe mogą być groźne!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)