POLECAMY

Domowe DIY: Jak zrobić świeczkę?

Lubisz świece zapachowe? Spróbuj przygotować je własnoręcznie! Świeczka może być też idealnym upominkiem dla bliskiej osoby.
Domowe DIY: Jak zrobić świeczkę? fot. Fotolia

Jak zrobić świeczkę? To proste! Potrzebujesz wosku (parafiny), garnka o grubym dnie, miski do rozpuszczania wosku w kąpieli wodnej, barwnika, foremki (np. plastikowego kubeczka lub dolnej części puszki po piwie), gotowego knota, nożyka, szpatułki do wyrównania powierzchni wosku, a także suszarki do włosów.

Zamiast kupowania gotowej parafiny, możesz również wykorzystać resztki niedopalonych świec - to pomysł na recykling niepotrzebnych przedmiotów. Jeśli chcesz, żeby świeczka zawierała dodatki, koniecznie je przygotuj - mogą to być np. muszelki, kawałki skórki cytrynowej, itp. Przydadzą się także olejki zapachowe (kosztują dosłownie kilka złotych). Zobacz, jak zrobić świeczkę krok po kroku!

Jak zrobić świeczkę: krok po kroku

  1. Rozpocznij od mieszania wosku. Musi on być rozgrzany, ale nie wolno w tym celu używać mikrofalówki! Najlepiej skorzystać z garnka o bardzo grubym dnie i rozpuszczać wosk w kąpieli wodnej. Jak to zrobić? Cały proces przypomina roztapianie czekolady na polewę. Wypełnij garnek wodą mniej więcej do połowy, a na nim ustaw dopasowaną wielkością miskę, w której należy umieścić wosk. Unosząca się z garnka para, będzie ogrzewać miskę i doprowadzi do powolnego roztopienia się wosku. Możesz wykorzystać albo kupioną w sklepie parafinę, albo resztki różnych świeczek.
  2. Przygotuj sobie foremkę do stworzenia świecy. Może to być np. dno puszki po piwie, plastikowy kieliszek lub kubeczek z plastiku. Pamiętaj, że gdy świeczka zastygnie, foremkę musisz przeciąć. Musi być to przedmiot, który łatwo zniszczysz za pomocą nożyka. Oczywiście, świecę możesz zrobić również w szklance. Na dnie naszykowanej foremki umieść dekoracyjne elementy, np. muszelki lub posiekaną skórkę cytrynową.
  3. Jak zrobić świeczkę zapachową? Do ciepłego wosku dodaj kilka kropel olejku zapachowego i barwnik. Jeżeli nie chcesz korzystać z gotowych olejków, możesz zdecydować się na naturalny zapach - świetnie sprawdzi się tutaj duża szczypta cynamonu albo waniliowy aromat do ciasta. Delikatnie wymieszaj, aby barwnik i olejek rozeszły się po całej masie. Jeśli nie chcesz, by świeczka miała zapach i kolor, pomiń ten punkt.

  1. Na środku przygotowanej foremki na świecę, umieść knot. Możesz kupić gotowy albo wykorzystać używany ze starej świeczki.
  2. Ostrożnie podtrzymując knot (uważaj, aby się nie oparzyć), wlewaj stopniowo płynną masę woskową. Szpatułką wyrównaj ją, aby rozłożyła się równo w foremce.

  1. Odstaw świecę, aby zastygła. Zależnie od tego, jak bardzo rozgrzany był wosk, może to trwać nawet do 12 godzin. Aby przyspieszyć proces, możesz podsuszać świeczkę suszarką do włosów.
  2. Gdy twoja świeczka ozdobna będzie już całkowicie zastygnięta, pozbaw ją foremki. Przetnij plastikowy kubeczek lub puszkę i wyrzuć. Jeśli użyłaś szklanki, ten punkt pomiń.

Zobacz więcej na temat gadżetów do domu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)