POLECAMY

Witanie młodych chlebem i solą

Co powinni powiedzieć rodzice, witając nowożeńców chlebem i solą. Czy są jakieś ładne wierszyki?

Co powinni powiedzieć rodzice, witając nowożeńców chlebem i solą. Czy są jakieś ładne wierszyki?
Maria

Powitanie nowożeńców chlebem i solą jest staropolską tradycją i przebiega zazwyczaj podobnie. Nie ma specjalnych i wyszukanych wierszyków, które mogłabym zaproponować. Powszechnie stosowany jest tylko jeden, a mianowicie:

 

(Mama panny młodej) „Panno młoda co wybierasz - chleb, sól czy pana młodego?”
(Panna młoda) „Chleb, sól i pana młodego, żeby zarabiał na niego” lub „Pana młodego, chleba i soli dorobimy się powoli”.

Powitanie chlebem i solą

fot. Fotolia

Zobacz też: Więcej darmowych porad konsultanta ślubnego

Słowa te można poprzedzić uroczystym powitaniem pary młodej mówiąc do nich: „Witamy was chlebem i solą i życzymy, aby nigdy wam tego chleba w życiu nie brakowało”. Chleb i sól mają swoją symbolikę i oznaczają dobrobyt, miłość, trwałość i dostatek w życiu. Aby parze młodej tego nie zabrakło, muszą skosztować kawałek chleba umoczonego w soli, a następnie wypić kieliszek wódki lub wody. Jeżeli panna młoda trafi na kieliszek wódki, to będzie rządzić w związku, po czym para rzuca je za siebie. Stłuczone szkło oznacza szczęście w małżeństwie.

Paulina Szatkowska, www.perfectmoments.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/6 miesięcy temu
nie ma czegoś takiego jak pani młoda. zawsze jest panna młoda, nawet tuz po wyjsciu z kosciola
/7 miesięcy temu
Ktoś kto napisał ten komentarz Zastanawiam się co to za konsultant ślubny odpowiada na pytania, skoro nie wie, że jak już Para Młoda przyjeżdża na sale to nie żadna Panna Młoda tylko już PANI MŁODA. Pozdrawiam, nie miał już do czego sie przyczepić. Żal pl.
/rok temu
4rfdttgtggg
POKAŻ KOMENTARZE (7)