Z czego powstaje sherry?

Hiszpania
Póki co nie ma w Polsce zakorzenionej tradycji picia sherry. Może to wynikać z kilku czynników, np. pewnych luk w wiedzy, a także jednej kosmicznej wręcz pomyłki.By narodziła się tradycja picia tego trunku należy oczywiście trochę poczekać. Natomiast wiedzę o sherry i umiejętność jej picia przyswoisz sobie nieco szybciej.
/ 31.08.2010 18:13
Hiszpania

Sherry to nie wiśniowa nalewka

Co zaś do kosmicznej pomyłki to warto rozprawić się z nią natychmiast. Sherry nie ma absolutnie nic wspólnego z wiśniami (cherry)! Wiele osób, którym proponuje się kieliszek sherry zapiera się, że nic wiśniowego do ust nie weźmie. Pamiętaj więc, że choć sherry może mieć podobną zawartość alkoholu co Nalewka Babuni, to ani nie powstaje z wiśni, ani wiśni się do niej nie dodaje. Skoro nie z wiśni, to powiedzmy z czego, gdzie, od kiedy i jak powstają te jedne z najsłynniejszych hiszpańskich win.

Ojczyzna sherry

Ojczyzną sherry jest południowa część Hiszpanii - Andaluzja, a ściślej trójkąt miast Jerez de La Frontera, Puerto di Santa Maria i Sanlucar de Barrameda. W tych okolicach występuje kredowa gleba o nazwie albariza. Zbiera ona nadmiar wody, by oddać ją w letnich miesiącach ubogich w opady. Jedynie wina pochodzące z tego regionu zyskują prawo do nazwy „sherry”, nie może więc być zatem mowy o sherry francuskiej czy polskiej.

Produkcja

Do produkcji sherry używa się głównie trzech szczepów winogron. Najpowszechniejszą jest odmiana Palomino, do wytworzenia win słodkich wykorzystuje się szczepy Pedro Ximenez oraz Moscatel. Po zbiorze i normalnym zwinifikowaniu gron następuje etap oceny wina. Te najświeższe i najbardziej zwiewne rezerwuje się na SHERRY FINO. Następnie wzmacnia się je alkoholem do 15,5% i przelewa do 500-litrowych beczek wypełniając je w 5/6 i zachowując dostęp powietrza.

Sprawia to, że po pewnym czasie na powierzchni wina wytwarza się kożuch z drożdży zwany flor. Żywi się on cukrem resztkowym oraz osadem z wina, zapobiega jednocześnie nadmiernemu utlenieniu wina i nadaje mu charakterystyczny aromat orzechów.

Polecamy: Riesling i jego aromaty

Jak podawać

Fino powinno się pić świeże, a po otwarciu butelki nie należy zwlekać z opróżnieniem jej najwyżej w ciągu kilku godzin.

Najlepiej podać je dobrze schłodzone jako aperitiff, smakuje również świetnie z rybami i owocami morza.

Czytaj także: Kiedy nie wiesz jakie wino dobrać do obiadu...

Redakcja poleca

REKLAMA