Jak Kanadyjczycy stawali się winiarzami?

Jak Kanadyjczycy stawali się winiarzami?

Gdyby Was spytać z czym kojarzy Wam się Kanada, to odpowiedzi mogłoby być mnóstwo, ale raczej na pierwszym miejscu nie padałaby odpowiedź „z winem". Kraj klonowego liścia przywodzi na myśl raczej przejmujące zimno niż klimaty śródziemnomorskie.
/ 31.08.2010 17:50
Jak Kanadyjczycy stawali się winiarzami?

Tymczasem w rzeczywistości panujące tam umiarkowane temperatury, są wystarczającymi warunkami do rozwoju Chardonnay, Rieslinga czy Pinot Noir. Uważa się, że pewien chłód sprawia, iż wina kanadyjskie świetnie się starzeją.

Z jakich win słynie Kanada

Choć za początek winiarstwa kanadyjskiego można przyjąć rok 1811, gdy Johann Schiller udomowił winorośl vitis labrusca, to prawdziwy rozwój nastąpił dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku. Wtedy Kanadyjczycy zaczęli eksperymentować z klasyczną odmianą vitis vinifera.

Kanadyjskie wino lodowe lepsze od niemieckiego i austriackiego

Szybko okazało się, że choć „normalne" wina są zupełnie przyzwoite, to prawdziwą ich dumą stało się wino lodowe – icewine. Wielkie zasługi odegrało tu wino Inniskilli, które w 1989 roku za swój icewine zdbyło na Vinexpo w Bordeaux Grand d'Honneur. Jakim zaskoczeniem musiało to być dla Niemców i Austriaków, że ich winom lodowym wyrósł poważny konkurent z tak egzotycznego winiarsko kraju.

Obecnie nikt nie kwestionuje bardzo wysokiej jakości kanadyjskim icewine'ów, niektórzy ośmielają się nawet przebąkiwać, że przewyższają jakością niemieckie.

Jaki klimat takie wino

Ogromną przewagą Kanady nad Europą jest to, że mogą robić swoje icewin'y w każdym roku, zaś w Niemczech czasem można próżno czekać na mrozy i rok jest zmarnowany.

Polecamy: Klasyfikacja win

Ponadto jako kraj na winiarskim dorobku mają wiele zapału i nie boją się eksperymentować. Bywa, że robią wina lodowe z Chardonnay, Pinot Blanc, a nawet z czerwonych – Merlot, Cabernet Franc.

Czytaj także: Kopciuszek wśród win

Stworzono też specjalną apelację dla win lodowych VQA Vintner's Quality Alliance. Przykład Kanady może być krzepiący dla nas, którzy żyjemy w mimo wszystko nieco łagodniejszym klimacie. Skoro im się udają wina, to i my możemy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)