Jak się zachować na szlaku

Jak się zachować na szlaku
Wędrówki piesze to przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu na łonie natury samotnie lub w większym gronie.
/ 21.07.2010 20:00
Jak się zachować na szlaku

Niezależnie od tego, czy na pieszą wycieczkę wybierasz się sam, czy z kimś, bez względu na to czy Twoja trasa przebiega wśród wysokich czy niskich gór istnieje duże prawdopodobieństwo napotkania innych turystów.

Savoir – vivre dla każdego

Savoir – vivre określa zasady zachowania ludzi względem siebie niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Dlatego czy jesteś w sklepie czy na szlaku nie powinieneś przepychać się między innymi turystami na zatłoczonych szlakach, nie należy też szturchać innych wędrowców. Podobnie jak na chodniku, na szlakach pieszych nie należy śmiecić. Wszystkie opróżnione butelki, zużyte chusteczki, papierki i torebki foliowe, puszki po napojach powinny zostać wyrzucone do kosza, a jeśli nie spotkasz go szlaku – zapakowane do plecaka. Wiele szlaków pieszych przebiega przez tereny objęte ochroną przyrody, dlatego też nie wolno zabierać ze sobą przyrodniczych pamiątek. Pamiętaj też o ciszy – jeśli będziesz zachowywał się cicho i spokojnie może dostrzeżesz żerujące pobliżu dzikie zwierzęta. Bądź tez dyskretny – jeśli idziecie grupa znajomych mijające Was osoby nie muszą znać treści Waszych rozmów.

Pozdrowienia na szlaku

Czy to góry wysokie czy niskie turyści zwykli się pozdrawiać standardowym „Dzień dobry” lub w wersji bardziej młodzieżowej „Cześć”. Jedni pozdrawiają, inni mówią, że zwyczaj ten zanika, jeszcze inni nie widzą sensu ciągłego powtarzania tych samych słów. Dlatego jeśli decydujesz się pozdrowić osoby mijane na szlaku przygotuj się, że nie każdy Ci odpowie. Nie można jednak całkiem rezygnować z wzajemnego pozdrawiania. 

Polecamy: Niegrzeczność

Jeśli wędrujesz mało uczęszczanym szlakiem lub w okresie mniejszej ilości turystów przyjemnie Ci będzie usłyszeć odpowiedzi na pozdrowienia od mijanych osób, wówczas też możesz pozdrawiać mijane osoby, choćby po to by zamienić dwa grzecznościowe zdania.

Jeśli możesz odpowiadaj na pytania turystów, sam też możesz zapytać o długość trasy osobę idącą w przeciwnym kierunku – nie bądź jednak zbyt gadatliwy, piesza wędrówka ma wyciszać, dlatego nie skłaniaj innych turystów do długich rozmów. 

Czytaj także: Uścisk dłoni

Redakcja poleca

REKLAMA