Dobry współlokator

Dobry współlokator
Mieszkanie z obcą osobą pod jednym dachem nie zawsze jest proste. Warto zatem od razu ustalić pewne zasady, żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.
/ 17.03.2009 13:39
Dobry współlokator

Coraz więcej osób wyjeżdża do pracy i na studia do większych miast. Mało kto jednak może sobie pozwolić na kupno chociażby kawalerki, dlatego zmuszony jest do dzielenia mieszkania z innymi osobami. Nie zawsze udaje się niestety obyć bez sprzeczek i nieporozumień.

Płacenie rachunków

Nigdy nie ociągaj się z płaceniem czynszu. Jeśli masz przejściowe problemy finansowe, pożycz pieniądze od kogoś lub poproś, żeby współlokator założył za ciebie. Z taką prośbą możesz się zwrócić jednak tylko wtedy, gdy znasz sąsiada z pokoju bardzo dobrze albo gdy ci zaproponuje pożyczkę. W innym wypadku takie zachowanie może być uznane za niewłaściwe

Obiad ugotowany przez naszego współlokatora również nie jest wspólny, chyba, że ustalicie grafik przyrządzania posiłków. Nie zapominaj jednak, żeby dokładać się do wszystkich zakupów. Nie można liczyć na to, że jeśli współlokator kupił jedzenie albo środki czystości i nie zażądał za nie połowy pieniędzy, będzie tak zawsze.

Nie zapominaj również o podstawowych zasadach dotyczących zapraszania gości. Imprezy mogą się bowiem skończyć bardzo różnie. Jeśli zdarzy się tak, że osoba, która cię odwiedza, coś zepsuje, ty powinieneś ponieść wszelkie koszty, a nie obarczać nimi swojego współlokatora.

Poszanowanie własności i prywatności

Pamiętaj, że pokój współlokatora i wszystko, co się w nim znajduje, należy do niego. Nikt nie powinien tam wchodzić bez jego zgody i przeglądać zawartości mebli a nawet komputera. Jeśli natomiast trzymacie kosmetyki i środki higieniczne w jednej szufladzie, np. w łazience, nie oznacza to, że są one wspólne. Kiedy chcesz coś pożyczyć, koniecznie się zapytaj o pozwolenie i nie zapomnij, żeby to oddać w takim samym stanie.

Dbanie o porządek

Nie zapominaj, że są pomieszczenia, z których korzystacie oboje, np. kuchnia czy łazienka. Podzielcie obowiązki sprawiedliwie. Umówcie się, że jedna osoba sprząta łazienkę, druga kuchnię lub ustalcie grafik. Dbajcie również wspólną o przestrzeń – wyrzucajcie przeterminowaną żywność z lodówki i nie zostawiajcie na kilka dni brudnych naczyń w zlewie.

Sprawiedliwy podział kosztów

Jeśli widzisz, że twój współlokator nie korzysta z telefonu stacjonarnego, a ty dzwonisz kilka razy dziennie, nie wymagaj od niego płacenia połowy rachunków. Pamiętaj również, że jeśli wybierasz większy pokój w mieszkaniu, zobowiązujesz się tym samym płacić wyższy czynsz.

Może zdarzyć się tak, że wprowadzi się do nas partner lub narzeczony. Nie traktujmy go jak gościa, jeśli mieszka dłużej niż kilka dni. Powinien mieć takie same obowiązki jak pozostali współlokatorzy i płacić czynsz.

Zapraszanie gości

Każdy ma ochotę czasem zorganizować imprezę. Pamiętaj jednak, że nie mieszkasz sam. Zawsze informuj wcześniej współlokatora o wizycie większej grupy osób. Jeśli umawiasz się z przyjacielem na wieczór przy herbacie, nie musisz za każdym razem uprzedzać swojego współlokatora. Niezależnie jednak od tego, czy zapraszasz jedną osobę czy większa grupę, poproś ich, żeby nie przewijali się cały czas przez mieszkanie, bo może być to krępujące dla naszego sąsiada z pokoju obok.

Trudno jest znaleźć idealnego współlokatora. Przestrzeganie jednak kilku podstawowych zasad, z pewnością ułatwi wspólne mieszkanie i sprawi, że relacje z naszym sąsiadem znacznie się poprawią.

Redakcja poleca

REKLAMA