POLECAMY

Kto pierwszy podaje rękę?

W kontaktach osobistych i oficjalnych witamy się podając rękę. Jak jednak robić to właściwie, kto pierwszy powinien podać rękę, a kto powinien poczekać?

kto pierwszy podaje rękę

fot. Fotolia

Kiedy witamy się podając rękę musimy pamiętać o potrzebie utrzymywania kontaktu wzrokowego, uśmiechaniu się i zamienieniu kilku słów. Za niegrzeczne uchodzi rozglądanie się na boki czy spuszczanie wzroku. Pamiętajmy również, że podczas uścisku nie potrząsamy dłonią i nie ściskamy jej zbyt długo.

Kto pierwszy powinien podać rękę?

Ogólne reguły dobrych manier są proste. Kobieta podaje rękę mężczyźnie, starszy młodszemu, a dyrektor pracownikowi niższej rangi. Najwięcej uchybień w tym względzie popełniają panie, które często czekają by to mężczyzna zrobił pierwszy krok. Niektóre kobiety popełniają też inny kardynalny błąd – podają zbyt wysoko doń, sugerując mężczyźnie, aby złożył na niej pocałunek. Nie każdy mężczyzna kultywuje ten polski zwyczaj, więc takie zachowanie albo zmusi go do złamania swojej zasady, albo narazi kobietę na śmieszność. Od tych ogólnych zasad bywają jednak wyjątki, bowiem to, kto pierwszy podaje rękę zależy też od miejsca, w którym przebywamy.

Kiedy robimy przyjęcie w swoim domu i w drzwiach witamy starszych od siebie gości, nie kierujemy się zasadą starszy młodszy, ale gospodarz - gość. Zasady dobrego wychowania nakazują w takiej sytuacji, abyśmy to my podali pierwsi dłoń.

W pracy kiedy kobieta jest podwładną, przy powitaniu ze swoim przełożonym mężczyzną powinna podporządkować się regułom służbowym. Pierwszy w tej sytuacji wyciągnie rękę jej szef. Gdyby jednak spotkali się na prywatnym przyjęciu kobieta ma prawo, a nawet powinna wyjść pierwsza z inicjatywą.

Niestety zasady zasadami, a życie życiem. Coraz częściej obserwuje się ignorowanie zasad pierwszeństwa podawania ręki. Co więcej, coraz częściej zapominamy w ogóle o tym zwyczaju, albo świadomie z niego rezygnujemy, ograniczając się tylko do skinienia głową. Warto jednak nie wysyłać uścisku dłoni do lamusa, ponieważ zwyczaj ten, nie tylko wyraża nasz szacunek do naszego rozmówcy, ale także pomaga zacieśnić lub ocieplić z nim stosunki.

Najczęstsze błędy podczas podawania ręki:

  • długie potrząsanie rękami,
  • zbyt wysokie podawanie ręki przez kobiety,
  • witanie się przez stół,
  • podawanie ręki w toalecie,
  • podawanie brudnej  lub mokrej ręki,
  • witanie się tylko mężczyzn między sobą i pomijanie kobiet,
  • zła kolejność podawania ręki w większym towarzystwie,
  • czekanie kobiet na to, żeby to mężczyzna wyciągnął pierwszy rękę,
  • rezygnowanie w ogóle z podawania ręki.

Polecamy: Przejście na ty

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (43)
/2 lata temu
ja jak podałem kobiecie rękę to zwrócono mi uwagę że tonie kulturalne , że kobieta pierwsza powinna wyciągnąć rękę i tylko wstydu się najadłem. A innym razem moja poczuła się obrażona że ktoś nie podał jej ręki i co wy na to?
/2 lata temu
Mężczyzna podaje rękę tylko mężczyźnie! Taka zasada obowiązywała za moich czasów (80-90') i tak ma być. Kobieta jak chce to może podać rękę facetowi, ale nie podnosić do całowania. Mogę to zaakceptować. Facet przychodzący do "towarzystwa" podaje rękę wszystkim facetom, czy ich zna czy nie, kobietom podaje rękę jak ma taki kaprys.
/2 lata temu
facet, który podaje rękę tylko swoim kumplom jest u mnie SPALONY, a to niestety standard różnych kiboli i samców alfa !!!!!!
POKAŻ KOMENTARZE (40)