Jaki jest pierwszy etap czytania i jak go doskonalić?

Zastanów się dobrze nad kolejnością wygłaszania argumentów oraz ich konstrukcją. W planie piszesz tylko krótkie odnośniki, które mają nasuwać ci skojarzenia.
Szybkie czytanie to dość złożony proces, który wymaga skoordynowania wielu czynności. Dowiedz się co się na niego składa i poznaj metody utrwalania zdobytej wiedzy.
/ 19.10.2010 14:17
Zastanów się dobrze nad kolejnością wygłaszania argumentów oraz ich konstrukcją. W planie piszesz tylko krótkie odnośniki, które mają nasuwać ci skojarzenia.

Etapy czytania: Rozpoznanie i asymilacja

Rozpoznanie ma miejsce przed rozpoczęciem fizycznej czynności czytania. Jego skuteczność zależy od znajomości alfabetu, czego uczymy się już w dzieciństwie. Asymilacja to fizyczny proces, podczas którego oko odbiera światło, sam moment „patrzenia” czy postrzegania tekstu. Następnie światło jest przekazywane przez nerw wzrokowy, do mózgu.

Skuteczność tego etapu możesz poprawić, poprzez zatrzymywanie wzroku na większych partiach tekstu na raz. Wiadomo, że rozpoznanie i asymilacja może nastąpić tylko w trakcie fiksacji – czyli zatrzymania oka na tekście. W ruchu nie potrafimy odbierać obrazów. Jeśli przelatujesz wzrokiem po horyzoncie, tak naprawdę oko wykonuje dziesiątki drobnych zatrzymań. Można to udowodnić, poprzez nagranie oka kamerą i zwolnienie filmu w trakcie odtwarzania.

Przeciętna osoba zatrzymuje wzrok tylko na jednym słowie, a czasem nawet na literach! Jednak jesteśmy w stanie odbierać tysiące słów na raz. Sprawny czytelnik będzie rzadziej zatrzymywał się na tekście, odbierając większe elementy obrazu na raz.

Zobacz też : Czego unikać podczas czytania

Ćwiczenia, które pomagają rozwijać tą umiejętność, to:

  • Ćwiczenie skokowe z kropką. Pod każdym wersem umieszcza się 2-3 kropki (w zależności od stopnia zaawansowania), nad którymi zatrzymujemy tekst podczas czytania. Przykładowe arkusze ćwiczeń możesz pobrać tutaj: http://www.projektsukces.pl/czytanie_cwiczenia.html
  • Podział kartki. W tym ćwiczeniu, w książce lub wydrukach dzielimy kartkę na 2-3 części (lub więcej, dla mniej zaawansowanych czytelników). Podział można zrobić najprościej, za pomocą ołówka i linijki. Następnie czytamy, robiąc tylko 2 lub 3 zatrzymania na tekście, według podziału.
  • Podział na kolumny – ćwiczenie to można wykonać z użyciem edytora tekstu. Dzielimy w nim tekst na kilka części (najczęściej 2-3). Następnie czytamy tekst, przeskakując z kolumny do kolumny. Podział można zrobić na równe kolumny, jak i schodzący się tekst w kształt litery Y. Przykładowe ćwiczenia można pobrać tutaj: http://www.projektsukces.pl/czytanie_cwiczenia.html
  • Poszerzanie naszego słownictwa – słowa które znamy, odbieramy błyskawicznie. Słowa obce nam, często literujemy.

Zobacz też : Ćwiczenia na kursach szybkiego czytania

Redakcja poleca

REKLAMA