Ćwiczenia na kursach szybkiego czytania

Ćwiczenia na kursach szybkiego czytania
Zanim wybierzesz kurs, który ma poprawić Twoją pamięć lub zwiększyć tempo czytania dokładnie przestudiuj ulotkę z ofertą. Może się na niej pojawić kilka chwytliwych haseł, które jednak dla laika są nieczytelne, a warto byłoby wiedzieć co się za nimi kryje.
/ 24.06.2010 15:25
Ćwiczenia na kursach szybkiego czytania

Poniżej prezentuję krótki słownik wyrażeń, którymi wabią Cię kursy szybkiej nauki.

Trening skojarzeniowy

Trening skojarzeniowy to ćwiczenia, w czasie których będziesz proszony/a o wskazanie skojarzeń między dwoma zjawiskami, słowami. Początkowo skojarzenia mogą wydawać się banalne, z czasem jednak będziesz musiał wytężać umysł coraz bardziej by wskazać powiązania między odległymi pojęciami. I nie chodzi tu wcale o powiązania typowe – właśnie te niecodzienne są bardziej cenne – otwierają Twój umysł na coś nowego.

Trening wyobrażeniowy

Wyobraźnia to wielka siła, jednak podczas wykonywania codziennych rutynowych czynności zatraca się dziecięca umiejętność fantazjowania. Trening wyobrażeniowy polega na przepracowywaniu w wyobraźni sytuacji, które niebawem nastąpią. Zatem w czasie takich ćwiczeń będziesz prawdopodobnie proszony o wyobrażenie sobie idealnej sesji treningowej, w czasie której doskonalisz technikę czytania i zapamiętywania. Będziesz też wizualizował swoją osobę w sytuacji osiągania sukcesu.

Zdolności percepcyjne i pamięciowe

Zdolności percepcyjne to nic innego jak doskonalenie wrażliwości słuchowej, wzrokowej, dotykowej, smakowej i węchowej. W czasie ćwiczeń będziesz uczył się dostrzegać szczegóły i uogólnienia. Rozwiniesz w sobie większą niż przeciętną umiejętność spostrzegania napływających do Ciebie informacji. Z kolei zdolności pamięciowe to ćwiczenia doskonalące jej pracę. Będziesz nie tylko więcej zauważał/a – będziesz także szybciej, na dłużej i bez większego wysiłku zapamiętywał/a docierające do Ciebie informacje.

Rozwijanie zdolności uwagi

Uwaga jest ważna w procesie uczenia się. Uwaga dowolna pozwala skoncentrować się na określonym problemie – zamiast „myśleć o niebieskich migdałach” jesteś nastawiony na zrealizowanie zadania. Bodźce z zewnątrz, takie jak rozmowy, dzwoniący telefon nie będą Cię rozpraszały. Z kolei uwaga mimowolna pozwoli ci wyłapać jak najwięcej informacji z rozmowy, mimo że wcale nie będziesz się starał ich zapamiętać.

Polecamy: Skuteczna nauka języków obcych

Ćwiczenia wyobrażeniowo – przestrzenne

Są to ćwiczenia, w czasie których właściwe nam myślenie „słowami” zastępowane jest myśleniem „obrazami”. Nie wszystkie problemy można opisać słowami, niektóre treści lepiej sobie wyobrazić jako następujące po sobie sekwencje obrazów. 

Czytaj także: O terminologii egzaminacyjnej

Redakcja poleca

REKLAMA