Bezpieczeństwo i wartości – rozmowy intymne z nastolatkiem

Bezpieczeństwo i wartości – rozmowy intymne z nastolatkiem
Rozmowa z nastolatkiem o seksie to nie tylko kwestia wymiany zdań na temat seksualności człowieka i jego fizyczności, ale przede wszystkim na temat antykoncepcji, bliskości i odpowiedzialności. Jak stworzyć atmosferę zaufania, by dziecko zechciało się zwierzyć?
/ 08.11.2010 11:39
Bezpieczeństwo i wartości – rozmowy intymne z nastolatkiem

Przekazywanie wartości

Kiedy dzieci dorastały, poświęciłaś im wiele czasu na rozmowy o rzeczach ważnych, w tym o seksie. Musisz jednak przyznać, że nie możesz stale kontrolować życia swojego nastoletniego dziecka, a czasem pojawiają się okoliczności, których ani Ty, ani ono nie zaplanowaliście.

Mogą się też wydarzyć rzeczy, które przyniosą poważne konsekwencje. Starasz się być realistką i przekazujesz swojemu dziecku takie informacje i środki bezpieczeństwa, które zminimalizują ewentualne niepożądane konsekwencje zachowań seksualnych. Mowa tu o bezpiecznym seksie.

O czym rozmawiać?

Oto kilka przykładów rozmów:

  • Porozmawiaj o wartościach, szacunku dla drugiej osoby, odpowiedzialności za nią i za siebie.
  • Porozmawiaj o znaczeniu środków antykoncepcyjnych.
  • Porozmawiaj o tym, jak należy postępować.

Zobacz też: Jak rozmawiać - trzy złote zasady komunikacji

Spróbuj rozpocząć rozmowę

Najpierw porusz temat właściwych zachowań seksualnych, pytając o opinie dziecka i przytaczając swoje.

Nie praw kazań; prowadź łagodną i spokojną rozmowę, nawet jeśli temat jest bardzo kontrowersyjny.

Pomocne przykłady

Oto kilka zdań, które z powodzeniem mogą rozpocząć rozmowę:

• Myślę, że nadszedł czas, abyśmy wymienili poglądy na temat seksu. Chciałabym wiedzieć, co sądzisz na temat seksu przedmałżeńskiego. Najpierw jednak ustalmy, co to jest seks.
• Jak Ci się wydaje, kiedy można uprawiać z kimś seks? Chciałabym wiedzieć, co o tym myślisz. Potem powiem Ci, co ja o tym sądzę.
• Myślę, że seks to częściowo miłość i podniecenie, a częściowo wartości, szacunek i odpowiedzialność w stosunku do drugiej osoby. Co o tym myślisz?
• Chciałabym wiedzieć, co wiesz na temat ochrony podczas seksu. Nie zachęcam Cię do niczego, ale jesteś odpowiedzialna za siebie i musisz wiedzieć takie rzeczy dla swojego i mojego dobra. Czy myślisz, że to ma sens?
• Myślę, że w twoim wieku penetracja pochwy, seks oralny czy jakakolwiek inna wymiana płynów ustrojowych nie jest dobrym pomysłem. Jestem jednak realistką i sądzę, że powinnaś znać sposoby zabezpieczania siebie i partnera, kiedy przyjdzie na to czas. Zgadzasz się ze mną?
• Brak zabezpieczenia podczas seksu to jeden z największych błędów, jakie popełniają nastolatki. Chcę, żebyś mi obiecał, że nigdy do tego nie dopuścisz. Oczywiście chciałabym, żebyś mi też obiecał, że poczekasz z seksem, aż będziesz starszy. Najpierw jednak to, co najważniejsze. Czy rozumiesz, o co mi chodzi? Możemy o tym porozmawiać?

Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Czy ufasz dziecku?

Ważnym elementem rozmowy o seksie i zachowaniu Twojego dziecka jest zaufanie. Zastanów się nad następującymi zdaniami rozpoczynającymi rozmowę, które poruszają problem zaufania:

  • Zawsze zdawało mi się, że Ty i ja możemy swobodnie rozmawiać o wszystkim, włącznie z seksem i zdaje mi się, że nic się w tym względzie nie zmieniło. Jesteś wspaniałą osobą, która kieruje się w życiu wartościami oraz pielęgnuje i szanuje związki z innymi ludźmi. Ufam, że będziesz postępować właściwie i oboje wiemy, co to oznacza w różnych sytuacjach. Co o tym myślisz?
  • Myślę, że powinnyśmy porozmawiać o seksie przedmałżeńskim. Istnieją na ten temat różne poglądy, a ja chciałabym wiedzieć, co Ty o tym myślisz. Znam Cię i wiem, że w każdej sytuacji zachowasz się rozsądnie i z szacunkiem dla samej siebie.
  • Co sądzisz o przekonaniach religijnych, według których seks pozamałżeński to grzech? Zgadzasz się z tym, czy może masz inne zdanie? Chciałabym wiedzieć, co na ten temat sądzisz.

Fragment pochodzi z książki „Musimy pogadać. Trudne rozmowy z dzieckiem” Richarda Heymana (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA