Dorastanie a rozwód rodziców
Nastolatki w wieku dorastania mają tak samo ważne i duże potrzeby jak małe dzieci i tak samo emocjonalnie podchodzą do spraw związanych z trwałością ich rodziny. Kiedy związek rodziców rozpada się zostaje zachwiany wizerunek rodziny jako struktury kształtującej świadomość dziecka i dojrzałość emocjonalną. Jako osoby dorastające, nastolatki postawieni w okolicznościach rozpadu rodziny, zaczynają się bać, martwić i gniewać, co wpływa na ich funkcjonowanie w społeczeństwie i rozwój światopoglądu.
Czytaj także: Jak rozmawiać - trzy złote zasady komunikacji
Ponadto, dorastające dzieci myślą i wyciągają wnioski pod wpływem emocji i poczucia krzywdy. Często rodzi to gniew i komplikacje. Gdy jeden z rodziców opuszcza drugiego, dzieci odbierają to jako akt skierowany też przeciw nim : "Opuścił mamę. Nie troszczy się o mnie" albo "Odeszła od taty. Pewnie mnie już nie chce".
Nastolatki bardzo obawiają się, że powtórzą błędy rodziców. Boją się o to, czy uda im się stworzyć udany i trwały związek, na każdym kroku martwi ich przyszłość. Powoduje to skrzywienie spojrzenia na rzeczywistość. Dzieci z rozbitych rodzin mają skłonności do pesymizmu, brak im wiary w siebie, a przepełnione tłumionym buntem stają się agresywne i zamknięte w sobie.
Rodzice po rozwodzie
Wielu dorosłych jest zaskoczonych, kiedy ich „duże dzieci” emocjonalnie i gwałtownie reagują na rozwód. Rodzi się gniew za złamanie niepisanych zasad rodzicielstwa, według których rodzice powinni poświęcać się dla dzieci, a nie oczekiwać tego od nich. Czy manifestują swój gniew czy go tłumią, żyją z poczuciem straty, odrzucenia i lęku przez wiele lat i niestety zazwyczaj wiąże się to także z samotnością. Dzieci często nie otrzymują odpowiedniej dawki zainteresowania oraz opieki ani od rodziców ani nawet od dziadków.
Rozwód jest ostrym, bolesnym, na długo pozostającym w pamięci doświadczeniem, z którym dzieci muszą się zmierzyć w poczuciu całkowitego osamotnienia.
Innym powszechnym doświadczeniem dzieci rozwodu są konflikty lojalności, wynikające z konieczności krążenia od jednego rodzica do drugiego. Rehabilitacja emocjonalna po tak dużych stratach emocjonalnych zawsze trwa latami i wielkim wysiłkiem jest odzyskanie równowagi. Rozwód rodzi wiele negatywnych emocji, które rzadko dają się wymazać z przeszłości. Kiedy rozwód jest konieczny, konieczna jest także opieka nad dziećmi ze zdwojoną siłą.
Polecamy: Jak radzić sobie z agresją?
Źródło: J. Wallerstein, S. Blakeslee „Druga szansa. Mężczyźni, kobiety i dzieci dziesięć lat po rozwodzie"