Fobia szkolna – gdy nie chcesz iść do szkoły

Fobia szkolna – gdy nie chcesz iść do szkoły
Fobia szkolna to silna niechęć do przebywania szkole. Może się objawiać bólem brzucha, zawrotami głowy podczas przebywania w szkole. Najczęściej fobia szkolna jest związana z problemami w domu, które owocują lękiem separacyjnym.
/ 24.09.2010 14:46
Fobia szkolna – gdy nie chcesz iść do szkoły

„Nie chcę iść do szkoły”

Fobia szkolna przejawia się silną niechęcią przed przebywaniem w szkole, stąd jej nazwa, lecz najczęściej nie jest związana z samą szkołą. Silny lęk może pojawić się po traumatycznym wydarzeniu w szkole, ale częściej jest związany z lękiem separacyjnym, z obawą opuszczenia domu, nadmiernym uwikłaniem w sprawy rodzinne lub niemożnością rozłąki.

Tak więc zamiast terminu „fobia szkolna” należałoby używać terminu - odmowa chodzenia do szkoły. Próby zmuszania do uczestnictwa w lekcjach nie przynoszą efektu i objawy fobii przybierają wtedy na sile. Pojawić się wówczas mogą ataki paniki

Jeśli coraz częściej odmawiasz chodzenia do szkoły a tym samym dezorganizujesz tok swojej nauki to najprawdopodobniej doświadczasz tego typu stanu (fobii). Najprawdopodobniej spotykasz się z określeniami swoich bliskich, że symulujesz, albo , że jesteś po prostu leniwy...

Objawy fobii szkolnej

  • Na samą myśl o pójściu do szkoły dostajesz silnego bólu brzucha, bólu głowy, nudności, zawrotów głowy.
  • Nawet, gdy pójdziesz do szkoły to i tak musisz się zwolnić, bo nie dajesz sobie rady, a objawy ustępują dopiero po przyjściu do domu.

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny mogą być bardzo różne i nie zawsze są uświadomione.

Może być nią na przykład nadopiekuńczość Twoich rodziców (pomimo tego, że jesteś w gimnazjum lub L.O). Od samego początku Twojej edukacji bardzo bali się o Ciebie i dodatkowo dużo wymagali. Mogłeś czuć się źle z myślą, że nie spełniasz ich oczekiwań i wymagań. Taka sytuacja mogła nasilić Twój lęk i traciłeś wiarę w to, że coś Ci się uda osiągnąć.

Fobia szkolna może być też rezultatem niewłaściwego postępowania nauczyciela, a także jego osobowości. Jeżeli nauczyciel ganił Twoje zachowanie i stworzył zagrożenie psychiczne np. publicznie wygłaszanymi uwagami pod Twoim adresem, wówczas mogło narodzić się w Tobie przekonanie o unikaniu sytuacji takiego zagrożenia. Nie czułeś się bezpiecznie.

Polecamy: Jak radzić sobie z kompleksami?

Trzy rodzaje lęków szkolnych

  • Lęk przed kompromitacją.
  • Lęk przed niepowodzeniem szkolnym – dotyczy wyników w toku nauczania, („i tak to mi się nie uda”, „inni są ode mnie lepsi”).
  • Lęk przed wymaganiami stawianymi w szkole – objawia się poczuciem zagrożenia wynikającym z niemożności sprostania stawianym w szkole wymaganiom.

Silnie stresujące sytuacje szkolne to:

  • Sytuacja oceniania ucznia (sprawdziany);
  • Wzajemne relacje nauczyciel – uczeń;
  • Sytuacje uczeń – uczeń (śmiech, rywalizacja);
  • Sytuacja uczeń – rodzic (oczekiwania i wymagania).

Twoje warunki psychofizyczne 

Wystąpieniu zaburzenia o charakterze fobii szkolnej mogą sprzyjać także pewne cechy indywidualne, w tym wady rozwojowe oraz typ układu nerwowego. Do czynników nasilających ryzyko wystąpienia fobii należą leworęczność, zaburzenia takie jak wady narządów zmysłów (wzroku, słuchu), dysleksja rozwojowa, wady wymowy, jąkanie oraz zaburzenia emocjonalne.

Czytaj także: W otchłani mroku - depresja okresu dojrzewania

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim powinieneś porozmawiać z psychologiem szkolnym (jeśli jest to dla Ciebie zbyt stresująca sytuacja (a ma prawo być) poproś kogoś bliskiego, żeby był z Tobą w jej trakcie). Psycholog, będąc w Twoim środowisku szkolnym, znając nauczycieli i uczniów może bardzo Ci pomóc. Jednak pomoc psychologa nie tylko powinna dotyczyć Ciebie, ale również Twoich rodziców. Muszą wiedzieć, jak mogą Cię wspierać w trudnym dla Ciebie czasie. Wspólnie dojdziecie do tego, jaka jest przyczyna Twoich nieprzyjemnych stanów związanych ze szkołą. Współpraca: Ty – psycholog – rodzice – nauczyciel.

Redakcja poleca

REKLAMA