XXV scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

Takie hasłowe zapisywanie tego, czego masz się nauczyć pomaga w zapamiętywaniu, a podczas egzaminu łatwiej sobie przypomnisz pewne fakty, gdy w pamięci będziesz miał temat opracowany w punktach.
Temat: Pisownia wyrazów z „ch”.
/ 16.02.2009 10:07
Takie hasłowe zapisywanie tego, czego masz się nauczyć pomaga w zapamiętywaniu, a podczas egzaminu łatwiej sobie przypomnisz pewne fakty, gdy w pamięci będziesz miał temat opracowany w punktach.

Cel główny: poznanie zasad pisowni wyrazów z „ch”

Cele operacyjne:

  • usprawnia pracę obu półkul mózgowych, przekracza środkową linię ciała;
  • ćwiczy umiejętność wypowiadania się;
  • usprawnia grafomotorykę;
  • kształci logiczne myślenie, kojarzenie;
  • usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową;
  • ćwiczy pamięć wzrokową oraz słuchową.

Metody: słowna - praktycznego działania

Formy: zbiorowa - indywidualna - jednolita

Środki dydaktyczne: ortograficzne tablice ścienne, „Mistrz ortografii”

Polecamy: XIV scenariusz zajęć korekcyjno- kompensacyjnych

Przebieg zajęć:

  • Gimnastyka mózgu P. Dennisona,
  • Rytualna rundka - wypowiedzi ustne: Z czym kojarzy Ci się ucho?
  • Omówienie prac domowych,
  • Przedstawienie zasad pisowni wyrazów z „ch”,
  • „Mistrz ortografii” M. Iwanowicz: „Uczę się pisać wyrazy z ch i h” s. 64-69:

- tworzenie zdrobnień od podanych rzeczowników,
- rozwiązywanie zagadek słownych,
- podpisywanie obrazków wyrazami z „ch”,
- rozwiązywanie rebusów,
- tworzenie wyrazów tej samej rodziny wyrazów,
- rozwiązywanie krzyżówek,
- łączenie wyrazów z ich znaczeniami,
- rozwiązywanie rozsypanek wyrazowych,
- uzupełnianie zdań rzeczownikami z ramki,

Zobacz także: XX scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

  • Skojarzenia: każdy podaje skojarzenie do hasła podanego przez poprzednika; co piąta osoba próbuje powtórzyć wszystkie wymienione skojarzenia,
  • Omówienie prac domowych.

Redakcja poleca

REKLAMA