Cel główny: poznanie zasad pisowni wyrazów z „rz” po spółgłoskach
Cele operacyjne:
- ćwiczy koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową;
- usprawnia pamięć, logiczne oraz twórcze myślenie;
- usprawnia pracę obu półkul mózgowych, przekracza środkową linię ciała;
- ćwiczy poprawną pisownię wyrazów;
- potrafi korzystać ze słownika ortograficznego.
Metody: słowna - praktycznego działania
Formy: zbiorowa - indywidualna - jednolita
Środki dydaktyczne: tablice ścienne z regułami ortografii, gazety, słowniki ortograficzne, gra Memory
Polecamy: II scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Zobacz także: VI scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Przebieg zajęć:
Część I
- Gimnastyka mózgu P. Dennisona – zestaw wspomagający przekraczanie środkowej linii ciała (ruchy naprzemienne, leniwe ósemki, słoń, motyl na suficie, pozycja Cooka, punkty na myślenie). Ćwiczenia przedstawia grupie wybrane dziecko, wspomagane przez prowadzącego. W trakcie wykonywania poszczególnych ćwiczeń dzieci recytują pasujące doń wierszyki;
- Uzupełnianie luk w tekstach z wyrazami z „rz” (przygotowanymi przez dzieci w ramach pracy domowej po poprzednich zajęciach).
Część II
- Przedstawienie zasad pisowni wyrazów z „rz” po spółgłoskach przy pomocy tablic ściennych;
- Wpisywanie, bądź wklejanie do zeszytu wyrazów z „rz” po spółgłoskach z tekstów zamieszczonych w gazecie.
Część III
- Praca ze słownikiem ortograficznym – wyszukiwanie wyrazów z „rz” po spółgłoskach.
Część IV
- Gra pamięciowa Memory.
Część V
- Trening ortograficzny przy komputerze;
- Omówienie prac domowych – ćwiczenia ortograficzne.