Cel główny: poznanie zasad pisowni wyrazów z „ch” i „h”
Cele operacyjne:
- usprawnia pracę obu półkul mózgowych, przekracza środkową linię ciała;
- ćwiczy umiejętność wypowiadania się;
- usprawnia grafomotorykę;
- kształci logiczne myślenie, kojarzenie;
- usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową;
- ćwiczy pamięć wzrokową oraz słuchową.
Metody: słowna - praktycznego działania
Formy: zbiorowa - indywidualna - jednolita
Środki dydaktyczne: ortograficzne tablice ścienne, „Mistrz ortografii”, program komputerowy „Dyslektyk”
Polecamy: XXV scenariusz zajęć korekcyjno- kompensacyjnych
Przebieg zajęć:
- Gimnastyka mózgu P. Dennisona wg ćwiczeń zaprezentowanych przez uczniów;
- Rytualna rundka - wypowiedzi ustne: Jakiego rodzaju dźwięki lubisz?;
- Omówienie prac domowych;
- Powtórzenie zasad pisowni wyrazów z „ch” i „h”;
- „Mistrz ortografii” M. Iwanowicz: „Ćwiczę pisownię wyrazy z ch i h” s. 78 – 81:
- przyporządkowywanie zwierzętom odpowiednich wyrazów dźwiękonaśladowczych,
- uzupełnianie zdań wyrazami dźwiękonaśladowczymi,
- wypisywanie z wiersza pogrupowanych wyrazów z „ch” i „h”,
- układanie zdań z podanymi wyrazami,
- rozwiązywanie krzyżówki z nazwami zawodów,
- łączenie rzeczowników z przymiotnikami, a następnie uzupełnianie nimi zdań,
- uzupełnianie tabeli odpowiednimi wyrazami bliskoznacznymi z drugiej tabeli,
- uzupełnianie zdań literami „ch” i „h”,
Zobacz także: XXIII scenariusz zajęć korekcyjno- kompensacyjnych
- Usprawnianie funkcji percepcyjnych przy komputerze – pakiet „Dyslektyk”;
- Omówienie prac domowych.