POLECAMY

Na pomoc zupie bez smaku

Ugotowałaś zupę, która niby ma wszystko, czego potrzeba, a jednak brakuje jej smaku? Dowiedz się, jak można ją uratować. Być może któraś z poniższych sztuczek okaże się kołem ratunkowym na twojej proszonej kolacji.

Na pomoc zupie bez smaku

Problem 1
Zupa jest niby wystarczająco słona i wystarczająco przyprawiona, ale ma płaski smak

Rada
Spróbuj dodać nieco octu winnego bądź soku z cytryny – pogłębią smak.

Problem 2
Brakuje wyrazistej nuty

Rada
Najlepiej w takich przypadkach sprawdzają się mocne zioła i odrobina czosnku. Szczególnie polecam lubczyk, majeranek lub koperek.

Problem 3
Niby jest słona, ale trochę za mało

Rada
Nie zawsze rozwiązaniem w takich sytuacjach jest dodawanie kolejnej ilości soli. Po pierwsze należy pamiętać, że gdy zupa zrobi się nieco chłodniejsza, słony smak będzie przez nas lepiej wyczuwany. Po drugie – zupę można dodatkowo „posolić” również za pomocą przyprawy maggi lub sosu sojowego – pamiętajmy tylko, że obie te przyprawy nadadzą jasnej zupie ciemniejszy kolor.

Polecamy: Zupy owocowe

Problem 4
Niewyraźny smak warzyw

Rada
Aby lepiej zbalansować smak warzyw, warto do zupy dodać takie, które będzie wyraźną dominantą. Nieźle sprawdza się w takich sytuacjach seler – zarówno korzeń, jak i naciowy, a także por, brokuł lub pietruszka.

Problem 5
Zupa jest przesolona

Rada
Najprościej jest odlać sporą część płynu i zamrozić ją – przyda się innym razem. A przesoloną zupę uzupełnić wodą lub bulionem, jeśli mamy gotowy.
Troszkę przesoloną zupę można zneutralizować, dodając śmietanę.

Problem 6
Zupa jest za ostra

Rada
Podobnie jak wyżej, należy po prostu odlać część płynu i zastąpić go bulionem lub po prostu wodą, odpowiednio balansując smaki. Również w tym przypadku, śmietana może dodatkowo złagodzić smak.

Zobacz także: Zupy grzybowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
A ja nie potrafię ugotować wyrazistej zupy bez dodawania kostek rosołowych... Dodam, że gotuję zupy bezmięsne. Czy ktoś zna jakiś dobry sposób na warzywny bulion?
/7 lat temu
Gdy zupa jest za słona najlepszym sposobem jest wrzucenie surowego ziemniaka ;) pozdrawiam