Zupy owocowe

Zupy owocowe
Sezon na owoce w pełni, przychodzi więc apetyt na zupy owocowe. Wspomnijmy więc smak dzieciństwa i raczmy się zupkami w wersji tradycyjnej, w formie chłodników lub całkiem eksperymentalnych zupek owocowo-mięsnych.
/ 23.06.2010 16:17
Zupy owocowe

Na słodko

Zupy owocowe możemy zrobić z dowolnych owoców. W wersji tradycyjnej podaje się je z lekko obgotowanych owoców – truskawek, malin, porzeczek, jeżyn, żurawin, jagód, agrestu, jabłek, gruszek, śliwek, morelek, poziomek, agrestu lub wiśni. Na zupy owocowe nadają się także kompoty, jak i mrożonki. Dobrze jest zmieszać smak kilku rodzajów owoców.

Świetnie się sprawdzą chłodniki ze zmiksowanych na surowo owoców - podawane na zimno.

Zupy owocowe podaje się zazwyczaj z dodatkiem mleka, śmietany lub jogurtu albo soku owocowego a nawet białego wina. Zamiast mlekiem czy śmietaną można zupę „zaciągnąć” koglem moglem.

Niestety większość zup owocowych wymaga dosładzania – cukrem białym lub ciemnym, trzcinowym – chyba, że zdecydujemy się na zupę całkiem wytrawną.

Czym przyprawiać zupy owocowe

Świeże, aromatyczne owoce nie wymagają praktycznie dodatków z wyjątkiem wspomnianego cukru. Ale można dodać do gotowania 2-3 goździki, 2-3 ziarenka ziela angielskiego, mielony kardamon dla nadania orientalnego aromatu. Doskonale się sprawdzi kawałek obranego i startego drobnej tarce imbiru, który możemy dodać pod koniec gotowania lub do surowej zupy. Uwaga – imbir jest nieco ostry w smaku, może nie przypaść do gustu dzieciom, ale za to pięknie pachnie i świetnie się sprawdzi w owocowych chłodnikach.

Dla uzyskania cytrusowego aromatu możemy dodać podczas gotowania kawałek skórki z pomarańczy lub cytryny (dokładnie wyszorowany).
Niektórzy lubią zupy owocowe z dodatkiem cynamonu – albo doprawiamy mielonym cynamonem zupę bezpośrednio na talerzu albo do gotowania dodajemy całą laskę cynamonowca.

Talerz z zupą owocową warto udekorować świeżymi listkami mięty lub melisy.

Wytrawne zupy owocowe

Bardziej odważnym polecam eksperymenty: dodatek odrobiny octu balsamicznego, chili, tobasco lub świeżo zmielonego pieprzu, które wzmocnią smak i charakter zupy owocowej. Możemy eksperymentować z curry, mieloną kolendrą, świeżą bazylią, szałwią lub oregano.

Zupy owocowej nie musimy koniecznie podawać na słodko z mlekiem. Większość owoców ma całkiem wytrawny smak – na przykład jeżyny, truskawki, maliny, śliwki, jagody. Zachęcam też do eksperymentowania z dodatkami rybnymi (np. wędzony łosoś), mięsnymi (grillowana pierś kurczaka, pieczona kaczka, wędzony kurczak, szynka parmeńska – np. do zupy śliwkowej , gruszkowej, jabłkowo-żurawinowej), serem brie lub camembert (np. do zupy żurawinowej lub rabarbarowej) albo ugotowanych kurek. Dla odważnych polecam dodatek kostki bulionowej - przekształci nie do poznania smak klasycznej zupy owocowej. Do takiej zupki możemy dodawać sól, sos sojowy i praktycznie dowolne przyprawy.

Polecamy także: Kompoty owocowe wekowane

Z czym podawać

Klasycznie podajemy zupy owocowe z makaronem lub ryżem. Świetnie sprawdzą się kluseczki lane, kładzione, pulpeciki z mąki kukurydzianej albo krupczatki, grysiku ryżowego, gotowy groszek ptysiowy.

Wytrawna zupa owocowa dla odważnych

3 jabłka
1 szklanka jagód lub jeżyn
3 łyżki świeżych żurawin
1-2 kostki bulionowe (np. drobiowe)
2-3 ziarna ziela angielskiego
1 łyżeczka suszonego majeranku
mięso z 1 lub 2 nóg wędzonego kurczaka
2 łyżki kwaśnej śmietany
1 łyżka sosu sojowego
Sól, pieprz

Jabłka umyć i obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w kostkę i wrzucić do gotującego się bulionu (ok. 1/2 litra). Dodać liść laurowy, ziele angielskie, majeranek. Gdy jabłka zmiękną – zmiksować je wyjąwszy wcześniej liść laurowy i ziele angielskie, dolać resztę buliony, uzupełnić wodę, wrzucić jagody lub jeżyny i żurawinę oraz pokrojone w kawałki wędzone mięso kurczaka, sos sojowy, sól i pieprz do smaku. Gotować jeszcze 10 minut. Zdjąć z ognia i doprawić śmietaną.

Tagi: owoce, zupa, deser

Redakcja poleca

REKLAMA