Kiełbasa - królowa niemieckiej kuchni

Biała kiełbasa.
Nie ma się co spierać, kiełbasa zawojowała kuchnię naszych sąsiadów. Jej wybór przyprawia o zawroty głowy, a smak zaskakuje nawet znawców tematu.
/ 29.09.2010 12:10
Biała kiełbasa.

Królewskie szynki

Z najlepszych kawałków mięsa Niemcy robią doskonałe szynki, sławę zyskała szczególnie szwarcwaldzka i westfalska. Pierwsza z nich ma status Chronionej Nazwy Pochodzenia i do dziś wytwarzana jest tradycyjnymi metodami. Skład mieszanki peklującej, która nadaje smak najlepszym udźcom wieprzowym pozostaje tajemnicą producentów, choć wiadomo, że dodają oni wiele ziół, czosnku,, pieprzu, kolendry i jałowca. Wędzona na zimno przez kilka tygodni zyskuje dymny aromat i ciemną barwę. Krojona w cieniutkie plasterki jadana jest na przykład w towarzystwie szparagów lub wiejskiego chleba. Szynka westfalska powstaje nieco dłużej, gdyż kość usuwa się z golonki dopiero po zakończeniu dojrzewania. Mięso ma przez to nieco orzechowy, bardziej pikantny smak.

Polecamy: Jak się jada w Niemczech?

Wachlarz propozycji

Trudno w to uwierzyć, ale Niemcy mogą wybierać wśród ponad półtora tysiąca różnych wędlin. Największą grupą są kiełbasy parzone (Brühwürste), niewiele mniej to kiełbasy surowe (Rohwürste), a tylko nieco ponad trzysta stanowią kiełbasy gotowane (Kochwürste). Miłośnicy wędlin mogą tam poczuć się naprawdę usatysfakcjonowani. Wśród najciekawszych wymienić warto Cervelat, wędlinę nieco podobną do salami, wytwarzaną z wieprzowiny i wołowiny, z dodatkiem pieprzu i brandy.

Z kolei Bierschinken skrywa w sobie imbir, gorczycę i pieprz, a także całkiem imponujące kawałki mięsa dodawane do drobno zmielonej masy, przez co kiełbasa jest doskonała przekąską do piwa. Gelbwurst, czyli złota kiełbasa z Bawarii, zawdzięcza swą nazwę osłonce pierwotnie barwionej szafranem, dziś po prostu plastikowej. Delikatny smak niepeklowanego mięsa wzbogacony jest pieprzem, imbirem i kardamonem. Miłośnicy smaków bardziej konkretnych mogą spróbować dwóch różnych kaszanek. Thüringer rotwurst z Turyngii to kompozycji wieprzowego mięsa, skórek oraz krwi, a o szczególny smak dba także odpowiedni zestaw dodatków, m.in. tymianek i majeranek. Flönz z Nadrenii zawiera krew wieprzową i pokrojony w kostkę tłuszcz, jada się ją z dodatkiem krążków cebulowych lub z ziemniakami i sosem jabłkowym.

Zobacz także: Jakie są niemieckie wina?

Redakcja poleca

REKLAMA