Jak zachęcić do pracy bez podwyżki - rady dla pracodawców

Jak zachęcić do pracy bez podwyżki fot. Fotolia
Dobre rady dla oszczędnych pracodawców.
Milena Oszczepalińska / 02.10.2015 13:02
Jak zachęcić do pracy bez podwyżki fot. Fotolia

Każdy pracodawca oczekuje, że pracownikowi będzie na tyle zależało na pracy, że bez żadnej szczególnej motywacji będzie ją chętnie i dobrze wykonywał. Realia bywają jednak różne. Pracownicy często na początku w nowej pracy są bardzo aktywni i chętni do różnych zadań, ale z czasem ta motywacja do działania spada. Jak ją podnieść z powrotem, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów finansowych? Podpowiadamy! 

Jak zachęcić do pracy bez podwyżki?

Oto kilka porad, jak zachęcić pracownika do pracy bez udzielania podwyżki, premii itp.:

1. Nie przydzielaj zadania, które nie ma sensu

Nikt nie lubi robić rzeczy, które mają jedynie wypełnić wolny czas, a nie są zupełnie potrzebne. Nie szukaj zatem pracownikowi zadania tylko dlatego, że w danej chwili nie ma nic pilnego do zrobienia. Wymyśl, czym może się zająć, co ma faktycznie sens.

2. Zapewnij odpowiednie warunki do pracy

Wieczny chaos, hałas i brak odpowiednich warunków utrudniają efektywną pracę. Nie pozwól na to, by w miejscu pracy twoich pracowników coś ich bez przerwy rozpraszało i odwracało uwagę od zadań. W przeciwnym razie będą coraz bardziej rozdrażnieni i zniechęceni  do pracy. 

3. Wyznaczaj jasne, precyzyjne cele

Każdy lubi wiedzieć, dokąd zmierza. Im cele będą bardziej obrazowe i realne, tym chętniej pracownicy będą chcieli je realizować.Opracuj wizję i trzymaj się jej. Jeśli będziesz w trakcie co chwila zmieniać cel, pracownicy wreszcie przestaną wiedzieć, do czego dążą i ich motywacja do pracy na pewno spadnie. Pamiętaj - wyznaczanie celów jest bardzo ważne.

4. Rób podsumowania dotychczasowych działań

Dzięki temu zarówno ty, jak i pracownicy, będziecie widzieć, ile już zostało zrobione, z czego można być dumnym i co jest jeszcze do wykonania. Jeśli cały projekt to ogromne przedsięwzięcie i nie zostanie podzielone na małe etapy, pracownicy mogą mieć poczucie, że posuwają się ślimaczym tempem i że ta praca nie ma końca. To na pewno nie zachęca do dalszego działania. 

5. Nie przejmuj całkowitej kontroli

Pozwól, by pracownicy, którzy są odpowiedzialni za daną część projektu, faktycznie mieli poczucie, że to oni go kontrolują i mają na niego wpływ. Nie mogą być jedynie wykonawcami twoich poleceń. Takie działanie pracodawcy zabija kreatywność. 

6. Szanuj pracowników bez względu na ich funkcje

To bardzo ważna zasada. Szef musi być poważany i respektowany, ale i on sam musi szanować pracowników. Jeśli będziesz nimi pomiatać, nie oczekuj, że będą pałali miłością do swojej pracy. 

Sprawdź też: