praca, pracodawca, kobieta, biuro, finanse, prawo pracy, porady prawne

Jak zmotywować pracownika - 12 sposobów

Sprawdź, co powinnaś robić, żeby twoi pracownicy nabrali chęci do pracy.
Milena Oszczepalińska / 20.08.2014 07:14
praca, pracodawca, kobieta, biuro, finanse, prawo pracy, porady prawne

Przedstawiamy 12 sposobów na motywowanie pracowników. Dzięki nim zyskasz zarówno większą wydajność i efektywność pracy jak też zadowolenie podwładnych. 

1. Premia finansowa

Motywowanie pracowników w postaci udzielania im premii finansowej zawsze jest skuteczne. Na pewno zostanie to docenione i pracownik będzie chciał następnym razem dać z siebie jeszcze więcej. Musisz jednak umieć odnaleźć złoty środek w przyznawaniu premii. Nie mogą być one zbyt częste, nie muszą też być zbyt wysokie. Ale nie przesadź też w drugą stronę, premia przyznana raz w roku w postaci dodatkowych 50 zł nie zmotywuje raczej nikogo do bardziej efektywnej pracy.

2. Nagroda rzeczowa

Możesz wyznaczyć termin i cel, jaki ma być osiągnięty. Komu uda się wykonać plan, otrzyma upominek. Może to być np. podwójny bilet do teatru, zegarek lub cokolwiek innego, o co warto będzie powalczyć.

3. Wyjazd integracyjny dla najlepszych

Ludzie lubią po ciężkiej pracy odpocząć. Możesz powiedzieć im, że macie teraz gorący czas w firmie i prosisz o większą mobilizację, ale w zamian zaproponuj wyjazd integracyjny w następnym miesiącu.

4. Dodatkowy pakiet medyczny

Jeżeli zatrudniasz pracowników na umowę o pracę, mają oni możliwość z korzystania za darmo z opieki medycznej, ale tylko publicznej. Możesz jednak zapewnić im prywatną opiekę medyczną. Sprawdź różne oferty, niektóre wyglądają naprawdę korzystnie. Pracownik będzie na pewno zadowolony, jeśli nie będzie musiał spędzać połowy dnia w kolejkach w poczekalniach publicznej służby zdrowia. Dodatkowa korzyść jest taka, że wiele zabiegów będzie mógł wykonywać popołudniami, a przez to nie będzie musiał opuszczać dnia w pracy.

5. Karnet na fitness

Wysportowany pracownik który czas wolny spędza w ruchu na siłowni, a nie z fast foodem przed telewizorem z pewnością będzie miał więcej energii i ochoty do pracy. Warto zatem zapewnić swoim podwładnym karnety na siłownię, basen czy do fitness klubu.

6. Publiczna pochwała

Nie tylko rzeczy materialne motywują nas do pracy. Bardzo ważna jest też atmosfera i poczucie, że jest się zauważonym, że włożony wysiłek nie poszedł w niepamięć. Jeżeli widzisz, że któryś z twoich pracowników stara się szczególnie, pochwal go przy całym zespole. Nie tylko on nie będzie chciał cię zawieść i przez to będzie pracował jeszcze sumienniej, lecz także inni poczują, że warto się starać, bo jest to zauważane.

7. Konstruktywna krytyka

Nie bój się też krytyki. Pracownik musi wiedzieć, co robi dobrze, ale też co robi źle. Ważne jednak, by taka nagana była wypowiedziana w cztery oczy i w sposób stanowczy, ale grzeczny. I tobie i pracownikowi zależy przecież na tym, żeby jego praca była wykonywana właściwie. Musisz mówić o tym, co jest nie tak, ponieważ istnieje też ryzyko, że on wcale nie wie, że np. wykonuje coś źle. Przy takiej krytyce warto dodać jednak też coś budującego, żeby pracownik wiedział, że cenisz jego umiejętności, a chcesz wyeliminować błędy dla waszego wspólnego dobra.


8. Awans

Pracownik nie będzie zmotywowany do pracy, jeśli nie będzie widział takiej potrzeby. Jeśli zobaczy, że już niczego więcej w danej firmie nie może osiągnąć, a jest też na tyle dobry, że nie zostanie zwolniony, może próbować przetrwać po najmniejszej linii oporu. Musisz mu zagwarantować rozwój, pokazać możliwości, jakie ma przed sobą po to, by chciał się rozwijać i robić ciągle coś więcej. Gwarantowany awans za efektywną pracę jest doskonałym narzędziem motywującym do działania.

9. Troska i pomocna dłoń

W pracy spędzamy większą część dnia, dlatego ważne jest to, aby ten czas nie był dla nikogo zmorą. Pracownik, któremu szef nie chce w niczym pomóc, a sam nie radzi sobie z jakimś zadaniem, czuje się zniechęcony i na pewno jego motywacja do pracy spada. Pamiętaj o wyciągnięciu pomocnej dłoni zwłaszcza w trudniejszych zadaniach lub wobec mniej doświadczonych pracowników

10. Klarowność zasad

Jeżeli w firmie panuje chaos i nigdy nie wiadomo co się wydarzy, nie ma mowy o samodzielnym motywowaniu się pracowników. Jeśli twoje podejście do ich pracy zależy od humoru, jaki masz akurat danego dnia, nie dziw się, że pracownicy są tak niechętni do przebywania w miejscu pracy w twoim towarzystwie. Zasady powinny być jasne, zawsze takie same i w miarę możliwości jak najbardziej sprawiedliwe. Pracownik musi wiedzieć, że za złe wykonane zadanie czekają go konsekwencje, ale też za efektywną pracę zostanie nagrodzony.

11. Potrzebne gadżety

Pomyśl, czy twój pracownik nie potrzebuje nowego telefonu, tabletu lub laptopa. To nie tylko fajne gadżety, lecz także niezbędne narzędzia pracy, więc warto zadbać o to, by działały sprawnie i szybko i by twój pracownik chętnie z nich korzystał. 

12. Szkolenia dla najlepszych

Pracownicy, którzy najbardziej się starają, są dużym potencjałem dla rozwoju firmy. Zainwestuj w ich rozwój, a na pewno odwdzięczą się wydajniejszą pracą, co z kolei przyczyni się do rozwoju i lepszej kondycji finansowej firmy. Nie zmarnuj atutów, jakie dzięki nim posiadasz. Wykorzystuj ich innowacyjne pomysły i nagradzaj odpowiednio. Jeśli twoi pracownicy sami są zmotywowani do zrobienia kariery, ty jedynie daj im ku temu jak najlepsze możliwości. 

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/15.09.2014 13:32
Mnie szef zmotywował tak, że powiedział, że jak podszkolę angielski to dostanę podwyżkę... zapisałam się już do szkoły policealnej, niedługo zaczynam zajęcia. Kasy nie mam zbyt dużo, a akurat tam gdzie się zapisałam jest nie drogo. Mam nadzieję, że skutecznie angielski wejdzie mi do głowy i już niebawem będę mogła się cieszyć z tego, że więcej kasy wpływa na moje konto.