Zazwyczaj nie doceniamy fasoli i często zapominamy o tym, jak jest wartościowa dla naszego organizmu - zawiera mnóstwo białka, potasu, fosforu, błonnika i lekkostrawnej skrobi. Dowiedz się, jak gotować fasolę i poznaj jej odmiany!
Jak gotować fasolę?
Dzięki tym wskazówkom będzie idealnie miękka i pyszna.- Do moczenia użyj 2-3 szklanki wody na szklankę fasoli.
- Tyle samo świeżej wody użyj do gotowania. Możesz od razu ją posolić - przekonanie, że sól powoduje twardnienie ziaren, to mit. Może zwiększać ich ziarnistość, jednak cecha ta znika przy dłuższym gotowaniu. Użyj około łyżeczki soli na litr wody.
- Fasolę gotuj na wolnym ogniu, przykrytą, by nie dolewać wody.
- Nie ma potrzeby usuwać piany, która pojawi się po zagotowaniu - to składniki białek, które ponownie się rozpuszczą.
- Fasola jest gotowa, jeśli rozpadnie się pod naciskiem widelca.
5 rodzajów fasoli
Do jakich potraw warto ich używać?- Czarne oczko. Świetnie smakuje duszona z warzywami, grzybami lub mięsem i podana z ryżem. Często na jej bazie przyrządza się zupy (także orientalne). Efektownie prezentuje się w sałatkach.
- Azuki. Zwana również "czerwoną soją" - doskonała na wszelkiego rodzaju pasty, pasztety i kotlety. Oczywiście można ją także dusić, np. z pomidorami, lub dodawać do sałatek.
- Brązowa. Doskonale smakuje we wszelkiego rodzaju gulaszach i zupach. Świetnie komponuje się również z ryżem. Często łączy się ją z ostrą papryczką! Pasuje też do sałatek.
- Pinto. Jej ziarenka wyglądają naprawdę uroczo - są białe w bordowe kropki. Ten dekoracyjny wygląd sprawia, że pinto świetnie pasuje do sałatek. Ten gatunek to również dobra baza dla zup.
- Mung. Uchodzi za jedną z najwartościowszych pod względem zdrowotnym gatunków. Ma delikatny, łagodny smak.
Zobacz inne porady kulinarne:
Jak uratować potrawę - 10 trików
Jak wybierać najlepsze warzywa i owoce - 10 porad
Kalendarium przetworów domowych - kiedy robić przetwory
Jak wybierać najlepsze warzywa i owoce - 10 porad
Kalendarium przetworów domowych - kiedy robić przetwory