Medytacja na stres – jak w kilka chwil zapanować nad ciałem i umysłem?

medytacja na stres fot. Adobe Stock, asife
Medytacja na stres działa dwutorowo. Z jednej strony pozwala wpłynąć na umysł, ale działa także na ciało i wydzielane przez nie substancje. Dzięki temu skutecznie pozwala zapanować na emocjami i ograniczyć wpływ stresu na organizm. To zdrowy sposób radzenia sobie z trudnymi uczuciami i kłopotami z zasypianiem. Nic nie kosztuje i nie ma szkodliwych skutków ubocznych.
Ewa Cwil / 13.04.2023 08:59
medytacja na stres fot. Adobe Stock, asife

Medytacja na stres to czas odpoczynku dla systemu nerwowego oraz oczyszczenie i wyciszenie umysłu. Regularna praktyka pozwala inaczej spojrzeć na codzienne doświadczenia, lepiej radzić sobie z natłokiem informacji, ciągłym pośpiechem oraz zmiennymi stanami emocjonalnymi. Osoby medytujące łatwiej znoszą życiowe porażki, mają w sobie więcej pozytywnego nastawienia do świata i ludzi. Medytacja może także wspomagać profilaktykę niektórych chorób cywilizacyjnych, w których rozwoju kluczową rolę odgrywa stres.

Spis treści:

  1. Medytacja na stres – jak działa?
  2. Medytacja na stres i lęk
  3. Medytacja na sen i stres

Medytacja na stres – jak działa?

Medytacja korzystnie wpływa na układ nerwowy. Stymuluje wyzwalanie neuroprzekaźników, które poprawiają samopoczucie i koncentrację, ułatwiają osiągnięcie wewnętrznego spokoju. To cenne działanie, bo wpływ stresu na zdrowie nie jest korzystny.

W trakcie medytacji uwalniane są m.in. następujące neuroprzekaźniki:

  • Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) – hamuje aktywność komórek nerwowych. Ułatwia opanowanie uczucia lęku i niepokoju.
  • Endorfiny – odgrywają kluczową rolę w poprawie samopoczucia, zmniejszeniu odczuwania bólu i skutków ubocznych stresu.
  • Dopamina – reguluje jakość snu i nastrój. Ułatwia odczuwanie przyjemności, pomaga osiągnąć stan relaksu i utrzymać koncentrację.
  • Serotonina – zmniejsza napięcie, ułatwia wejście w stan relaksu i skupienia.

Korzyści zdrowotne związane z regularną medytacją:

  • ogólna poprawa stanu zdrowia,
  • poprawa czynności układu nerwowego,
  • zmniejszenie napięć mięśniowych,
  • regulacja ciśnienia krwi,
  • poprawa samooceny,
  • obniżenie poziomu lęku,
  • wspomaganie leczenia depresji,
  • wzmocnienie odporności organizmu,
  • zmniejszenie objawów stresu długotrwałego.

Medytacja na stres i lęk

Przyjmij wygodną pozycję – na siedząco lub na leżąco. Zamknij oczy. Zacznij obserwować swój oddech. Poczuj, jak powietrze podróżuje przez nos i gardło do klatki piersiowej i jak je opuszcza. Obserwuj, jak rozszerza i zwęża się klatka piersiowa.

Następnie wyobraź sobie, że wdychany strumień powietrza ma kolor, np. zielony (wybierz taki, który kojarzy ci się ze spokojem, zdrowiem i bezpieczeństwem). Z każdym wdechem (rób go przez nos) wyobrażaj sobie, że to barwne powietrze wnika w twoje płuca, a stamtąd przenika do całego ciała. Robiąc wydech, wyobrażaj sobie, że z ciała do płuc przenika strumień powietrza innego koloru, np. czarny lub fioletowy, i że to są negatywne uczucia: odczuwany stres, lęk lub złość czy smutek, które odczuwasz. Wydychaj go przez usta. Oddychaj w ten sposób przez dłuższą chwilę, za każdym razem nadając wdychanemu i wydychanemu powietrzu wybrane barwy. Zakończ tę medytację, gdy poczujesz, że nadszedł na to czas.

Pamiętaj: jeśli doświadczasz napadów lęku, które zaburzają twoje normalne funkcjonowanie, skontaktuj się ze specjalistą: psychiatrą, psychoterapeutą. Samodzielna medytacja może nie wystarczyć do tego, aby pozbyć się napadów lęku.

medytacja na sen i stres

fot. Medytacja na sen i stres/ Adobe Stock, Aleksey

Medytacja na sen i stres

Połóż się w łóżku w wygodniej pozycji, wcześniej możesz wykonać ćwiczenia przed snem. Zamknij oczy i zacznij od kilku spokojnych oddechów i rozluźnienia mięśni. Następnie umysłem zacznij „skanować” swoje ciało od czubka głowy aż po końce palców stóp. Rób to powoli, starając się wyczuć, czy gdzieś w ciele jest nadmierne napięcie. Myśląc o danej partii ciała, staraj się je dodatkowo rozluźnić (zobaczysz, że choć wydawało ci się, że jesteś rozluźniona, nadal niektóre mięśnie są napięte). Postaraj się w ten sposób rozluźnić całe ciało. Na koniec poczuj, jak ciało wywiera nacisk na łóżko, jak mocno na nie naciska. Postaraj się poleżeć chwilę w maksymalnym rozluźnieniu.

Treść artykułu pierwotnie opublikowano 10.05.2010 r.

Czytaj także:
Medytacja – jak zacząć. Instrukcja krok po kroku
Medytacja w domu: praktyczne wskazówki
Mudry – gesty, które leczą

Redakcja poleca

REKLAMA