Alimenty a ustalenie ojcostwa

mama, dzieck, córka, alimenty, fundusz alimentacyjny, finanse
Czy możesz domagać się alimentów w sytuacji, gdy ojciec nie uznał dziecka?
/ 15.06.2009 12:48
mama, dzieck, córka, alimenty, fundusz alimentacyjny, finanse
Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. Chcę starać się o alimenty na córkę. Nosi ona moje nazwisko, ojciec jej nie uznał. Jak mam teraz postąpić? Jakie dokumenty złożyć? Czy są one gdzieś do pobrania?
Irena L. z Wodzisławia

Zgodnie z przepisami prawa, alimentów można się domagać, nawet jeśli ojcostwo nie zostało ustalone. Ma do tego prawo zarówno dziecko, gdy jest pełnoletnie, jak i jego matka (jako przedstawiciel ustawowy). Warunek – jednocześnie ze zgłoszeniem roszczeń finansowych trzeba rozpocząć dochodzenie o ustalenie ojcostwa.

Powinna Pani koniecznie złożyć pozew, w którym będzie Pani wnosić łącznie o ustalenie ojcostwa oraz alimenty na córkę. Oznacza to, że w sądzie będzie toczyła się jedna sprawa. Wzór pozwu o ustalenie ojcostwa i zasądzenie alimentów na dziecko można znaleźć np. w Internecie bądź poprosić o pomoc w jego napisaniu prawnika, np. z Centrum Praw Kobiet (tel. 022 652 01 17). W piśmie należy podać dane dziecka (oraz matki, gdy jest jego przedstawicielką ustawową), a także imię, nazwisko i adres domniemanego ojca dziecka. W uzasadnieniu pozwu trzeba opisać fakty świadczące o wspólnym pożyciu oraz wskazać dowody na ich poparcie (np. zeznania świadków, korespondencja). Pozew może też zawierać wniosek o przeprowadzenie badań DNA. Powinien również wskazywać i uzasadniać wysokość alimentów na dziecko. Strona dochodząca ustalenia ojcostwa i roszczeń z tym związanych jest zwolniona od kosztów sądowych i może zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata, który pomoże w dalszym prowadzeniu sprawy, w tym formułowaniu pism procesowych.

Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy, art. 143.