POLECAMY

Nie wiesz, na jakiego psa się zdecydować? Skorzystaj z naszej listy!

Znalazły się na niej rasy psów małych, średnich oraz dużych, agresywnych, obronnych, pasterskich i dla dzieci. Sprawdź!
Nie wiesz, na jakiego psa się zdecydować? Skorzystaj z naszej listy! fot. Fotolia

Zastanawiasz się, która z ras psów będzie dla ciebie najodpowiedniejsza? Jeśli zamierzasz kupić czworonoga, musisz wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd, lecz także potrzeby i charakter. Niektóre rasy psów wymagają szczególnej opieki, dlatego osoba, która codziennie ma napięty grafik, powinna wybrać mniej wymagającego pupila. Przedstawiamy katalog najpopularniejszych ras psów małych, średnich i dużych, który ułatwi ci dokonanie wyboru.

10 najdroższych ras psów

Rasy psów małych

1. Chihuahua

Potrzebujesz pieska do towarzystwa? Spraw sobie Chihuahuę! To jedna z najpopularniejszych ras psów domowych, która pochodzi z Meksyku. Występuje w dwóch podstawowych odmianach: długowłosej i krótkowłosej. Chihuahua mierzy zaledwie 25 cm i waży od 500 do 3000 g, dlatego należy się z nim ostrożnie obchodzić. Charakterystyczną cechą tej rasy jest jabłkowata głowa z niezarośniętym ciemiączkiem.

Mimo że wygląda bardzo niepozornie, jest dość temperamentny (zdaniem niektórych nadpobudliwy), zuchwały (w końcu to potomek psów znanych jako Techichi, żyjących na dworach azteckich władców) i wścibski. Bardzo szybko przywiązuje się do swego pana i uwielbia być przez niego rozpieszczany, ale niestety źle znosi towarzystwo obcych.

Warto być świadomym, że pieski mają genetyczne skłonności do anomalii neurologicznych jak i anatomicznych (zwichnięcie rzepki), dlatego właściciel powinien często wychodzić z nimi na spacery.

2. Chin japoński

Jeśli chcesz mieć pupila, który pokocha cię od pierwszego wejrzenia, nie niszczy nic w mieszkaniu, jest tani w utrzymaniu i nieskomplikowany w pielęgnacji, zdecyduj się na china japońskiego. To rasa psów domowych, która pochodzi z Korei, choć niektóre źródła donoszą, że z Japonii. Piesek ma od 25 do 28 cm wysokości i waży od 3 do 4 kg.

Jego cechą charakterystyczną jest uśmiechnięty pyszczek, który nieco przypomina ludzką twarz. Ma białe umaszczenie z czarnymi lub czerwonymi łatami. To jedna z ras psów z włosem – jego ciało, z wyjątkiem głowy, pokryte jest obfitym owłosieniem, które niestety wszędzie gubi.

Wymaga troski i uczucia, ale nie należy go przesadnie rozpieszczać, bo może stać się zarozumiały. Chin japoński jest żywiołowy, towarzyski i psotny, uwielbia harce w domu i na świeżym powietrzu, dlatego należy do ras psów dla dzieci.

3. Mops

Szukasz psa, który będzie ci naprawdę oddany? Kup mopsa! To jeden z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Kraj pochodzenia tych niezwykle inteligentnych, zrównoważonych i uczuciowych czworonogów to Chiny. Pojawiły się w Europie prawdopodobnie dzięki Portugalczykom i Holdendrom. W XVII wieku dotarły do Anglii, w której zwany jest "pug" (od łacińskiego słowa pugnus – pięść).

Mops należy do rasy psów małych, bowiem osiąga wysokość do 35 cm i waży od 6 do 8 kg. Wyróżnia go duża głowa, pomarszczony pysk, małe, delikatne uszy, kwadratowa, krępa budowa i oczywiście kołyszący chód. 

Mopsy to psy bardzo towarzyskie, wesołe, wrażliwe, opanowane i przyjaźnie nastawione wobec ludzi, dlatego uznaje się je za jedną z ras psów dla dzieci. Obdarzone są bardzo dobrą pamięcią, ponieważ nawet po wielu latach potrafią rozpoznać osobę, z którymi kiedyś, choćby przez chwilę, miały do czynienia. Tym, którzy chcieliby spędzać aktywnie czas ze swoim czworonogiem, odradzamy zakup mopsa, bowiem nie jest on typem sportowca – szybko brakuje mu tchu. 

Rasy psów średnich

1. Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki uznawany jest za jedną z najinteligentniejszych ras psów na świecie, dlatego jeśli szukasz pomocnika do wykonywania codziennych zadań, pomyśl o zakupie tego czworonoga. Jego kraj patronacki to Niemcy, gdzie w XIX wieku w miejscowości Karlsruhe używany był do pracy w policji.

Owczarek niemiecki zaliczany jest do rasy psów średnich, bowiem osiąga wysokość od 60 do 65 cm i masę od 30 do 45 kg (samiec). Przypomina wilka – jest silny i masywny, ma głowę proporcjonalną do wielkości tułowia, silnie rozwinięte szczęki i żuchwę, średniej wielkości uszy i oczy. Przy zapewnieniu mu odpowiedniej diety, dawki ruchu i ćwiczeń oraz regularnych kontroli u weterynarza osiąga wiek ok. 13 lat. 

Owczarka niemieckiego prócz wysokiego poziomu inteligencji wyróżnia duży instynkt samozachowawczy, odwaga i czujność, dlatego uznawany jest za jedną z najpopularniejszych ras psów obronnych. Łatwo poddaje się tresurze, dlatego używany jest również jako pies przewodnik czy asystent, pies poszukiwawczy i ratowniczy, pies w służbie granicznej (praca węchowa), pies pasterski, a przede wszystkim jako pies towarzysz. Ten wesoły i pełen energii czworonóg jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i uwielbia spędzać czas z rodzinami, dlatego uważa się go za jedną z ras psów dla dzieci.

Jaka rasa psa jest najlepsza do mieszkania w bloku?

2. Labrador retriever

Jeśli pragniesz mieć psa, który w razie niebezpieczeństwa zawsze stanie w twojej obronie, a w pochmurne dni poprawi samopoczucie, pomyśl o zakupie labradora retrievera. Ten silny, odważny, bystry i żywiołowy czworonóg, którego kraj pochodzenia to Wielka Brytania, jest jedną z najpopularniejszych ras psów myśliwskich – ma świetny węch, niezawodną pamięć wzrokową i dobrze czuje się w wodzie, nawet w niskich temperaturach. Doskonale sprawdza się nie tylko jako pies myśliwski, lecz także ratowniczy, pracujący i przewodnik. Labrador retriever jest spokojny, życzliwy i przyjaźnie nastawiony do człowieka, dlatego to jedna z ras psów dla dzieci.

Labrador to jedna z ras psów średnich (samiec liczy ok. 57 cm, waży od 25 do 30 kg). Jest masywny i grubokościsty, ma prostokątną sylwetkę i czarną, biszkoptową (od koloru jasnokremowego do rudego) lub czekoladową maść. Jego cechą charakterystyczną jest twardy i krótki włos oraz gęsta i przylegająca okrywa włosowa, która chroni go przed wilgocią i zimnem. Skóra labradora produkuje więcej sebum niż skóra psów innych ras, zapewniając mu nieprzemakalność.  

Labradory to psy, które mają duże pokłady energii, dlatego potrzebują pana, który zapewni im odpowiednią ilość ruchu oraz starannego szkolenia już od okresu szczenięcego. To radosny i przyjazny czworonóg, który jest doskonałym psem towarzyszącym. Ponadto nie ma tendencji do agresji – uwielbia towarzystwo dorosłych, dzieci, a nawet innych zwierząt, np. kotów. 

3. Sznaucer średni

Jeśli szukasz psa ciekawego świata, który ma duży temperament, zdecyduj się na sznaucera średniego. Ten rezolutny czworonóg, którego kraj patronacki to Niemcy, według klasyfikacji amerykańskiej należy do grupy psów pracujących. Protoplastą sznaucera średniego jest pinczer stajenny – silny, odważny, odporny na złe warunki atmosferyczne pies, który wyłapywał żyjące w stajniach gryzonie. Skrzyżowano go najprawdopodobniej ze szpicem wilczastym i którymś z szorstkowłosych terierów. 

Sznaucer należy do rasy psów średnich, bowiem mierzy od 45 do 50 cm i waży ok. 14, 8 kg. Ma harmonijną budowę i sylwetkę wpisującą się w kwadrat, co oznacza, że wysokość psa w kłębie jest równa długości tułowia. Jego cechami charakterystycznymi są głowa na kufie i krzaczaste brwi. 

To wulkan energii, który łaknie towarzystwa swego pana, dlatego zanim zdecydujesz się na jego zakup, zastanów się, czy będziesz poświęcać mu wystarczająco dużo czasu. Sznaucer potrzebuje dużej ilości ruchu i zabaw na świeżym powietrzu, a zatem jeśli masz napięty grafik i brakuje ci cierpliwości, pomyśl o mniej wymagającym czworonogu. 

Czy inteligencja psów zależy od rasy?

Rasy psów dużych

1. Buldog amerykański

Buldog amerykański to jedna z ras psów pracujących wyhodowana w Stanach Zjednoczonych przez imigrantów klasy robotniczej, którzy wykorzystywali ją do pilnowania gospodarstwa i obrony właściciela przez atakami bezpańskich psów. W czasie II wojny światowej rasa praktycznie zniknęła z powierzchni ziemi, ale w latach 50. została wskrzeszona przez dwóch weteranów wojennych. 

Buldog amerykański to pies krępy, dobrze zbudowany, o masywnych szczękach. Mierzy od 58 do 71 cm i waży od 41 do 68 kg. Ma krótki, sztywny, przylegający do ciała włos i białe, białe z łatami, płowe, brązowe, mahoniowe lub pręgowane umaszczenie.

Buldog amerykański, mimo groźnego wyglądu,  jest przyjaźnie nastawiony do ludzi. Potrafi pilnować i bronić rodziny, do której należy – w razie niebezpieczeństwa od razu przystępuje do ataku, dlatego uznawany jest za jedną z ras psów obronnych i stróżujących. Buldoga wyróżnia niebywała pewność siebie i skłonność do dominacji, w związku w czym jest psem trudnym w tresurze. Potrzebuje stanowczego i cierpliwego właściciela, który będzie umiał przejąć nad nim kontrolę. W Polsce występuje na liście ras psów agresywnych. 

2. Golden retriever

Jeśli marzysz o łagodnym, pojętnym, zrównoważonym, energicznym i oddanym czworonogu, golden retriever to pies dla ciebie. Ten przyjaźnie nastawiony do ludzi pies uznawany jest za jedną z najpopularniejszych ras psów do towarzystwa, jak również ras psów myśliwskich. Często szkolony jest na psa towarzyszącego niepełnosprawnym, terapeutę, a z uwagi na doskonały węch psa policyjnego oraz ratowniczego. Sprawdza się także w psich dyscyplinach sportowych. 

Goolden retriever to duży pies, bowiem ma od 56 do 61 cm wysokości i waży od 29 do 40 kg. Występuje w dwóch liniach hodowlanych. Psy z linii angielskiej mają kremowe lub jasnozłote umaszczenie, zaś z amerykańskiej od złotej aż po czekoladową. 

Psy charakteryzują się wysokim poziomem inteligencji, posłuszeństwem oraz łagodnością, dlatego są doskonałymi kompanami do zabawy. Szybko przywiązują się do właściciela i potrzebują z nim bliskiego kontaktu. Świetnie sprawdzają się jako jedna z ras psów dla dzieci i towarzysze osób starszych. Potrzebują sporej codziennej dawki ruchu i regularnego wyczesywania. Mają uszy podatne na infekcje, w związku z czym nie można zaniedbać ich pielęgnacji.

3. Rottweiler

Jeżeli gustujesz w dużych groźnych psach, powinnaś wziąć pod uwagę rottweilera. Czworonóg, którego kraj pochodzenia to Niemcy, dawniej był jedną z ras psów pasterskich, jak również rzeźnickich, później został uznany za rasę psów obronnych i policyjnych. 

Rottweiler mierzy od 63 do 68 cm i waży ok. 58 kg. Nic dziwnego, że wywołuje lęk. Jest potężny, harmonijne zbudowany i przysadzisty. Ma dość masywną głowę i lekko wypukłe czoło. Jego szczęki są mocne i szerokie. Jego klatka piersiowa jest szeroka i dobrze umięśniona, zaś grzbiet prosty i mocny. Ma twardy włos i czarne umaszczenie lekko podpalane w ściśle określonych miejscach. 

Rottweiler to pies, który ma silną osobowość, dlatego potrzebuje stanowczego właściciela, który nie pozwoli mu się zdominować. Jeśli przypuszczasz, że możesz stracić nad nim kontrolę, zdecyduj się na czworonoga z łagodniejszym charakterem. To pies, który nie powinien być również zakupiony przez osoby ceniące idealny porządek w domu, bowiem gubi sierść przynajmniej dwa razy w roku (szczególnie suki w czasie cieczki). Rottweiler uwielbia przebywać w towarzystwie swojego pana, dlatego jeśli nie zamierzasz poświęcać swojemu psu każdej wolnej chwili, nie powinnaś się na niego decydować.

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Ostatnio jakaś straszna moda się na buldożki zrobiła widzę i nie jestem pewna czy ludzie sobie zdają sprawę że to jednak dość wymagające psiaki, mój ostatnio miał jakieś problemy z uszkami ale szybko temu zaradzili w melwecie i na szczęście obeszło się bez poważniejszych zabiegów
/rok temu
De bi le nie wiesz na jakiego psa się zdecydować to adoptuj. To nie torebka czy nowy samochód.