Co robić, kiedy pies nie przychodzi na wołanie?

Uwaga! Wbrew pozorom niewskazane są zabawy patykami – w trakcie tych zabaw nie trudno o uraz u psa.
Nasz zoopsycholog radzi co zrobić, kiedy pies nie przychodzi do właściciela na wołanie. Zobacz, jak sobie radzić w takiej sytuacji i jak nauczyć psa wykonania tej komendy.
/ 07.09.2010 13:46
Uwaga! Wbrew pozorom niewskazane są zabawy patykami – w trakcie tych zabaw nie trudno o uraz u psa.

Pies nie przychodzi na wołanie

Mam problem ze swoim psem. Nie przychodzi na wołanie. W ogóle wydaje się, jakby wiedział, że robi źle nie przychodząc, ale specjalnie odwleka ten moment. Gdzie popełniam błąd? Czasami faktycznie dostawał w skórę, kiedy uciekł na ulicę, itp. Ale już od dawna tak nie robię i pies nadal nie chce się nauczyć przychodzenia na wołanie. Tomek z Torunia

Jak i i kiedy wołamy do siebie psa?

Jeżeli pies nie przychodzi do nas na zawołanie to przede wszystkim należy zastanowić się jak i kiedy go do siebie wołamy? Czy nie jest tak, że jego przyjście będzie wiązało się z końcem spaceru? Jeżeli tak to trudno się dziwić, że nie przychodzi - bo przecież mu się to nie opłaca. Jak wołamy? Raz i stanowczo czy biegamy z wciągniętą ręką próbując złapać psa co chwilę nawołując jego imię? Jeżeli druga opcja do nas pasuje to musimy wiedzieć, że dostarczamy psu takiej radości bawiąc się z nim w berka, że nigdy nie będzie chciał tego zakończyć, bo i po co? A jeżeli jeszcze do tego przyjście kończyło się czasem "dostaniem w skórę"?!?

Nagradzaj psa smakołykiem za przyjście

Spróbujmy zrozumieć naszego psa, wejść w jego skórę. Jeżeli nie chcemy wziąć udziału w profesjonalnych zajęciach grupowych lub indywidualnych z podstawowego posłuszeństwa (które gorąco polecam każdemu!), a nie chcemy narażać naszego psa na wypadek samochodowy, bo nie posłuchał naszego nawoływania i wybiegł na ulicę, chcemy uniknąć stresu związanego ze spacerem, który powinien sprawiać taką samą przyjemność tak nam, jak i psu, powinniśmy przede wszystkim zabierać ze sobą na spacer smakołyki naszego pupila (odejmujemy od dziennej dawki jedzenia) i podczas spaceru wołamy go raz i stanowczo czekając cierpliwie na przyjście. Kiedy to nastąpi - od razu nagradzamy smakołykiem i... pozwalamy dalej się bawić.

Polecamy: Jak nauczyć psa podstawowych komend: Komenda "do mnie"

Pies musi być wybiegany

Pies nie może kojarzyć nas z karą pójścia do domu. Zastanówmy się nad zabawą, jaką oferujemy naszemu psu, może ucieka, bo mamy pod opieką gejzer energii (np. psy rasy husky) i jeżeli nie zapewnimy mu możliwości spożytkowania tej energii to nie mamy prawa oczekiwać, że fajnie zapowiadająca się zabawa może zostać brutalnie zakończona pójściem do domu, kiedy nasz czworonóg ma jeszcze ochotę i siłę na kolejne wybryki.

Zobacz także: Ile musi spacerować Twój pies?

Jako zoopsycholog dla zdrowia i bezpieczeństwa tak psa, jak naszego oraz innych osób, sugerowałabym jednak bezwzględnie rezygnację z jakiejkolwiek przemocy fizycznej (nawet kapciem czy gazetą) i radziłabym jednak poświęcić trochę czasu i energii na nauczenie psa podstawowych komend (zaczynamy od uczenia w bezpiecznym, zamkniętym miejscu z jak najmniejszą liczbą zewnętrznych bodźców, np. w domu).

Życzę powodzenia.

Zobacz też: Jak utrzymać psa w dobrej formie do starości?

Masz problem ze swoim pupilem? Nie rozumiesz jego zachowania? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na wybrane pytania odpowie nasz ekspert.

Redakcja poleca

REKLAMA