Grzaniec – wino z dodatkami

Grzaniec/fot. Fotolia
Do przygotowania grzańca potrzebujemy głównie wina (szczególnie odpowiednie jest czerwone) i… trochę fantazji, ponieważ do napoju możemy dodać w zasadzie wszystko: przyprawy (cynamon, wanilię, goździki), alkohole (rum, brandy, likier, wódkę), a nawet herbatę czy miód. Jak przygotować grzańca?
/ 28.11.2012 10:11
Grzaniec/fot. Fotolia

Dlaczego grzane wino rozgrzewa?

Grzane wino jest bardzo aromatyczne. Przyprawy dodane do niego powodują, że czujemy wyraźne ciepło rozchodzące się po całym ciele.

Jest to zasługa związków obecnych w ostrych przyprawach, które potrafią zamienić tkankę tłuszczową na energię cieplną.

Grzane wino bardzo pozytywnie wpływa na nastrój oraz działa antydepresyjnie, co szczególnie można docenić, kiedy za oknem hula wiatr lub pada deszcz bądź śnieg. Przyprawy i zioła dodawane do grzańca są zdrowe i smaczne. Miód, żółtko, cynamon, pieprz, imbir, goździki, gałka muszkatołowa zapewniają iście świąteczny i niezwykle przyjemny smak i aromat napoju.

Polecamy: Bożonarodzeniowe wino grzane

Jak przygotować grzańca?

Grzane wino najlepiej przygotować z wina czerwonego o niezbyt wygórowanej cenie. Najważniejsze, żeby miało głęboko czerwony kolor i ewentualnie owocowy bukiet.  

Grzańca można też przygotować z białego wina z dodatkiem soku z ciemnych owoców.

Najważniejsza są aromatyczne przyprawy, takie jak: cynamon, goździki , imbir, ziele angielskie, kardamon i gałka muszkatołowa. Do grzanego wina można również dodać mocniejsze alkohole, takie jak wódka, brandy, likier, a nawet herbatę, cukier, miód. Mile widziane są też pokrojone owoce, szczególnie cytryny i pomarańcze, cynamon w laskach. Zasadniczo mamy nieskończenie dużo możliwości, aby stworzyć swój autorski przepis.

Podstawowy przepis

Na 4 porcje (1 porcja to szklanka) potrzebujesz:

  • butelkę czerwonego wina,
  • szklankę wody,
  • ¼ szklanki płynnego miodu,
  • 3 goździki,
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej,  
  • 1/8 łyżeczki mielonego kardamonu,
  • ziele angielskie,
  • po dwa paski skórki z pomarańczy i cytryny.

Przygotowanie: nie doprowadzając do wrzenia podgrzej wszystkie składniki, od czasu do czasu je mieszając.

Wartość odżywcza porcji: energia 227 kcal; węglowodany 29 g.

Zobacz też: Jak zrobić wino owocowe domowej roboty?

Krótka historia grzańca

Historia tego trunku sięga czasów średniowiecza, kiedy to zaobserwowano, że podgrzewając wino z miodem, cynamonem i kardamonem i pijąc na gorąco, można odpędzić niejedną chorobę, a nawet ją wyleczyć.

W epoce wiktoriańskiej grzańce serwowano na przyjęciach dla dzieci jako napój pobudzający i gaszący pragnienie.

W ciągu ostatnich lat grzane wino stało się bardziej popularne i częściej jest pijane na co dzień, nie tylko w czasie Bożego Narodzenia i ostrych zim.  

Co wrzucić do grzańca?

Przepisów na grzane wino jest wiele, choć oczywiście podstawa jest jedna i niezmienna, a mianowicie czerwone wino (wytrawne lub półwytrawne). To jest baza, do której latem możemy dodać świeże cytrusy, a zimą pachnące przyprawy.

Dodatki w zasadzie dobieramy według gustu i uznania. Mogą to być rozmaryn, miód i goździki, a nawet brandy, brązowy cukier i rum.

Z grzańcem w dłoni po Europie

W Niemczech i we Francji grzaniec jest zazwyczaj przyrządzany z czerwonego wina z dodatkiem prawdziwej wanilii i cynamonu.

W Czechach pije się wino przegotowane.

Polacy również doceniają zalety grzanego wina, ale także cieszą się grzanym piwem.

W Rumunii używa się białego wina, gotuje go i dodaje  pieprzu.

W Mołdawii do grzańca dodaje się miód i pieprz.

Łotysze wzmacniają wino likierem ziołowym Riga Black Balsam.

Jednym z najbardziej znanych odmian grzanego wina, serwowanego w wielu krajach skandynawskich, jest Glögg. Tak jak w przypadku grzanego wina,  Glogg ma też nieskończenie wiele wariantów.

Zobacz też: Domowe wino z ciemnych winogron

Redakcja poleca

REKLAMA