Przygotowanie
Najpierw musimy zdecydować jakich win będziemy próbować. Istnieją różne rodzaje degustacji. Degustacja wertykalna polega na porównywaniu ze sobą tych samych rodzajów win, od tego samego producenta, ale z różnych roczników. Podczas degustacji horyzontalnej próbuje się win tego samego gatunku, z tego samego rocznika, z tego samego miejsca, ale od innych winiarzy. Natomiast w "ślepej" degustacji nazwy i rodzaje win pozostają w tajemnicy do samego końca, tak aby ocena mogła być jak najbardziej obiektywna. Jeśli zależy nam na ekonomicznym spotkaniu, możemy poprosić każdego z gości, żeby przyniósł ze sobą butelkę wina i przygotował się na krótką prezentację o nim.
Przed przyjęciem gości należy przygotować dla każdego z nich po dwa duże kieliszki - jeden do białego wina, drugi do czerwonego. Wzorcowy kieliszek powinien mieć pojemność 215 mililitrów. Na pewno przyda się miska na wino, dzbanek z wodą do płukania ust i kieliszków oraz kartka i długopis, aby każdy mógł zapisać swoje wrażenia z degustacji. Przed spotkaniem powinno się otworzyć butelki, wtedy wino będzie miało możliwość napowietrzenia, co zwiększy intensywność jego smaku i zapachu.
Kolejność degustacji win jest zawsze taka sama. Zaczyna się od białych win, potem przychodzi kolej na czerwone. Kolejne kryterium to: od najsłodszych do wytrawnych i od win najniższej jakości do najwyższej. Nie powinniśmy napełniać całego kieliszka, ale najwyżej do 1/3 jego wysokości. Zawsze trzymamy kieliszek za nóżkę, po to, aby nie ogrzać znajdującego się w nim wina.
Zobacz także: Jaki alkohol podawać do deserów?
Ocena wzrokowa
Na samym początku degustacji oceniamy kolor wina, czyli tzw. suknie lub szatę. W przypadku białych win o jego młodości świadczą blade, delikatne odcienie, natomiast mocna, lekko brązowa barwa jest charakterystyczna dla starszych win. Odwrotnie jest w przypadku czerwonych. Intensywne i ciemne kolory z niebieskawymi refleksami oznaczają młode wina, zaś mniej intensywne, bledsze i z pomarańczowymi refleksami są starsze trunki. Za pomocą wzroku możemy także ocenić gęstość wina. Wystarczy tylko zakołysać kieliszkiem i obserwować strużki płynu (tzw. łzy) spływające po ściankach naczynia. Kiedy łzy są gęste, możemy przypuszczać, że wino jest mocne, o dużej zawartości alkoholu. Jeśli zaobserwujemy, że wino jest zmącone, może to oznaczać, że jest zepsute. Jego klarowność i przejrzystość stanowi o zdrowiu. Kiedy, przy nalewaniu do kieliszka, zaobserwujemy, że wino się pieni i powstają niewielkie bąbelki powietrza, najprawdopodobniej oznacza to, że wino jest młode.
Zapach wina
Naszym najwrażliwszym zmysłem jest powonienie. Czujemy nawet 1000 razy więcej niż możemy posmakować. W przypadku wina 75% naszej oceny to właśnie zapach. Aby dobrze poczuć intensywność zapachu należy najpierw powąchać wino, następnie zakołysać kieliszkiem i ponownie powąchać. Na koniec dość mocno powinniśmy pomieszać winem w kieliszku, co spowoduje uwolnienie wszystkich zapachów. Zazwyczaj odczuwane zapachy kojarzą się ze znanymi owocami, kwiatami, roślinami, korzeniami, a nawet zwierzętami, czy zapachami pochodzącymi z palenia różnych produktów i substancji. Już po spróbowaniu wina, można jeszcze raz powąchać pusty kieliszek. Jeśli wino pozostawia po sobie długi i intensywny zapach, oznacza to, że jest dobrej jakości. Po gorszych winach woń szybko się ulatnia.
Zobacz także: Tajemnice pracy sensoryka
Smak
Człowiek rozróżnia cztery podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki. W przypadku degustacji win słony smak nie ma w ogóle znaczenia. Natomiast ważne jest, aby słodycz i kwasowość były dobrze zbalansowane. Każdy łyk wina powinniśmy chwilę potrzymać w ustach i rozprowadzić go po całej jamie ustnej. Wskazane jest także siorbanie, dzięki czemu wino zostanie mocniej napowietrzone i rozgrzane, co zwiększy intensywność jego smaku. Kiedy już jesteśmy pewni, jakie smaki dominują w degustowanym winie, nie połykamy go, ale wypluwamy. W białych winach najczęściej można wyczuć smaki melona, jabłka, ananasa, gruszki, wanilii, karmelu, kwiatów, ziół, trawy, natomiast w przypadku czerwonych najczęściej dominują smaki jagód, porzeczek, śliwek, wiśni, ziemi, drewna, dymu, czekolady, skóry, czy kawy.
Tekstura
Ważną rolę w degustacji wina odgrywa również zmysł dotyku. Wino może być łagodne, lub mocne. Im większa jest zawartość alkoholu, tym jest mocniej zbudowane.
Zobacz także: Napoje i drinki na prywatkę