Nordic walking a trekking?

Nordic walking
Nordic walking i trekking bywają często mylone, ale różnice w tych dwóch dyscyplinach można łatwo zauważyć. Mimo tego, że kijki są kluczowym przyrządem w obu ćwiczeniach, nie powinniśmy zakładać, że to ten sam sport.
/ 22.04.2010 10:19
Nordic walking

Modne ostatnio nordic walking i trekking stają się przedmiotem wielu dyskusji na forach internetowych. Wielu z nas myli oba pojęcia, przez co przy zakupie przyrządów do tych dyscyplin możemy popełnić spore błędy i narazić się na obniżenie efektów naszego treningu.

Dwie techniki chodzenia

Zarówno nordic walking, jak i trekking opierają się na marszu z kijkami. Nie są jednak tożsame, chociażby przez istotę samego ćwiczenia. Nordic walking to specjalna technika marszu, wypracowana przez narciarzy biegowych – na początku była jedynie ich rozgrzewką. Obecne nordic walking stał się sportem, który może uprawiać każdy, w zasadzie bez względu na wiek. Sekretem prawidłowego wykonywania ćwiczeń jest technika marszu angażująca prawie wszystkie mięśnie, proces ten wspomagają specjalne kijki.

Z kolei trekking to raczej wyprawa, najczęściej w dość trudnych warunkach terenowych. Najpopularniejsza formą trekkingu są wyprawy górskie, kijki wspomagają takie wędrówki. Można także urozmaicać teren wypraw i wykorzystywać uroki wulkanów, tropików czy pustyni. Ten typ sportu może niestety sprawić trudność osobom starszym, podczas gdy nordic walking może uprawiać w zasadzie każdy.

Dowiedz się także: Czy nordic walking cię odchudzi?

Typy kijków do nordic walking

Kijki – znak rozpoznawczy obu dyscyplin – są wyspecjalizowane, nie należy więc używać kijów trekkinowych do nordic walking i odwrotnie. Największą uwagę powinniśmy poświecić rękojeściom, które są wyposażone w odpowiednie materiały podtrzymujące dłonie. W przypadku kijków do nordic walking przy rączce mamy pas podobny do wyciętej rękawicy, która jest specjalnie wyprofilowana, aby ułatwić prawidłowy ruch mięśni podczas marszu i nauczyć odpowiedniej techniki chodu. Przy rączkach kijków trekkingowych znajdziemy pasy podtrzymujące.

Kijki powinny być odpowiednio lekkie. Niedrogie i bardzo funkcjonalne są te wykonane z aluminium. Kijki trekkingowe są składane, jednak ta cecha nie jest obecnie różnicująca, ponieważ na rynku są już dostępne składane kijki do nordic walking. Podobnie jest z gumowymi nakładkami w dolnej części przyrządów.

Przy zakupie sprzętu, w przypadku obu dyscyplin, powinniśmy zwrócić uwagę na końcówki – najwygodniej kupować kije z wymiennymi grotami. Dlaczego? W razie uszkodzenia łatwo jest je naprawić.

Sposób na zdrowie

Chociaż stosunkowo niedawno zaczęto szerzej mówić w Polsce o nordic walkingu i trekkingu, dyscypliny te uzyskały niesamowitą popularność. Techniki chodzenia wydają się szczególnie atrakcyjne dla ludzi starszych, którzy nie są już w stanie wytrzymać morderczych treningów, a pragną zachować tężyznę fizyczną. Możliwość regulacji intensywności ćwiczeń rozszerza grono zainteresowanych tą formą sportu. Trekking i nordic walking są więc dobrym sposobem na utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia.

Polecamy: Gdzie można trenować nordic walking i czy to jest drogie?

Redakcja poleca

REKLAMA