Jakie ćwiczenia są najlepsze dla kobiety w ciąży?

Drums Alive
Kobieta w ciąży powinna szczególnie na siebie uważać, z pewnością nie służy jej zbytni wysiłek ani przeciążenie. Dlatego specjaliści od treningu opracowali specjalny tryb ćwiczeń dla przyszłych mam. Jak ćwiczyć w ciąży?
/ 15.01.2011 11:38
Drums Alive

Nie przeciążaj się!

Ciąża wpływa zarówno na psychikę, jak i całe ciało kobiety. Każda przyszła mama powinna zdawać sobie sprawę z faktu, że zbytnie obciążenie może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a nawet do poronienia.

Dlatego nie powinno się w takim stanie decydować na trening we własnym zakresie bez wcześniejszej konsultacji z trenerem albo zapoznaniem się z odpowiednią literaturą bądź też wiadomościami dostępnymi w Internecie.

Zobacz co ćwiczyć w pierwszym trymestrze ciąży:

Pierwsze kroki

Kobieta ciężarna powinna szczególnie dbać o swoje ciało, gdyż w miarę rozwoju dziecka następuje u niej wzrost wagi. Codziennie ćwiczenia nie tylko wpływają pozytywnie na jej samopoczucie, ale także na świadomość własnego ciała, która okazuje się przydatna podczas porodu. Zwłaszcza jeśli chodzi o ćwiczenia związane z równomiernym oddychaniem przeponą.

Sporty, których należy unikać, to takie, które są związane z wstrząsami. Wśród nich znajdziemy m.in. jazdę konną, wspinaczkę górską czy też grę w tenisa. Ta forma ruchu fizycznego jest niewskazana nawet w pierwszych tygodniach ciąży, gdyż może ona spowodować uszkodzenie płodu. Za to jazda na rowerze, piesze wycieczki czy też pływanie lekarze bardzo chętnie zalecają swoim pacjentkom.

Kobieta ciężarna powinna ćwiczyć regularnie przez cały okres ciąży, by przygotować swoje ciało do porodu, ale także po to, by zachować odpowiednią kondycję fizyczną.

Zobacz także: Jak przygotować się do ciąży?

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

1. pozycja wyjściowa – należy położyć się płasko na macie (ew. grubym kocu) z podgiętymi kolanami; pod głowę podkładamy miękką poduszkę; kolana powinny znajdować się na szerokości bioder;

2. ćwiczenie nr 1 – dłonie kładziemy na zewnętrznej stronie ud a następnie naciskając na nogi składamy je oraz rozkładamy (powtórz 8 razy);

3. ćwiczenie nr 2 – złóż dłonie na wysokości biustu, przyciskaj je do siebie, a następnie rozluźniaj (ćwiczenie powtórz 8 razy);

4. ćwiczenie nr 3 – podnoś naprzemiennie barki: lewy w kierunku prawego kolana, prawy w kierunku lewego;

5. ćwiczenie nr 4 – podnoś ramiona kolejno: lewe w kierunku prawego kolana, a prawe w kierunku lewego;

6. ćwiczenie nr 5 – chwyć w ręce drewniany klocek, powoli , wciągając powietrze (wydymasz przy tym brzuch), unoś go nad głowę; powtórz 8 razy.

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

1. ćwiczenie nr 1 – stań na macie z nogami rozstawionymi na szerokość bioder; zegnij ramiona w łokciach, złączaj ręce przy wydechu, rozłączaj przy wdechu; powtórz kilka razy;

2. ćwiczenie nr 2 – pozycja wyjściowa jak powyżej; ramiona na boki, odchylaj je do tyłu przy wdechu, powracaj przy wydechu; powtórz kilka razy;

3. ćwiczenie nr 3 – pozycja wyjściowa jak powyżej; złączaj ręce za plecami przy wdechu, rozłączaj przy wydechu; powtórz kilka razy.

Zobacz także: Jak podróżować w ciąży?

Redakcja poleca

REKLAMA