Sport nie musi już być nudny – balansowanie na granicy bezpieczeństwa i wprowadzanie swego ciała w ekstremalne warunki staje się coraz bardziej popularne. Co więcej – strach i poczucie zagrożenia mogą być uzależniające jak narkotyk.
Czym są sporty ekstremalne?
Sporty ekstremalne – zgodnie z nazwą – opierają się na ekstremalnych, czyli wyjątkowo trudnych i niebezpiecznych warunkach ich uprawiania. Najczęściej, aby brać udział takim właśnie życiu sportowym, trzeba wyróżniać się opanowaniem i ponadprzeciętnymi warunkami fizycznymi. Ponadto należy sobie uświadomić, że wiele dyscyplin może doprowadzić do niebezpiecznych wypadków.
Uprawianie sportów ekstremalnych możliwe jest w zasadzie wszędzie – na wodzie, lądzie lub w powietrzu. Wiele zależy od naszej fantazji. Na szczęście ciągle powstają nowe zabezpieczenia chroniące życie i zdrowie żądnych adrenaliny.
Powietrze
Od niepamiętnych czasów człowiek próbuje wzbić się w przestworza – już mit o Dedalu i Ikarze zdradza takie marzenia. Skrzydła zlepione woskiem zostały jednak obecnie unowocześnione i możemy latać dzięki skomplikowanym maszynom. Techniki lotnicze zostały również wykorzystane w sportach ekstremalnych uprawianych w powietrzu – oto przykłady:
- Bungee jumping – chyba najbardziej znane, są to skoki na elastycznej linie z dużej wysokości. Najczęściej skacze się ze specjalnego dźwigu, czasem przystosowuje się do tego celu naturalne urwiska lub przepaście.
- Paralotniarstwo – wykorzystuje siłę napędową wiatru, na specjalnym „spadochronie” – paralotni – można pokonywać w powietrzu odległości nawet do 300 km!
- Spadochroniarstwo – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje spadochron. Polega na spadku z dużej wysokości, podczas którego często wykonuje się różne akrobacje – niekiedy skacze się w grupach. Przed wypadkiem zabezpiecza nasz spadochron.
- Wystrzeliwanie – między dwoma obiektami na dużej wysokości rozciągnięte są dwie liny – zabawa polega na wystrzeliwaniu w powietrze z ziemi, gdzie zamontowany jest secjalny system naciągu.
- Dream jumping – to nic innego jak skoki z wieżowców – podobnie jak na bungee, z tym że dużo trudniej znaleźć miejsce do takiego skoku, często skacze się więc nielegalnie.
- Base jumping – skoki wykonywane między różnymi obiektami – oczywiście na ogromnej wysokości. Korzysta się z wieżowców, budynków, urwisk, mostów, przełęczy itp.
- Baloniarstwo – na koniec chyba najstarsza z powietrznych dyscyplin – loty balonem może już nie są tak emocjonujące, zajmują jednak jeszcze miejsce wśród sportów ekstremalnych.
Sprawdź: Ćwiczenie plank - jak utrzymać pozycję deski?
Woda
- Kajakarstwo – jeżeli ktoś myśli, że kajaki nie powinny znaleźć się w grupie sportów ekstremalnych – jest w błędzie. Kajakarstwo górskie jest niesamowicie niebezpieczne i z pewnością powoduje wzrost poziomu adrenaliny. Szybki nurt rzek lub strumieni z pewnością nie jest ani trochę nudny.
- Canyoning – istota tkwi w przepływaniu dzikich rzek, a więc również niebezpieczeństw jakie kryją – chodzi tu o wodospady, mielizny, szybki nurt czy niebezpieczne zwierzęta i rośliny. W Canyoningu cały czas jesteśmy zdani na łaskę matki natury.
- Hydrospeed – spływ z wartkim nurtem rzeki na plastikowej desce – naraża nas na obrażenia ciała, podobno jednak daje niezapomniane emocje.
- Rafting – spływ pontonowy na górskiej rzece – mnóstwo piany, wody, szaleństwo nurtu. Oczywiście w kamizelkach ratunkowych – nie raz bowiem można wypaść z pontonu.
- Żeglarstwo – trochę mniej ekstremalny sport, ponieważ w dużej mierze zależy od pogody. Im gorsza, tym więcej emocji.
- Nurkowanie – najczęściej wśród niebezpiecznych zwierząt, takich jak rekiny. Można też zapuszczać się w najgłębsze zakątki świata i podziwiać tamtejszy świat roślin i zwierząt.
- Surfing – to poruszanie się na desce po falach – oczywiście im fale większe, a woda bardziej wburzona, tym lepiej. Surfing ma wiele pochodnych odmian, które opierają się nadal na desce, jednak z pewnymi dodatkami: kitesurfing (wykorzystuje się latawiec jako źródło energii napędowej), wakeboarding (to motorówka daje prędkość, stoimy na desce z wiązaniami lub bez i trzymamy się liny przyczepionej do motorówki), windsurfing (deska do której przymocowany jest żagiel – wykorzystuje on siłę napędową wiatru)
Czytaj też: Krótka historia kitesurfingu
- Narty wodne – unosimy się na wodzie na nartach a szybką prędkość nadaje motorówka, trzymamy linę przymocowaną do pojazdu.
Ziemia
- Skateboarding – jazda na desce na kółkach, pokonujemy przy tym różne przeszkody – im większe, tym lepiej.
- Buggykiting – to żeglowanie po lądzie na specjalnych wózkach i przymocowanych do nich latawców.
- Powerizer – to urządzenie nakładane na nogi, które zwiększa możliwości fizyczne człowieka – dzięki niemu można szybciej biegać, wyżej skakać.
- Sporty zimowe – to narciarstwo i snowboarding w ekstremalnej postaci – dzikie zbocza, mało uczęszczane stoki i niesamowita prędkość.
- Wspinaczka – pojęcie ogólne – jest wiele rodzajów wspinaczki ekstremalnej, a zależą one od obiektów na które wchodzimy – od urwisk i kanionów po wieżowce. Bardziej wprawieni (i szaleni?) wspinają się nawet bez zabezpieczeń.
- Zorbing – po dość stromym stoku zjeżdża się w... wielkiej kuli. Stopniowo prędkość rośnie, aż do zawrotu głowy.
Czytaj też: Korzyści z aktywności fizycznej