www.flyozone.com

Czym są sporty ekstremalne?

Uprawianie sportu coraz częściej wiąże się nie ze zdrowym stylem życia, ale z chęcią podwyższenia poziomu adrenaliny. Emocje – oto czego zaczynamy poszukiwać w aktywności fizycznej. Czym są sporty ekstremalne?
/ 16.05.2010 00:01
www.flyozone.com

Sport nie musi już być nudny – balansowanie na granicy bezpieczeństwa i wprowadzanie swego ciała w ekstremalne warunki staje się coraz bardziej popularne. Co więcej – strach i poczucie zagrożenia mogą być uzależniające jak narkotyk.

Czym są sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne – zgodnie z nazwą – opierają się na ekstremalnych, czyli wyjątkowo trudnych i niebezpiecznych warunkach ich uprawiania. Najczęściej, aby brać udział takim właśnie życiu sportowym, trzeba wyróżniać się opanowaniem i ponadprzeciętnymi warunkami fizycznymi. Ponadto należy sobie uświadomić, że wiele dyscyplin może doprowadzić do niebezpiecznych wypadków.

Uprawianie sportów ekstremalnych możliwe jest w zasadzie wszędzie – na wodzie, lądzie lub w powietrzu. Wiele zależy od naszej fantazji. Na szczęście ciągle powstają nowe zabezpieczenia chroniące życie i zdrowie żądnych adrenaliny.

Powietrze

Od niepamiętnych czasów człowiek próbuje wzbić się w przestworza – już mit o Dedalu i Ikarze zdradza takie marzenia. Skrzydła zlepione woskiem zostały jednak obecnie unowocześnione i możemy latać dzięki skomplikowanym maszynom. Techniki lotnicze zostały również wykorzystane w sportach ekstremalnych uprawianych w powietrzu – oto przykłady:

 • Bungee jumping – chyba najbardziej znane, są to skoki na elastycznej linie z dużej wysokości. Najczęściej skacze się ze specjalnego dźwigu, czasem przystosowuje się do tego celu naturalne urwiska lub przepaście.
 • Paralotniarstwo – wykorzystuje siłę napędową wiatru, na specjalnym „spadochronie” – paralotni – można pokonywać w powietrzu odległości nawet do 300 km!
 • Spadochroniarstwo – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje spadochron. Polega na spadku z dużej wysokości, podczas którego często wykonuje się różne akrobacje – niekiedy skacze się w grupach. Przed wypadkiem zabezpiecza nasz spadochron.
 • Wystrzeliwanie – między dwoma obiektami na dużej wysokości rozciągnięte są dwie liny – zabawa polega na wystrzeliwaniu w powietrze z ziemi, gdzie zamontowany jest secjalny system naciągu.
 • Dream jumping – to nic innego jak skoki z wieżowców – podobnie jak na bungee, z tym że dużo trudniej znaleźć miejsce do takiego skoku, często skacze się więc nielegalnie.
 • Base jumping – skoki wykonywane między różnymi obiektami – oczywiście na ogromnej wysokości. Korzysta się z wieżowców, budynków, urwisk, mostów, przełęczy itp.
 • Baloniarstwo – na koniec chyba najstarsza z powietrznych dyscyplin – loty balonem może już nie są tak emocjonujące, zajmują jednak jeszcze miejsce wśród sportów ekstremalnych.

Sprawdź: Ćwiczenie plank - jak utrzymać pozycję deski?

Woda

 • Kajakarstwo – jeżeli ktoś myśli, że kajaki nie powinny znaleźć się w grupie sportów ekstremalnych – jest w błędzie. Kajakarstwo górskie jest niesamowicie niebezpieczne i z pewnością powoduje wzrost poziomu adrenaliny. Szybki nurt rzek lub strumieni z pewnością nie jest ani trochę nudny.
 • Canyoning – istota tkwi w przepływaniu dzikich rzek, a więc również niebezpieczeństw jakie kryją – chodzi tu o wodospady, mielizny, szybki nurt czy niebezpieczne zwierzęta i rośliny. W Canyoningu cały czas jesteśmy zdani na łaskę matki natury.
 • Hydrospeed – spływ z wartkim nurtem rzeki na plastikowej desce – naraża nas na obrażenia ciała, podobno jednak daje niezapomniane emocje.
 • Rafting – spływ pontonowy na górskiej rzece – mnóstwo piany, wody, szaleństwo nurtu. Oczywiście w kamizelkach ratunkowych – nie raz bowiem można wypaść z pontonu.
 • Żeglarstwo – trochę mniej ekstremalny sport, ponieważ w dużej mierze zależy od pogody. Im gorsza, tym więcej emocji.
 • Nurkowanie – najczęściej wśród niebezpiecznych zwierząt, takich jak rekiny. Można też zapuszczać się w najgłębsze zakątki świata i podziwiać tamtejszy świat roślin i zwierząt.
 • Surfing – to poruszanie się na desce po falach – oczywiście im fale większe, a woda bardziej wburzona, tym lepiej. Surfing ma wiele pochodnych odmian, które opierają się nadal na desce, jednak z pewnymi dodatkami: kitesurfing (wykorzystuje się latawiec jako źródło energii napędowej), wakeboarding (to motorówka daje prędkość, stoimy na desce z wiązaniami lub bez i trzymamy się liny przyczepionej do motorówki), windsurfing (deska do której przymocowany jest żagiel – wykorzystuje on siłę napędową wiatru)

Czytaj też: Krótka historia kitesurfingu

 • Narty wodne – unosimy się na wodzie na nartach a szybką prędkość nadaje motorówka, trzymamy linę przymocowaną do pojazdu.

Ziemia

 • Skateboarding – jazda na desce na kółkach, pokonujemy przy tym różne przeszkody – im większe, tym lepiej.
 • Buggykiting – to żeglowanie po lądzie na specjalnych wózkach i przymocowanych do nich latawców.
 • Powerizer – to urządzenie nakładane na nogi, które zwiększa możliwości fizyczne człowieka – dzięki niemu można szybciej biegać, wyżej skakać.
 • Sporty zimowe – to narciarstwo i snowboarding w ekstremalnej postaci – dzikie zbocza, mało uczęszczane stoki i niesamowita prędkość.
 • Wspinaczka – pojęcie ogólne – jest wiele rodzajów wspinaczki ekstremalnej, a zależą one od obiektów na które wchodzimy – od urwisk i kanionów po wieżowce. Bardziej wprawieni (i szaleni?) wspinają się nawet bez zabezpieczeń.
 • Zorbing – po dość stromym stoku zjeżdża się w... wielkiej kuli. Stopniowo prędkość rośnie, aż do zawrotu głowy.

Czytaj też: Korzyści z aktywności fizycznej