Kilka słów o diecie w czasie ciąży

Kobieta i mężczyzna
Jaka powinna być dieta kobiety ciężarnej? Co można jeść, a czego się nie powinno? Odpowiadamy na te pytania! Dieta ciężarnej powinna być urozmaicona i bogata w wiele witamin!
/ 04.10.2016 13:46
Kobieta i mężczyzna

O tym na co powinna w swojej diecie zwrócić uwagę przyszła mama napisano już opasłe tomy. Ważne jednak, aby każda ciężarna kobieta miała również świadomość tego, że istnieją grupy żywności, które nie są obojętne zarówno dla jej zdrowia, jak i rozwijającego się w jej ciele maleństwa. Z tą wiedzą przyszła mama może jeszcze bardziej świadomie komponować swoje menu mając poczucie pełnej dbałości o rozwijające się w niej nowe życie.

Polecamy: Czy duża waga mamy może wpłynąć na wagę noworodka?

Jeść dla dwojga, nie za dwoje - czyli jak się odżywiać w ciąży?

Mit, że w ciąży należy jeść za dwoje został już na szczęście obalony. Aktualna wiedza na temat przebiegu ciąży pozwala na stwierdzenie, że odżywanie matki w czasie oczekiwania na przyjście na świat dziecka powinno być skonstruowane tak, aby służyło zarówno płodowi, jak i jej samej. Nie mówimy jednak o ilości, ale o jakości.

W żadnym innym okresie naszego życia, poza dzieciństwem i właśnie okresem ciąży, racjonalne odżywianie nie odgrywa aż tak istotnej roli.

Ze względu na potrzeby dojrzewającego w łonie matki organizmu, a także na związane z tym zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały, istotne jest, aby jadłospis ciężarnej kobiety był jak najbardziej różnorodny i nie pomijał żadnej z grup produktów żywnościowych. A czego nie wolno jeść w ciąży?

Rola kwasu foliowego dla kobiety ciężarnej

Przykładowo, badania przeprowadzone na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych przez Medical Research Council Vitamin Study w 33 ośrodkach w 7 krajach potwierdziły wcześniejsze obserwacje o prewencyjnej roli kwasu foliowego w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej.

Kwas foliowy występujący w wielu produktach spożywczych (brokuły, brukselka, szpinak, kapusta włoska, szparagi, sałata, pełne ziarna zbóż, groch, fasola, owoce cytrusowe, wątróbka, drożdże) nie zawsze jest dobrze przyswajany przez organizm.

Zawarte w nich związki są wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, promieni słonecznych oraz kwasowość środowiska.

Podczas przechowywania ulegają utlenieniu i stają się wówczas mniej przyswajalne. Gotowanie może zmniejszyć zawartość kwasu foliowego od 50 do 90%. Receptą na to może być natomiast kwas foliowy zawarty w preparatach suplementacyjnych, który jest lepiej przyswajalny. 

Czytaj także: Kiedy do lekarza

Redakcja poleca

REKLAMA