Małżeństwo to duża zmiana. Dla niektórych mężczyzn to koniec pewnej ery, wolności, czas poważnych deklaracji, ustatkowania i zobowiązań. Jak się okazuje, to też szereg zalet - życiowych i zdrowotnych.
Bycie mężem się opłaca
Naukowcy z amerykańskiego instytutu badań The Institute for Family Studies (IFS) przeprowadzili badania „Mężczyźni i małżeństwo”. Przeanalizowali, jak fakt wejścia z związek małżeński przekłada się na poszczególne aspekty ich życia.
Zarobki i pieniądze
Z badań IFS wynika, że żonaci mężczyźni pracują ciężej, ale skuteczniej niż pozostali. Są rzadziej są zwalniani. Mężczyźni będący w związku małżeńskim zarabiają od 10 do nawet 40% więcej niż samotni panowie. Dzięki temu więcej też oszczędzają i mają lepszy status ekonomiczny.
Z badań instytutu IFS przeprowadzonych wśród amerykańskich mężczyzn wyszło, że typowy żonaty 50-letek ma trzykrotnie większy majątek od swojego niezamężnego rówieśnika.
Życie seksualne
Jeśli chodzi o ilość stosunków seksualnych, to żonaci mężczyźni nie mają przewagi na singlami rówieśnikami - 52% mężczyzn w wieku 20-39 lat, którzy nie posiadają żon, uprawia seks 2 razy w tygodniu, żonatych - 42%.
Natomiast jeśli chodzi o jakość seksu, to sytuacja według badaczy wygląda tak:
- ponad połowa żonatych mężczyzn jest zadowolona z seksu i uważa, że ich życie seksualne jest ogromnie satysfakcjonujące,
- mniej niż 40% mężczyzn wolnych oraz będący w nieformalnych związkach deklaruje zadowolenie z seksu.
Poza tym żonaci panowie uważają, że ich seks jest bardziej emocjonalny niż niezamężnych rówieśników. Badacze tłumaczą to większą intymnością i bliskością, jak jest między mężem i żoną.
Zdrowie
Mężczyźni nie tylko cieszą się lepszym życiem seksualnym po ślubie, ale też zdrowiem fizyczny i psychicznym. Badania sugerują, że mężczyźni, którzy żenią się i pozostają w związku małżeńskim, żyją prawie 10 lat dłużej niż ich niezamężni rówieśnicy.
Poza tym małżeństwo przynosi wiele zaskakujących korzyści zdrowotnych. Badanie naukowców z uniwersytetu Harvarda wykazało, że nawet mężczyźni z rozpoznanym rakiem pozostający w związku małżeńskim żyją znacznie dłużej. Eksperci uważają, że znaczenie ma towarzystwo i wsparcie żony.
Ludzie będący w małżeństwie lepiej radzą sobie z chorobami i prowadzą zdrowszy styl życia niż pozostali. Nasz układ odpornościowy lepiej funkcjonuje, gdy mamy wsparcie bliskich
– przekonują naukowcy.
To wsparcie przekłada się też na lepsze zdrowie psychiczne. Żonaci mężczyźni rzadziej cierpią na depresję niż kawalerowie. 43% żonatych panów deklaruje, że są bardzo zadowoleni z życia w porównaniu do 20% samotnych mężczyzn i 21% mężczyzn żyjących „na kocią łapę”.
Trwałość zdrowych małżeństw
Niestety nie wszyscy mężczyźni, którzy się żenią, pozostają w związku małżeńskim. Według badaczy z IFS ponad 40% pierwszych małżeństw może skończyć się rozwodem (większość z nich inicjowana jest przez kobiety - dlaczego kobiety się rozwodzą).
Istnieje wiele czynników, które wpływają na trwałość związków małżeńskich. Według psychologów jest sporo rzeczy, które można zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko rozwodu (jak uratować małżeństwo). Na pewno ważna jest otwarta i szczera komunikacji, zaufanie, zaangażowanie, czułość, zrozumienie.
Więcej tematów dotyczących związków:6 obietnic, które powinna złożyć sobie każda para15 pytań, po których rozpoznasz, czy wasz związek ma przyszłośćKonflikty w parze. 4 zachowania, które mogą zabić twój związek