para, morze, plaża

Widmo jego byłej

Twój facet cały czas mówi o swojej byłej? Nie musisz tego znosić. Psycholog podpowiada jak poradzić sobie z tą sytuacją.
/ 25.11.2013 15:19
para, morze, plaża
Mój facet nie umie zapomnieć o swojej byłej. Minęło już 5 lat odkąd się rozstali, a on po obejrzeniu jej fotek na naszej-klasie nieustannie o niej gada! Nie może się opanować, a wie że mnie to doprowadza do wściekłości. Kiedyś ona go zdradziła, teraz wysyła mu zaproszenie na nasza-klase i proponowała kilkakrotnie spotkanie. Odmówił ale mam wrażenie ze ona go omotała! Zaczął zachowywać się jak małolat zakochany w koleżance z klasy, chyba przez to wszystko zwariuje. Nie wiem co robić pokazałam mu już przecież, że tego nie toleruję, ale on uważa, że w jego zachowaniu nie ma niczego złego.  - Sylwia z Olsztyna

Odpowiada Psycholog i seksuolog Anna Zawadzka, z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl:

Pisze pani, że partner jakiś czas temu odnowił znajomość z byłą dziewczyną. Zapewne niegdyś tamta kobieta była dla niego bardzo ważna. Skrzywdziła go, ale z upływem lat wybaczył jej i nie ma żalu. Z uwagi na to, co ich łączyło pragną się spotkać. Odrodzenie dawnej znajomości wywołało w Pani mężczyźnie dużo emocji. To dlatego wciąż podejmuje temat swojej byłej. Pani czuje się w tej sytuacji bardzo niepewnie, obawia się by parter nie powrócił do dawnej miłości – stąd to zdenerwowanie i frustracja. Proszę porozmawiać z mężczyzną. Opisać mu swoje lęki i złość, wyjaśnić jak ważna jest dla Pani kwestia jego zerwania z przeszłością. On także źle czułby się w sytuacji, kiedy flirtowałaby Pani z kolegą.

Zaufanie w związku jest bardzo istotnym elementem. Jeśli partner swoim zachowaniem burzy Pani poczucie bezpieczeństwa należy wyjaśnić z nim tą sytuację. Warto spytać, do czego zmierza i co chce osiągnąć poprzez odnawianie relacji z byłą dziewczyną oraz jak wyobraża sobie Waszą przyszłość.

A ty co sądzisz o facetach, którzy nie potrafia wyzbyć się wspomnien o byłej?
Podyskutuj na forum.

Anna Zawadzka - seksuolog, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Tytuł magistra psychologii stosowanej na Uniwersytecie Lódzkim otrzymała w specjalizacji z zakresu psychologii rodziny i małżeństw. Aktualnie pracuje w serwisie Psychorada.pl i gdzie prowadzi konsultacje i kursy on-line.