Przyjaźń z eks - czy to możliwe

Andrzeje charakteryzują się pewnością siebie i optymizmem. Nawet w późnym wieku uważają, że nadal mogą "góry przenosić". Lubią zabawę i dobre towarzystwo. Są bardzo czuli na wdzięki kobiece. W pracy pełni pomysłów i zapału, ale czasem zbyt mało systematyczni.
Przyjaźń jest bardzo pięknym uczuciem łączącym ludzi. Mamy przyjaciół, którzy wspierają w trudnych chwilach, pomagają, kiedy dzieje się coś złego czy też zapewniają radosne towarzystwo. Dlatego, że człowiek jest istotą społeczną, potrzebuje do optymalnego funkcjonowania innych ludzi. Ale czy przyjaźń z byłym chłopakiem to dobry pomysł?
/ 22.06.2010 10:40
Andrzeje charakteryzują się pewnością siebie i optymizmem. Nawet w późnym wieku uważają, że nadal mogą "góry przenosić". Lubią zabawę i dobre towarzystwo. Są bardzo czuli na wdzięki kobiece. W pracy pełni pomysłów i zapału, ale czasem zbyt mało systematyczni.

Przyjaźnimy się z różnymi ludźmi, nawiązujemy znajomości przez całe życie od przysłowiowej „piaskownicy”, przez szkołę, pracę zawodową czy przy innych sposobnościach. Przyjaźń jest społecznie akceptowanym zjawiskiem, natomiast jedna z jej form do dzisiaj budzi kontrowersje. Jest to przyjaźń z byłym partnerem.

Część ludzi jest zwolennikiem takiego związku, natomiast są również przeciwnicy, którzy nie wyobrażają sobie, że taka przyjaźń może być „czysta” i bezinteresowna, czyli łamie podstawowe założenia tego uczucia.

To, czy kobieta decyduje się na taki „układ” z eks jest jej indywidualną sprawą i nie powinno mieć to żadnego wpływu na jej inne relacje, w tym na jej nowy związek.

Niestety bardzo często nowy partner kobiety nie akceptuje, kiedy spotyka się ona z byłym chłopakiem. W myśl przysłowia, że „stara miłość nie rdzewieje”, nie chce on prowokować sytuacji, kiedy uczucia do poprzednika obudzą się i przyjaźń może znów zmienić się w coś silnego.

Aby przyjaźnić się z byłym partnerem należy ustalić pewne zasady. Przede wszystkim kobieta powinna się zastanowić czy naprawdę tego chce. Czasem zdarza się tak, że ludzie nie potrafią się zupełnie porozumieć na gruncie damsko-męskim, natomiast relacje koleżeńskie bardzo dobrze się układają. Warto jednak bardzo jasno określić to, czy rzeczywiście sprawa, niegdyś istniejącego związku, już została zakończona.

Niektórzy decydują się na utrzymywanie znajomości tylko dlatego, że uczucia są wciąż żywe i liczą na powrót do partnera. Nie jest to dobre rozwiązanie. Można liczyć się z tym, że były narzeczony będzie już z inną kobietą, a wspominanie o niej dla byłej partnerki, liczącej na odzyskanie mężczyzny, może okazać się przykre czy nawet upokarzające. Należy szczerze porozmawiać o tym, jak i kobieta, i mężczyzna, wyobrażają sobie dalszą znajomość.

Zobacz też : Prawdziwy facet nie mówi o swoich uczuciach

Warto też porozmawiać o tym z obecnym partnerem, jeśli kobieta już zaangażowała się z nowy związek. Powinien być on oparty przede wszystkim na zaufaniu, dlatego warto wyjaśnić, jak bardzo dla nas jest to istotna relacja.

Kiedyś ludzie będąc sobie bliscy nawiązali więź, która może przerodzić się w formę wsparcia i pomocy, jeśli nie będzie w niej podtekstów seksualnych z żadnej strony. Warto zatem poznać zdanie partnera, jego ewentualne obawy. Jeśli będzie to szczera rozmowa, można się spodziewać, że będzie on skłonny do zaakceptowania tej sytuacji.

Jeśli którekolwiek z partnerów jeszcze nie pogodziło się z faktem, że związek został zakończony, to nie jest dobrym rozwiązaniem utrzymywanie tej znajomości-przynajmniej na początku po rozstaniu. Relacje takie mogą zawierać wiele dwuznaczności, co może prowadzić do niezręcznych sytuacji.

Warto zastanowić się, czy przyjaźń z byłym partnerem w ogóle jest możliwa. Jeśli nie widzimy szansy na to, aby relacje nawiązać na nowo, tylko w innej formie, to nie należy niczego robić na siłę. Powinna to być świadoma decyzja obojga partnerów.

Zobacz też : Mężczyzna i zazdrość

Redakcja poleca

REKLAMA