Relacje międzyludzkie wymagają wysiłku. Szczęśliwy związek nie jest nam dany raz na całe życie. Trzeba o niego dbać i starać się. Czasem nawet jeśli się kochacie, to na tyle się różnicie, że lepszym pomysłem jest rozstanie. Bo prawda jest taka, że związki czasem rozczarowują. Oczywiście z wyjątkiem twojego. On jest szczególny. Przynajmniej ty chcesz w to wierzyć.
Jak wygląda prawdziwy związek?
Wiele osób wychodzi z założenia, że wolą znać - nawet niewygodną - ale prawdę. Wtedy mogą coś z nią zrobić. Może nawet coś konstruktywnego. A skoro wszyscy wiemy, że żeby z kimś nam było dobrze, trzeba się trochę postarać, może warto przejrzeć na oczy i mieć świadomość, jak współcześnie buduje się relacje i jak wyglądają związki.
W galerii znajdziesz 7 trudnych do przyjęcia spostrzeżeń i prawd na temat związków, miłości i relacji. Jeśli uda ci się je zaakceptować/ominąć/wyciągnąć wnioski, masz szanse na zbudowanie szczęśliwego i satysfakcjonującego partnerstwa.
Więcej ciekawych tematów o związkach:Skąd wiadomo, że on pragnie poważnego związku?10 rzeczy, które warto sobie mówić w związku
Często pociągają nas buntownicy
Badając nawyki i osobowość w swojej książce „Cztery tendencje” Gratchen Rubin odkryła ciekawe zjawisko. Ludzie, których nazwała „buntownikami”, często łączyli się w pary z osobami poukładanymi, z zasadami, perfekcjonistami.
Buntownik opiera się oczekiwaniom - jeśli poprosisz go, żeby coś zrobił, prawdopodobnie, zrobi na odwrót albo po swojemu. Natomiast ci poukładani zwykle czują w obowiązku spełniać oczekiwania.
„Jeśli jesteś zwolennikiem życia według harmonogramu (musisz mieć plan dnia, zaplanowany obiad itp.), możesz oszaleć na punkcie kogoś, kto czuje się wolny i nieograniczony” – uważa Rubin. Z czasem oczywiście te dwie osoby mogą skończyć wielką kłótnią i konfliktem. Choć takie dwa typy osobowości mogą oczywiście też być razem szczęśliwi.
Prawdopodobnie nie ma Tego Jednego Jedynego
Z setek tysięcy singli, którzy tylko czekają, aż ktoś się z nimi sparuje w aplikacji randkowej, skąd wiesz, że jest ktoś tobie przeznaczony? Hmm. Może nie ma takiej osoby. Tak przynajmniej twierdzi terapeutka par Esther Perel. „Jest taka osoba, z którą coś cię połączy, którą wybierzesz i zdecydujesz się coś zbudować. Ale przecież mogą być też inni. Po prostu ich nie szukasz, nie wiesz o nich i już wybrałaś kogoś” – uważa.
Prawdopodobieństwo rozstania spada, jeśli macie wspólne zwierzę
Psychologowie nazywają je materialnymi ograniczeniami - pomyśl o domu, który macie razem na kredyt, wspólnym koncie bankowym lub zwierzakiem, którym się razem opiekujecie. Badania sugerują, że te materialne rzeczy sprawiają, że rozpad związku jest mniej prawdopodobny. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2011 roku na grupie kobiet i mężczyzn będących w związkach heteroseksualnych, dodanie tylko jednego ograniczenia materialnego, np. psa, wiąże się z 10% wzrostem szans pary na zostanie razem. Brzmi to logicznie - trudniej rozstać się, jeśli w grę wchodzicie nie tylko wy dwoje.
Namiętność w związku może się wypalić
W waszym związku nie zawsze będą same fajerwerki. I dobrze, bo to by dopiero było nudne. Wczesny etap bycia razem jest szczególny. Wtedy emocje sięgają zenitu. Z czasem, gdy lepiej się poznajecie i zaczynacie wspólnie układać sobie rzeczywistość, temperatura tej relacji też spada. Kluczem do sukcesu jest nie zamartwianie się tym. Eksperci do spraw relacji przekonują, że spadek namiętności w parze jest całkowicie normalny. Tylko warto mieć tego świadomość i pracować nad tą relacją. Warto czasem zaskoczyć czymś partnera, zainicjować coś nowego.
Przeciwieństwa niekoniecznie się przyciągają
Zbudowanie trwałej i zdrowej relacji, jeśli ty i twój facet macie różne wartości i różne zainteresowania, może być bardzo trudne. O ile z różnicą hobby można sobie poradzić - jeśli on uwielbia mecze piłkarskie, a ty nie, on zawsze może na nie chodzić z przyjacielem - o tyle z życiowymi wartościami może być trudniej. Jeśli dla ciebie ważne jest robienie kariery i zarabianie pieniędzy, a twój partner nie przywiązuje do tego wagi, możecie mieć problem. To samo dotyczy planów rodzinnych, tego, czy chcecie mieć dzieci, w co wierzycie. Dlatego warto rozmawiać na wszystkie tematy i jak najlepiej poznać drugiego człowieka, zanim zacznie się budować z nim przyszłość.
Czasem będziesz nieszczęśliwa w związku
Bycie z drugą osobą to nie tylko motyle w brzuchu i wyznania miłości. Wiele osób zbyt wiele oczekuje od związku lub małżeństwa. Tymczasem między tymi cudownymi chwilami (które niewątpliwie będą), szykuj się też na przejścia, chwile zwątpienia, walkę o władzę, kłótnie, sceny zazdrości. I to zupełnie normalne. Nie ma ludzi wiecznie szczęśliwych. Z drugiej strony, czy to aż tak źle? Dzięki temu nie jest nudno i jest o co walczyć.
Seks nie zawsze jest (i będzie) udany
Seksuolodzy uważają, że dużo z nas ma nierealistyczne oczekiwania co do tego, jak będzie wyglądać sfera seksualna w ich związku. Nie zawsze będzie orgazm zwalający cię z nóg, nie zawsze on będzie w gotowości, by cię zaspokajać, nie zawsze będzie to piękny akt. Czasem seks jest zwykłym seksem. I to jest jak najbardziej w porządku, bo nadal jest to czymś tylko waszym, budującym intymność między wami i zbliżającym ludzi do siebie.