To, że Twoje rozstanie to coś fantastycznego, nie oznacza, że jest ono bezbolesne. Oznacza, że cierpiąc, powinnaś pamiętać, iż jest światełko na końcu tunelu. I nie, nie jest to pociąg pośpieszny z Twoim byłym na pokładzie. Naszym zadaniem jest odkryć, czym jest to coś cudownego i w jaki sposób ukształtuje resztę Twojego życia.
Rekonwalescencja
Aby dobrze zacząć powrót do formy, kup sobie dziennik, w którym będziesz mogła zapisywać wszystko, co teraz czujesz. Nie martw się, nikt go nie przeczyta. To coś tylko dla Ciebie, więc bądź tak nieostrożna i szalona, jak Ci się podoba! I nie krępuj się wypełnić go obrazami, które wprawiają Cię w dobry nastrój (możesz powycinać je z czasopism i zrobić w dzienniku kolaż).
Czytaj też: Jak się pozbyć złudzeń w związku?
Sekret rozstania
Wszystko będzie z Tobą w porządku. Tak naprawdę będzie bardziej niż w porządku. Będziesz cudowna! Dlatego że nie tkwisz już w dysfunkcyjnym związku. Możesz jeszcze o tym nie wiedzieć, ale wkrótce będziesz dziękowała temu, który odszedł.
Słownik rozstania
Wskaźnik Byłego. Status Twoich stosunków z Twoim ostatnim byłym.
Ekipa Pocieszycielek. Grupa przynajmniej trzech przyjaciółek, których zadaniem jest pomóc Ci w przejściu przez rozstanie. Mają w sobie coś z niani i z sierżanta aplikującego twardą miłość, dają Ci wsparcie, dobre rady i w miarę potrzeby odsądzają od czci i wiary Twojego byłego partnera.
Czas Trwania Rozstania. Skala do określania postępów po rozstaniu. Standardowy wzór to Czas + Dystans = Pójście do przodu.
Zasady Postępowania z Byłym. Zbiór reguł dotyczących kontaktów z byłym. Zasady te powinny być ściśle przestrzegane aż do całkowitego zakończenia rozstania.
Wskaźnik Cudowności. Lista, którą każda kobieta powinna spisać i nosić ze sobą, szczególnie po rozstaniu, aby przypominać sobie o swojej wrodzonej cudowności.
TPR. Trauma Porozstaniowa. Tymczasowy stan powiązany ze stresem, który można wykorzystać do tłumaczenia irracjonalnego zachowania po rozstaniu takiego jak nieroztropne chwile słabości, żałosne plany wzięcia odwetu czy bezpodstawne wybuchy śmiechu, po których następuje niekontrolowany szloch (nie przejmuj się - to wszystko jest najzupełniej normalne).
Czytaj też: Jak pokonać własne słabości w związku?
Dół. Okres głębokiego żalu po rozstaniu charakteryzujący się irracjonalnymi wybuchami, kompulsywnym jedzeniem/piciem/robieniem zakupów i brakiem zainteresowania światem oraz wszystkim, co nie dotyczy rozstania.
Fragment pochodzi z książki "Rozstanie. Pierwszy dzień Twojego lepszego życia!" autorstwa Lisy Steadman (wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.