Jak poradzić sobie z chandrą?

Czas zaleczy wszytkie rany, nawet najbardziej przykre rozstanie/ fot. Shutterstock
Chandra może spotkać każdego z nas. Potrafi być też bardzo uciążliwa. Jak się z nią uporać?
/ 16.11.2010 10:30
Czas zaleczy wszytkie rany, nawet najbardziej przykre rozstanie/ fot. Shutterstock

Dopada każdego. Jednak zdecydowanie częściej mają z nią do czynienia kobiety. Może cała istota tkwi we wrażliwości na to, co nas otacza, bądź też jest to zwykła tendencja do rozczulania się nad sobą. Jak pokonać chandrę?

Czym jest chandra?

Chandra to nic innego jak obniżone samopoczucie, stany przygnębienia oraz ogólna niechęć. Często mylnie definiowana jest także jako depresja, jednak to zdecydowanie zbyt mocne słowa, gdyż depresja jest już poważną chorobą wymagająca najczęściej interwencji lekarza.

Z chandrą na szczęście możemy uporać się sami. Może się objawiać problemami z koncentracją na wykonywanym zadaniu, ogólnym zniechęceniem, rozdrażnieniem, wzmożonym zapotrzebowaniem na sen, apatią.

Szczególnie sprzyjającym czasem jest okres jesieni bądź też zimy gdy do naszego organizmu dociera zdecydowanie zbyt mało słońca. Ileż to razy mieliśmy w życiu do czynienia z takim właśnie stanem ducha?

Jak sobie poradzić z chandrą?

Niejednemu wystarcza pójście na zakupy i kupienie nowego ciucha, by poprawić sobie nastrój. Jak sobie radzić gdy takie metody zawodzą?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Zaczynając od prostych i przyjemnych metod- badania dwóch Australijczyków dowiodły, że jedzenie czekolady przyniosło istotny wpływ na leczenie stanów depresyjnych u chorych. Obniża bowiem poziom niepokoju i nerwowości dostarczając organizmowi endorfin.

Warto w takich dniach sprawiać sobie dużo przyjemności, nie brać zbyt dużo obowiązków na siebie, skupić się na tym, aby w miarę możliwości spędzić miło czas. Nie umawiać się na trudne spotkania, a raczej na maraton filmowy z przyjaciółką bądź długie rozmowy przy lampce wina.

Skutecznym rozwiązanie może być także wzmożony wysiłek fizyczny. Podczas uprawiania sportu nadtleniony mózg produkuje endorfiny – naturalne opioidy. Jeśli sport przyprawia cię o dreszcze spróbuj medytacji…bądź innych technik relaksacyjnych.

Zobacz też: Czy ludzie ładni mają w życiu łatwiej?

Jeśli jesteś amatorką rozkoszy podniebienia wybierz się na dobrą kolację. Niektóre ostre przyprawy na przykład papryka chilli, pieprz cayenne także stymulują wydzielanie endorfin.

Pamiętaj, aby w tym trudnym czasie, gdy dopada Cię zły humor, szczególnie zadbać o siebie, robić sobie prezenty, chociażby w postaci nowych pończoch. Zrób coś innego, coś nowego, coś miłego.

Jeśli stan obniżonego nastroju trwa zbyt długo, bądź działania poprawiające nastrój nie przynoszą żadnego rezultatu warto skonsultować się z psychologiem, aby wykluczyć depresję lub stany depresyjne.

Prawda, że wcale nie jest trudno znaleźć swoje miejsce w gronie osób zadowolonych z życia?

  Zobacz też: Dlaczego ona tyle płacze?

Redakcja poleca

REKLAMA