Mowa ciała jest bardzo indywidualna, zależy od naszego temperamentu, wychowania i charakteru. Możemy jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych gestów i pozycji, nauczyć się je odczytywać u innych i wykorzystywać dla wzmocnienia naszych słów.
Postawa ciała
To, jak chodzimy oddziałuje na to, jak widzą nasz inni. Jeśli chcemy być uznawani za pewnych siebie optymistów, najlepiej iść zdecydowanym krokiem, wyprostować się i lekko unieść głowę. Najgorsze, co możemy zrobić to zgarbić się, schować brodę w ramionach i powłóczyć nogami. Taka postawa sugeruje poczucie przegranej. Niedobrze jest też popadać w drugą skrajność – wysoko uniesiona głowa, sztywne plecy i głośny chód sygnalizują zarozumialstwo i nieliczenie się z innymi.
Sposób siedzenia
Osobę niepewną można poznać po tym, że krzyżuje nogi, chowa je i siada na samym brzegu krzesła. Z drugiej strony, zbyt swobodne rozsiadanie się w fotelu, zakładanie nogi na nogę czy wyciąganie ich do przodu może być odebrane jako wyraz braku szacunku.
Polecamy: Jak mądrze chwalić dzieci?
Dłonie
Przy powitaniu najlepszy jest zdecydowany, ale nie za mocny uścisk ręki. Osoba podająca wiotką i miękką dłoń, jest odbierana jako ktoś nieważny, o słabym charakterze. Należy również unikać obejmowania czyjejś dłoni obiema rękami. Zgodnie z zasadami savoir–vivre’u, jest to dopuszczalne tylko przy składaniu kondolencji.
Gestem rodzącym agresję jest wymachiwanie zaciśniętą pięścią i wyciągniętym palcem wskazującym. Należy też wystrzegać się podpierania policzka zamkniętą dłonią. Jeśli nasz rozmówca podpiera brodę kciukiem, a palec wskazujący jest skierowany pionowo w górę policzka, znaczy to że ocenia nas krytycznie.
Wyciągnięty wskazujący palec oznacza rozkaz. Najczęściej tego gestu używają osoby wydające polecenia. Trzymanie ręki wnętrzem do góry jest neutralne, a dłoń zwrócona wnętrzem do dołu, sygnalizuje wydanie polecenia z pozycji zwierzchnika. Podwładni odczytają ten gest jako nakaz.
Polecamy: Kobiecy orgazm
Ramiona
Kiedy chcemy wzbudzić zaufanie otwieramy ramiona – ten gest od zawsze i we wszystkich kulturach kojarzy się z otwartością i prawdomównością. Starając się coś ukryć zasłaniamy dłonie. Jeśli nasz rozmówca krzyżuje ręce na piersi, daje nam do zrozumienia że jest spięty i czuje się niepewnie.
Niezawodne gesty otwartości, którymi zjednasz sobie ludzi
- Otwarte ręce – „jestem otwarty i nie mam nic do ukrycia”
- Szczere oczy – „mówię prawdę”
- Uśmiech – „cieszę się, że cię widzę, mówię prawdę”
- Pochyl się do przodu w kierunku rozmówcy – „słucham tego, co mówisz”