Jak pokonać stres w pracy?

Twojej pracy towarzyszy stres? Zastanów się, co może go pogłębiać. Być może uciekasz w pracę przed problemami osobistymi, a może masz problemy z porozumiewaniem się z innymi, co utrudnia Ci pracę? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, co może nasilać stres w Twojej pracy i jak temu zaradzić.
/ 21.07.2010 13:31

Potrzeba stymulacji

Niektórzy ludzie mają większą niż inni skłonność do wybierania zawodów wiążących się z ryzykiem. Są to osoby, których potrzeba stymulacji jest bardzo wysoka. Do grupy takich zawodów należą na przykład służby ratownicze (np. policjanci, lekarze) czy chociażby praca na wysokich, odpowiedzialnych stanowiskach (np. dyrektorzy, menadżerowie). Z jednej strony ludzie podejmujący się takich zajęć muszą być bardziej odporni na stres niż statystyczna średnia, z drugiej są bardziej narażeni na wystąpienie chronicznego stresu, gdyż podejmują działania wymagające takiej odporności psychicznej.

Czytaj też: Jak rozwiązywać konflikty w pracy?

Jakie są czynniki podatności na stres w pracy?

  • wysoki stopień neurotyzmu,
  • zahamowania behawioralne,
  • brak dojrzałych mechanizmów obronnych,
  • problemy z kontrolowaniem impulsów.

Można więc powiedzieć, że choroby związane z nadmiarem stresu zawodowego dotyczą konkretnej, nielosowej populacji. Wyżej opisane cechy sprzyjają rozwinięciu się powikłań związanych ze stresem w pracy, ale sytuacje napięcia przeżywa każdy. Każda praca może bowiem spowodować stres.

Kiedy stres przekracza możliwości pracownika...

Pierwszymi oznakami zestresowania są:

  • płytki sen,
  • brak entuzjazmu,
  • bóle kręgosłupa i żołądka.

Następuje wycofanie w siebie, problemy z koncentracją, niemożność wyciszenia się, rozdrażnienie. Często stosowane środki zaradcze to wypijanie większej ilości kofeiny, palenie papierosów, nadużywanie leków przeciwbólowych, branie zwolnień lekarskich.

Nadmiar stresu jest pierwszą oznaką kryzysu i absolutnie nie należy tego bagatelizować. Przede wszystkim trzeba się przyjrzeć własnemu położeniu. Warto zasięgnąć porady innych osób, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że nasza percepcja jest niekompletna; nie widzimy pewnych rozwiązań, które mogłyby ułatwić życie.

Polecamy: Ćwiczenia relaksacyjne

Sposoby na pokonanie stresu

W sytuacji dużego zmęczenia uruchamia się mechanizm patrzenia na własną osobę przez pryzmat lęków i sytuacji bez wyjścia.

Warto odpowiedzieć sobie na pytania: Czy jest to praca, którą chcę wykonywać? Jakie są jej koszty, a jakie zyski? Czy nie uciekam w pracę przed innymi problemami np. małżeńskimi? Czy umiem efektywnie wypoczywać po pracy?

W walce ze stresem pomagają optymizm i samoakceptacja.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/11.02.2015 11:57
Na co dzień ciężko się panuje nad stresem:( W moim wypadku długo to trwało. Przychodziłam do pracy i już odczuwałam napięcie. Radziłam się wielu osób, ale jak czytałam, każdy ma swój sposób na stres. Początkowo ziołowa herbata mi pomagała. Szybko zrezygnowałam z niej, ponieważ potrzebowałam czegoś co doda mi siły do działania i uspokoi. Dwa tygodnie temu zaczęłam brać nervocalm. W sumie to odczuwam lekką poprawę. Dziś nie miałam ochoty krzyczeć na managera:P
/13.10.2014 20:18
Długotrwały stres jest paraliżujący.Im bardziej się staram tym gorzej wychodzi.Trzeba włączyć luz ale nie zawsze się da.Mam wrażenie, że wszyscy są lepsi ode mnie a wcale tak nie jest.Wiem, już że 50% stresu wytwarzam sama. Dlatego też postanowiłam siegnąc po coś skutecznego - Forstres, coś co naprawde pomoze chociazby sie na chwile wyciszyc.I udaje sie.
/01.10.2014 10:07
Niekiedy jest bardzo ciężko. Szczególnie jak pracujesz w korporacji i ciągle od Ciebie wymagają więcej, więcej. Wiem to z własnego doświadczenia kiedy przenosiłam problemy z pracy na grunt codzienny i po prostu cierpiało na tym moje małżeństwo. W końcu wybrałam się na terapię. Obecnie taka terapia dla ludzi biznesu dla zainteresowanych jest prowadzona w pracowni psychorozwoju pani Izabeli Kielczyk, która mieści się w Warszawie przy ulicy Gocławskiej. MI pomogła. Nauczyłam się jak wypracować swoje techniki relaksacji.
POKAŻ KOMENTARZE (7)