Konflikt w pracy – jak się porozumieć z kolegami?

Konflikt w pracy – jak się porozumieć z kolegami?

Gdy ludzie przebywają ze sobą w pracy przez 8 godzin dziennie, musi od czasu do czasu dochodzić między nimi do różnych konfliktów czy kłótni. Kłótnie i nieporozumienia między pracownikami są wpisane w specyfikę każdej firmy. Sprawdź w poniższym artykule, jak im zapobiec.
/ 16.09.2010 19:22
Konflikt w pracy – jak się porozumieć z kolegami?

Sam konflikt nie jest ani dobry, ani zły. Nabiera on wartości pozytywnej lub negatywnej w zależności od tego, w jaki sposób zostanie potraktowany. Konflikt rozwiązywany niewłaściwie (kłótnie, pretensje) lub tłumiony (obrażanie się, obmawianie za plecami) może przynieść wymierne straty. Zaobserwowany w porę i rozwiązany pozytywnie (poprzez rozmowę) na pewno przyniesie korzyści.

Kolega z pracy

Jeśli ciężko się nam dogadać ze współpracownikiem, to warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Należy się zastanowić, co było przyczyną konfliktu, dlaczego nie można porozumieć się i w jaki sposób to można zmienić. Zmiany trzeba przede wszystkim zacząć od samego siebie. Należy zastanowić się, jakie mamy nastawienie do danej osoby. Pamiętajmy, że nasz stosunek do innych ludzi ma wpływ na to, w jaki sposób nas postrzegają. Emanując życzliwym i przyjaznym nastawieniem do innych ludzi, sprawimy, że odpłacą nam tym samym.

Warto wiedzieć: Jak być dobrym słuchaczem, czyli o potędze empatii

Rozmawiajmy 

Spróbujmy pomimo dzielących nas różnic, wyjść z propozycją dogadania się. Umówmy się na rozmowę w cztery oczy i zastanówmy się wspólnie, jak polepszyć nasze relacje, tak by w naszym zespole nie panowała niemiła atmosfera. Jeśli założymy, że zawsze można znaleźć rozwiązanie, nawet w najtrudniejszej sytuacji, to znajdziemy je. Jeśli z góry założymy, że nasz współpracownik jest „niespełna rozumu”, to nie dogadamy się i wytworzymy relacje wrogości i wzajemnej agresywności. Trzeba wyważyć, co jest dla nas najlepsze.

Polecamy: Jak powstaje stres?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/15.12.2012 12:04
Jeśli mimo to nie nawiązał kontakt z tobą a tobie zależy na tym,by z nim nawiązać kontakty lub więź to niestety ty musisz się o to postarać.Zapytaj o jego zainteresowania,czym się zajmuje w czasie wolnym ,ewentualnie sama mu zacznij opowiadać o swoich,przecież to na pewno będą słowa z uczuciami.Jeśli to nie zadziała,zaczął bym się zastanawiać czy jest wart twojej sympatycznej przyjaźni.Nie zapominając o tym że to ty chciałaś nawiązać kontakt z nim,kulturalnie mówiąc zawiesić coś w tym powietrzu.
/14.12.2012 11:59
A CO ZROBIĆ JAK KOLEZANKA Z PRACY NAWET NIE CHCE POROZMAWIAĆ I WYJAŚNIĆ CO JEST POWODEM JEJ NIECHĘCI I TRAKTOWANIA CZOŁWIEKA JAK POWIETRZE