Czym jest zdrowa bliskość?

Dojrzałość nie musi oznaczać końca seksu. Może jednak powodować dolegliwości, które go utrudniają /fot. Shutterstock
W związku charakteryzującym się zdrową bliskością partnerzy przez większość czasu działają w zgodzie i mają silne poczucie „my” i „nas”. Obydwie osoby dbają wzajemnie o swoje uczucia i potrafią zaangażować się w różne indywidualne działania, a jednocześnie pozostają w fizycznej bliskości z drugą stroną.
/ 13.12.2010 12:02
Dojrzałość nie musi oznaczać końca seksu. Może jednak powodować dolegliwości, które go utrudniają /fot. Shutterstock

Kiedy związek jest zdrowy?

Każdy z partnerów daje i otrzymuje, oboje pragną budować związek oparty na uczciwości i równości. Jeśli pojawiają się konflikty, obie osoby potrafią negocjować i dochodzić do kompromisu; dotrzymują obietnic dotyczących istotnych spraw. W dojrzałym i zdrowym związku oboje partnerzy czują się bezpieczni. Głębokość i intensywność ich związku zależy od pragnień każdej ze stron.

Zobacz też: Jak współpracować w związku?

Dostosowywanie się

Partnerzy często opisują taki związek słowami: „Dogadujemy się”. „Dobrze nam się razem żyje”. „Jesteśmy dla siebie najlepszymi przyjaciółmi”. „Należymy do siebie”. Te zdania wyrażają wspólne wewnętrzne doświadczenie bycia częścią rodziny i przynależenia do siebie.

Dojrzały, cechujący się zdrową bliskością związek charakteryzuje się możliwością i chęcią dostosowywania się do wzajemnych potrzeb. Kiedy ofiarowujemy coś partnerowi, nie doświadczamy straty ani nie mamy poczucia poświęcenia części siebie. To bliskość na najwyższym etapie rozwoju.

Zobacz też: Jak osiągnąć kompromis w związku?

Początki…

Jednak na początku umiejętność rezygnowania ze swoich potrzeb na rzecz dobra związku nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Ponieważ wchodzimy do związku z naszymi zależnościami z dzieciństwa, wnosimy nasze zaburzone tożsamości oraz ich taktyki. Wszyscy musimy przejść przez te aspekty zależności, które nie zostały przerobione i zakończone w tamtym okresie; to jedna z funkcji bliskiego związku.

Czego potrzeba, by stworzyć zdrową bliskość?

Aby rozwinąć zdrową bliskość, musimy nauczyć się stopniowo zmniejszać zależności od wyuczonych mechanizmów oraz rozwinąć umiejętność rozpoznawania sposobów nieświadomego utrwalania niezdrowych poziomów zależności. Jeśli Twoim celem jest stworzenie związku, w którym partnerzy mogą na sobie polegać i wspierać się w odbudowywaniu poczucia jedności, rozwiniesz bliskość, która jest zdrowa. Doprowadzi Cię ona do bezbronnej miłości.

Czym jest niezdrowa bliskość?

Jeśli natomiast wzajemna zależność staje się celem sama w sobie — to znaczy: jeśli próbujesz wykorzystać związek do spełniania swoich potrzeb w formie opieki, poczucia bezpieczeństwa i chronicznego zapewniania o uczuciu — bliskość staje się niezdrowa. Jeśli to sobie uświadomisz, możesz wznieść się ponad cień tej chorej bliskości i podążać w kierunku głębszych poziomów intymnego związku.

Fragment pochodzi z książki „Serce na dłoni. Kochaj zawsze jak za pierwszym razem” autorstwa Jett Psaris i Marleny S. Lyons (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA