Jak osiągnąć kompromis w związku?

Ból głowy, który powoduje rezygnację z seksu, zwykle przypisywany jest kobietom
W związku ludzi o tak odmiennych charakterach, jakie posiadają ekstrawertyk i introwertyk, bardzo ważna jest umiejętność wypracowywania kompromisów. Zdolność ta jest szczególnie istotna, gdy chodzi o sposób spędzania wolnego czasu. Jeżeli para chce spędzać czas razem, musi dostosować swoje plany do upodobań obojga partnerów. Warto wiedzieć jak to zrobić, aby obie strony były szczęśliwe.
/ 11.03.2019 14:08
Ból głowy, który powoduje rezygnację z seksu, zwykle przypisywany jest kobietom

Potrzebne umiejętności

Aby przetrwać długie lata, w trakcie których jesteśmy zmuszeni do podejmowania wielu decyzji dotyczących życia towarzyskiego w oparciu o nasze upodobania, musimy okazywać sobie wzajemny szacunek, respektować różnice, pójść na kompromis i prowadzić współpracę. Musimy poznać temperament naszego partnera, a także
dowiedzieć się, jak jego upodobania wpłyną na wspólne życie towarzyskie. Szanujcie swoje preferencje, ale nauczcie się osiągać kompromis, jeśli stwierdzicie, że zbyt często postępujcie tak, jak jest Wam najwygodniej. (…) Koniec z obwinianiem i zawstydzaniem partnera! Wraz z pojawieniem się wzajemnego zrozumienia u partnerów, mają oni możliwość połączyć swe umiejętności na drodze kompromisu i współpracy, umacniając w ten sposób związek. (…)

Udzielanie się towarzysko

Należy udzielać się towarzysko tak, aby życie towarzyskie było dopasowane do naszego temperamentu. Przede wszystkim trzeba poznać swój poziom i rezerwy energii. Następnie trzeba sprawdzić stan naszego „wewnętrznego barometru życia osobistego”. Co podpowiada nam instynkt, jakie myśli nas nachodzą, gdy dokonujemy wyborów towarzyskich? Co podpowiada nam intuicja, a co rozsądek? Na końcu sprawdzamy wskazania „zewnętrznego wskaźnika życia towarzyskiego”. Naradzając się z partnerem, możemy przedyskutować wybór, zdecydować o priorytetach i w końcu znaleźć sposoby na kompromis i współpracę. W ten sposób uczymy się także, że trzeba zatrzymać się w miejscu i sprawdzić, czy nasze życie nie jest zbyt monotonne, czy nie izolujemy się nadmiernie od innych lub też, czy przypadkiem nie kręci się ono wyłącznie wokół szalonych imprez.

Przeczytaj też: Encyklopedia zdrowia

Powstawanie więzi uczuciowych

Nieprzypadkowo jedna z warstw mózgu zwana jest mózgiem emocjonalnym. Została wykształcona specjalnie po to, by można było nawiązywać kontakty i utrzymywać związki międzyludzkie, dlatego też zwiększa szanse na przetrwanie. Wszystkie ssaki nawiązują więzi w podobny sposób: poprzez zapach, uczucie, podniecenie, przyjemne doznania i czas spędzany razem.

Ocena poziomu energii

Pewni siebie ekstrawertycy ładują akumulatory, udzielając się towarzysko, a jeśli zbyt długo przebywają w domu i odpoczywają, czują się „wypompowani”. Z kolei pewni siebie introwertycy ładują akumulatory, siedząc w domu i nie robiąc nic. Ich baterie rozładowują się, jeśli prowadzą życie towarzyskie, które zwykle ich przerasta. Taka potrzeba „ładowania akumulatorów” wynikająca ze skrajnie różnych potrzeb może stanowić wyzwanie dla wielu par. W takim wypadku należy dokonać pewnych modyfikacji.

Polecamy: Jak skutecznie odpocząć?

Fragment pochodzi z książki „Introwertyk i ekstrawertyk w sidłach miłości. Jak sprawić, aby związek oparty na przeciwieństwach był udany?” Marti Olsen Laney i Michaela L. Laney (Wydawnictwo Helion, 2008). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA