Wspólny dialog przypomina grę w piłkę, w której podawanie i odbieranie piłki samo w sobie sprawia przyjemność. Nadawanie i odbieranie wiadomości podczas płynnej rozmowy sprawia podobną radość. Jeżeli nie powiesz tego, co masz na myśli, dialog nigdy się nie rozpocznie. Jeżeli nie będziesz słuchać tak, by czegoś się nauczyć, upuścisz podaną do Ciebie piłkę.
Piłka w grze
Umiejętność ciągłego podawania i chwytania stanowi punkt wyjścia do zwycięstwa w rozgrywkach piłki nożnej, koszykówki czy baseballu. W podobny sposób umiejętność płynnego prowadzenia dialogu jest wymagana w wielu złożonych działaniach pojawiających się w małżeństwie. Wysyłanie i odbieranie informacji umożliwia poszerzanie wiedzy o wydarzeniach i opiniach, wspólne podejmowanie decyzji, zapobieganie problemom, wyrażanie wzajemnego uznania i czerpanie przyjemności z bycia w towarzystwie drugiej osoby.
Czytaj też: Jak zrozumieć intencje kobiety?
Kiedy mówimy „nasz związek jest wspaniały” albo „w naszym związku nie dzieje się najlepiej” bardzo często odnosimy się właśnie do jakości dialogu pomiędzy nami a naszym partnerem. Kiedy dialog przebiega w sposób płynny, czujemy pomiędzy sobą korzystną więź. Kiedy rozmowy są rzadkie, więź ta ulega osłabieniu.
Po ostrych dyskusjach związek zaczyna się kruszyć, grożąc całkowitym rozpadem. Jeżeli zaś dialog wydaje się zbyt nacechowany emocjonalnie, może to oznaczać nachodzącą burzę w małżeństwie.
Splatanie dialogu
Dialog mający na celu wywołanie przyjemności czy miłe spędzenie czasu może przybrać dowolną formę albo też nie przybierać żadnej. Jeżeli jednak mówimy o poważnych rozmowach, forma dialogu zaczyna odgrywać ważną rolę. Kiedy musisz przekazać ważną informację, wyjaśnić nieporozumienie czy podjąć wspólną decyzję, rozmowa będzie tym bardziej konstruktywna, im bardziej spleciony będzie Wasz dialog.
Każda Wasza wypowiedź oparta jest bowiem na tym, co zdarzyło się Wam wcześniej usłyszeć. Jedna ze stron mówi, druga głośno przetwarza informacje i dodaje swój punkt widzenia, po czym do głosu dochodzi znów pierwszy partner itd.
Splatanie dialogu pozwala wykorzystać wszystkie umiejętności odnoszące się do słuchania i mówienia: mówienie wprost, słuchanie w celu uczenia się, odpowiadanie poprzez głośne przetwarzanie informacji, dodawanie własnego punktu widzenia oraz zrównoważone słuchanie dwustronne.
Czytaj też: Jak być pewnym siebie w towarzystwie?
Fragment pochodzi z książki "Jak stworzyć udany związek? Trening" Susan Heitler, Abigail Hirsch (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.